En Sıcak Konular

Sinop Irkı Arılar Yok Oluyor

10 Şubat 2017 08:00 tsi
Sinop Irkı Arılar Yok Oluyor Dünyaca ünlü Sinop ırkı arılar, yok olmaya yüz tuttu.

 Sinop Irkı Arılar Yok Oluyor

Yıllar evvel bu konuyu Oktan Keleş gündeme getirmişti:

 http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=1555

Yıllarca bazı ülkeden bilim adamı tarafından incelenmek üzere ülkelerine götürülen Sinop ırkı arılar, laboratuvarlarda başka ırklarla melezleştirilmesi sonucu yüksek verimli Belfaks ırkına dönüştürüldü. Şimdi de üretil ana arılar yüksek fiyatlarla dünyaya pazarlanıyor. Vitrinhaber Gazetesini ziyareti sırasında gazetemizin Yazı İşleri Müdürü Serhat Özşahin'in sorularını yanıtlayan Erfelek Ziraat Odası Başkanı Ali Koca, konuya ışık tutan açıklamalar yaptı. Saf Sinop ırkı arıları artık bulmanın çok zor olduğunu belirten Ali Koca, "Sinop'un ek tipi olan arı çeşidimiz, yüzyıllardır bu bölgeye adapte olmuş bir ırk. Bu arı türü, yağmurlarda bile çalışabilme, hangi şartlarda, ne zaman bal biriktirebileceğini, ne zaman yavru yapabileceğini hep kendisi ayarlayabilen farklı bir tür. Sinop ırkı arıları güzel verim vermekte ve atalarımız bu arı türünden yüzyıllardır çok güzel verim almışlar. Fakat ne yazık ki şu anda kaybolmaya yüz tuttu. Bu arı ırkını gelecek nesillere aktarabilmemiz ve yok olmasını önlememiz için ciddi bir çalışma yapılması gerekiyor" dedi.

Sinop ırkı arıların yok olmasının önlenmesi ve tekrar yaygınlaştırılması için Sinop yarım adasında çalışma yapılmasını öneren Başkan Ali Koca; "Sinop yarımadasında bu arısının izole edilerek çoğaltılabileceğini düşünüyorum. Yarım adanın üç tarafı denizlerle kaplı, bir tarafını kent merkezi izole ettiği için, bu iş için alan oldukça uygun olduğunu düşünüyorum. Bu şekilde ada bölgesinde bu arılar tekrar üretilerek, hem Sinop'a ki üreticilere ve dünya ya bu arıların dağıtılması mümkün olabilecektir. Sinop adası coğrafi olarak bu iş için çok uyun bir mekan. Bir an önce eski halimize geri dönmemiz bu sayede mümkün olacaktır" diye konuştu.

Önlem alınmadığı takdirde 10 yıla kadar Sinop ırkı arısı diye bir türün kalmayabileceğini dile getiren Erfelek Ziraat Odası Başkanı Ali Koca sözlerini şöyle sürdürdü, "Bu arı dünyaya Belfaks adı altında genleriyle oynanıp, biraz daha verimli hale getirilip satılıyor. Adamlar bizim arımızı, bize satıyorlar. Belfaks arılarının atası Sinop arısıdır. Bunun için bizim kendi saf Sinop ırkı arılarımızı bir an önce tekrar çoğaltmalıyız. Yoksa bir 10 yıl sonra Sinop ırkı arısı diye bir tür kalmayacak. Eğer önlem alınmazsa, belki bir süre sonra, buradan Sinop ırkını alan adamlardan, arı isteyecek durumda olacağız. Onun için bir an evvel önlem alınmalı"


http://www.vitrinhaber.com/gundem/dikkat-sinop-irki-yok-oluyor-h18931.htmlBu haber 3,420 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,965 µs