En Sıcak Konular

Gerçek Kurt Ailesi

19 Şubat 2017 07:13 tsi
Gerçek Kurt Ailesi Gerçek Kurt Ailesi

Gerçek kurt ailesi
 

Makedonya'nın kuzeybatısındaki  Kalkandelen şehrinde, Şar dağının eteklerindeki bir evde yaşayan İsmaili ailesi,  evcilleştirdikleri üç kurdu ailenin parçası olarak görüyor. 
 

Bakımı üstlendiği üç kurtla ilişkisi görenleri hayrete düşüren İsmaili  ailesi, tehlikeli olan kurtlar hakkında bilinenlerin aksine onlarla mutlu bir  yaşam sürüyor. 

Alek, Lupo ve Luna adını verdikleri kurtları "dost" ve "aileden biri"  olarak gören İsmaili ailesi, evcilleşen kurtlarının civardaki koyun sürülerine  dahi saldırmadığını söyledi. 

Günde bir kez beslenen kurtlara, genellikle kemik ya da haşlanmış  yiyecekler verdiklerini anlatan Fadil İsmaili, küçük yaştan itibaren hayvanlara  karşı büyük sevgi beslediğini aktardı. 

 

Kurt besleme fikrinin, bu hayvanın insanlar tarafından tehlikeli  olarak görülmesinden kaynaklandığını belirten İsmaili, "Kurdun kötü olduğu  yönündeki şeyler insan gerçekliğine aykırı. Ben insanın kurttan daha kötü  olduğuna eminim. Bu kurtların bana hiçbir zararı olmadı ancak insanların oldu.  Kurdun dişlerinden korkuyoruz ancak silahlı insanlardan korkmuyoruz." ifadelerini  kullandı. 

İsmaili, kurtlara iyi davranıldığı sürece onların da buna iyilikle  karşılık vereceğini savundu.  

Kurtları satın almadan önce onlara karşı nasıl davranması gerektiği ve  bu yaban hayvanlarının nasıl eğitildiğini öğrendiğini söyleyen İsmaili, kurtların  işaret ve hareketlerle insanlarla iletişim kurabildiğini ifade etti. 

İsmaili, insanların kurtların dilini anlaması gerektiğini söyleyerek,  "Çocuk, sevgi ile farklı büyür. Kurt da sevgi ile farklı büyür ve gerçek bir dost  olur. Oysaki biz insanlar, onların bizi anlamalarını bekliyoruz. Daha zeki  olmamıza rağmen onların bizi anlamasını bekliyoruz." dedi.


Kalkandelen'in Leşka köyünde bir ev inşa ettiğini ve haftanın belli  günlerinde buraya gidip ailesi ve kurtlarıyla vakit geçirdiğini anlatan İsmaili,  zaman zaman köyde kurtlarını da gezdirdiğini, zaman zaman da köylülerin kendisini  ziyaret ettiğini kaydetti. 

 

İsmaili, evin önünden tanıdıklar geçtiğinde kurtlarının tepki  vermediğini belirterek, yabancı birinin evin önünde geçmesi durumunda kurtların  uluduğunu söyledi. 

İsmaili, kurtlarının her ezan vaktinde uluduğunu ancak bunun nedenini  bilmediğini kaydetti
Alek, Lupo ve Luna'nın yiyeceklerine özen gösteren İsmaili, kurtlarını  özel yiyeceklerle beslediğini, hava şartlarına bağlı olarak farklı vitaminler  aldıklarını sözlerine ekledi.

http://www.milliyet.com.tr/fotogaleri/56832-yasam-gercek-kurt-ailesi/1
                 Bu haber 4,906 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,514 µs