En Sıcak Konular

ABD Müttefikimiz mi?

23 Şubat 2017 09:26 tsi
ABD Müttefikimiz mi? ABD yönetimi tarafından PKK'nın Suriye kolu YPG'ye zırhlı verildi...

ABD yönetimi tarafından PKK'nın Suriye kolu YPG'ye verilen zırhlı personel taşıyıcıların uluslararası hukuk kurallarına aykırı olarak izinsiz gönderildiği ortaya çıktı.


"BİZ DE BASINDAN ÖĞRENDİK"

Araçları üreten Kanada firması IAG'nin Türkiye Genel Müdürü Alper Alpay yaptığı açıklamada, firmanın ABD'nin kendi ordusu için temin ettiği araçları Suriye'ye gönderdiklerini Pentagon'un açıklamasıyla öğrendiğini söyledi: IAG olarak sadece BM ve NATO tarafından onaylanmış ülkelerle çalışıyoruz. Herhangi bir terörist organizasyona araç satılması mümkün değil. Bunun denetimi, formatını BM'nin belirlediği son kullanıcı belgesiyle sağlanıyor. Satın alan ülke bu belgede araçları nerede kullanacağını beyan ediyor. Pentagon'un yaptığı açıklamada kendileri için aldıkları zırhlı araçları Suriye Koalisyonu'nun kullanımı için verdiklerini biz de basından öğrendik.
 

RAKKA'YA TRANSFER

ABD yönetimi, Kanadalı firmanın ürettiği IAG Guardian tipi zırhlı personel taşıyıcılar için 'son kullanıcı belgesini Irak'ın başkenti Bağdat'da bulunan birliklerinde kullanılma teminatıyla aldı. Satın alınan bu araçlar ya bir süre kullanıldıktan sonra ya da hiç kullanılmadan uçakla Kuzey Irak'taki Erbil'e gönderildi. Zırhlı araçlar ve beraberindeki silahlar, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin denetimi altındaki Semelka Sınır Kapısı'ndan YPG'nin hakim olduğu Rojava'ya geçirildi. Zırhlı araçlar buradan DEAŞ yönetimi altındaki Rakka'nın kuzey doğusuna gönderildi.


SON KULLANICI BELGESİ NEDİR?

Zırhlı personel taşıyıcı olarak tanımlanan araçların ihracatında takip edilmesi gereken izin prosedürünün ilk adımı 'son kullanıcı belgesi'. Satın alacak ülke araçların son kullanıcısı olduğunu, formatı BM tarafından oluşturulan bu belgeyle garanti ediyor. Son kullanıcı belgesi ithalatın yapılacağı ülkenin içişleri bakanlığı ile ihracatın yapılacağı ülkenin dışişleri ve savunma bakanlıklarının onayından geçtikten sonra ihraç edilebiliyor. Satılan araçlar yükleneceği yere kadar askeri eskort eşliğinde götürülüyor.


PENTAGON DOĞRULADI

ABD Savunma Bakanlığı geçtiğimiz ay YPG'ye zırhlı araç verildiğini doğruladı. Pentagon sözcülerinden Binbaşı Adrian Rankine Galloway, "Mevcut yetkiler çerçevesinde üstü zırhlı araçlar verdik. Bu araçlar, onları Rakka'ya ilerlerken EYP'lere karşı koruyacak" dedi.  


http://www.haberler.com/abd-den-kirli-oyun-kendilerine-aldiklari-zirhli-9295473-haberi/ Bu haber 3,404 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,782 µs