En Sıcak Konular

Türk ve Macar Türküleri Ortak

1 Şubat 2017 10:59 tsi
Türk ve Macar Türküleri Ortak Halk türküleri Macar ve Türklerin ortak köktenini ortaya koydu

Halk türküleri Macar ve Türklerin ortak köktenini ortaya koydu


Macar müzikolog Janos Sipos’un 30 senede derlediği 6 bin Türkçe halk türküsünden oluşan arşiv iki ülke halkının Orta Asya'ya dayanan ortak köklerini ortaya koydu. Sipos, "Özellikle Anadolu türküleri ve Macar türküleri birbirlerine çok benziyor. Bu şaşırtıcı bir şey, bu benzerlik büyük bir ihtimalle Orta Asya’dan geldi. Ortak bir kökü gösteriyor” dedi.

Macar müzikolog Janos Sipos’un 10 yılını Türklerin yaşadığı bölgelerde geçirerek tam 30 senede derlediği 6 bin Türkçe halk türküsünden oluşan arşiv tanıtıldı. Arşivdeki toplam türkü sayısının kısa sürede 12 bin olacağını belirten Sipos, "Özellikle Anadolu türküleri ve Macar türküleri birbirlerine çok benziyor. Bu şaşırtıcı bir şey, bu benzerlik büyük bir ihtimalle Orta Asya’dan geldi. Ortak bir kökü gösteriyor” dedi.


Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Müzik Bilimleri Enstitüsü’nde düzenlenen organizasyonda, Türk kökenli halklardan toplanan unutulmaya yüz tutan 6 bin halk türküsü arşivi tanıtıldı.

Macaristan Bilimler Akademisi nezdinde faaliyet gösteren BTK Müzik Bilimleri Enstitüsü akademisyeni olan Macar müzikolog Janos Sipos’un 30 yıl boyunca Türkiye, Balkanlar, Orta Asya, Azerbaycan, Kafkas ülkelerindeki halkın arasında yaptığı araştırmalardan topladığı 6 bin adet Türkçe ya da Türkçe lehçelerle söylenen, sadece yerel halk tarafından bilinen türkülerin yer aldığı arşiv tanıtıldı.

Web sayfasına yüklenen makaleler, yüzlerce saat video ve ses kayıtları ile fotoğraflar internet arama motorunun yardımıyla ziyaretçilerin önünde Türk halklarının yaşadığı devasa coğrafyanın müzik haritasını canlandırırken, özellikle Macar ve Türk halk türkülerinin benzerliği dikkat çekti. TİKA Macaristan Koordinatörü Pınar Özcan, Macar müzikolog Janos Sipos’un 30 yıl boyunca Anadolu, Orta Asya ve Kafkaslarda Macar halk müziği ile Türk ezgileri arasından benzerlikler bulduğunu ve bunu ses ve video arşivine döndürdüğünü, TİKA olarak bu arşivin herkesin ulaşabileceği WEB ortamına aktarılması konusunda kendisine destek sağladıklarını söyledi.

Macar müzikolog Janos Sipos ise, bu araştırmaya 30 sene önce Türkiye’de başladığını, ünlü Macar bestecisi Bela Bartok’un 1936’da Adana çevresinde Adnan Saygun’la birlikte çok güzel araştırmalar yaptığını, kendisinin de buradan feyiz alarak yola çıktığını kaydetti. Şu an arşivinde 6 bin türkünün bulunduğunu ifade eden Sipos, en kısa zamanda 6 bin türkünün daha arşive katılacağını, toplam sayının 12 bin olacağını, türkülerin büyük bölümünün Türkiye kaynaklı olduğunu, ancak aralarında Türk halklarından, Azerilerden, Karaçaylardan, Türkmenlerden, Balkanlardan, Özbeklerden oluştuğunu açıkladı.

Sipos, “Özellikle Anadolu türküleri ve Macar türküleri birbirlerine çok benziyor. Bu şaşırtıcı bir şey, bu benzerlik büyük bir ihtimalle Orta Asya’dan geldi. Ortak bir kökü gösteriyor” diye sözlerini tamamladı.

İHABu haber 3,906 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,526 µs