En Sıcak Konular

Helyum-3 Türkiye'de Gizlice Toplanıyor mu?

21 Şubat 2017 10:42 tsi
 Helyum-3 Türkiye'de Gizlice Toplanıyor mu? Dünyada Nadir Bulunan Helyum-3, Türkiye'de Gizlice Toplanıyor Mu?


Dünyada Nadir Bulunan Helyum-3, Türkiye'de Gizlice Toplanıyor Mu?

Ülkemizde, kaya gazı adı altında son derece nadir bulunan ve değeri epey yüksek olan helyum-3 toplanıyor olabilir.

Ülkemizde son birkaç senedir aranmaya başlayan kaya gazı, aslında çok daha değerli bir şeyin toplanmasını gizlemek amacı ile aranıyor olabilir; helyum-3.

Kaya gazı denilen şey, adından da anlaşılacağı üzere kayaların arasında sıkışmış, birikmiş ve kaçamamış doğalgaz demek. Fakat kayalar arasına sıkışmış bu gazın yaygın bir havza da bulunma ihtimali, yani miktarının yüksek olması pek mümkün değil.

Ayrıca enerji uzmanlarına göre büyük bir havzada bulunan doğalgazın maliyeti ile kayaların içine sıkışmış kaya gazının maliyetinin aynı değil. Bu da şu anlama geliyor; kaya gazı, maliyeti ve miktarı göz önüne alındığında doğalgaz ile rekabet edemeyecek bir gaz. Peki durum böyle iken ABD neden kaya gazı ile ilgileniyor?

Enerji uzmanlarına göre bu sorunun cevabı helyum-3. Son derece değerli bir gaz olan helyum-3'ün 40 tonu ile ABD'nin bir yıllık elektrik ihtiyacı karşılanabilmekte. Ayrıca ABD'nin uzay çalışmalarında yakından takip ettikleri gazlardan biri de helyum-3.

Ancak ülkemizde kaya gazından daha fazla miktarda helyum-3 gazı bulunuyor mu, bulunmuyor mu onu bilemiyoruz. Bunun nedeni ise ortada bilimsel olarak yapılmış bir araştırma ve bu araştırma doğrultusunda açıklanmış verilerin olmaması. Bazı enerji uzmanlarına göre ise bu araştırmalar, bilinçli şekilde yapılmıyor.

Ülkemizde helyum-3'e yönelik aranması ya da toplanması ile alakalı hiçbir ruhsat bulunmamakta. Yani herhangi bir şirket, kaya gazı çıkarma bahanesi ile istediği gibi helyum-3 gazını rahatlıkla toplayabilir. Bu da değeri çok yüksek olan helyum-3'ün ülkemizde başı boş şekilde toplanmayı beklemesi anlamına geliyor. Ayrıca Türkiye'de helyum-3 ile alakalı testlerin yapılabileceği bir laboratuvar da mevcut değil.

2012 yılında Diyarbakır-Silvan'da 4 bin metre derinliğinde kuyular açılmış ve kaya gazı aranmıştı. Söz konusu çalışmalardaki sondaj masraflarının tamamı ise Hollanda menşeli petrokimya şirketi Shell tarafından karşılanmıştı.
http://www.webtekno.com/dunyada-nadir-bulunan-helyum-3-turkiye-de-gizlice-toplaniyor-mu-h25536.htmlBu haber 4,738 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,270 µs