En Sıcak Konular

Alaska’da Asya Metalleri Bulundu

14 Kasım 2016 08:01 tsi
Alaska’da Asya Metalleri Bulundu Alaska’da Avrupalılardan Yüzyıllar Önce Gelmiş Asya Metalleri Bulundu


Alaska’da Avrupalılardan Yüzyıllar Önce Gelmiş Asya Metalleri Bulundu

Alaska’nın kuzeybatısında bulunan bronz objeler, tarih öncesinde Avrupa ile temastan yüzyıllarca önce Kuzey Amerika’ya Asya’dan metal getirildiğini gösteriyor.

Bir evde bulunmuş levha, iğne ve balık oltası bakırdan, balık tuzağı ise kemikten yapılmış.

Prude Üniversitesi tarafından Alaska’nın kuzeybatısında sürdürülen çalışmalarda ele geçirilen kurşun kaplı iki bronz eser, Kuzey Amerika’da yaşayan Thule kültürünün Avrupa ile temasından yüzyıllar öncesinde Asya ile ticari ilişkiler kurduğunu kanıtlıyor.

Alaska’nın Seward Yarımadası’ndaki Espenberg Burnu’nda yapılan kazı çalışmalarında Thule insanlarına ait olan evlerde ele geçen metal eserlerin üretildiği bölgeden Sibirya’ya, buradan da Bering Boğazı üzerinden Alaska’ya ulaştığı düşünülüyor. Kuzey Kutbunda bulunan bakır, meteorittik ve tellürik demir gibi yerel metal çeşitlerinin eşya yapmak ve statü belirlemek için kullanıldığı biliniyordu.

Yetkililer, gerek sözlü anlatımlardan gerekse arkeolojik buluntulardan yola çıkarak Kuzey Kutbu ve Asya arasındaki bağlantıyı kanıtlayacak bir eser bulmanın sadece zaman meselesi olduğunu belirtiyor. 2009-2011 yılları arasında gerçekleştirilen kazılarda ele geçirilen altı adet metal eserden ikisi yoğun kurşun ve bakır alaşımından oluşmakta ve bu tür metal eserlerin Arktik bölgesinde üretilmediği biliniyor. Boncuk ve toka parçasından oluşan alaşım eserlerden toka parçası üzerinde bulunan deri parçası üzerinde yapılan radyo karbon testleri sonucunda, deri parçası günümüzden 500-800 yıl öncesine tarihlendi. Tokanın metal parçasının ise Kuzey Çin’de 6. yüzyılda at koşumlarında kullanılan bir parça olduğu düşünülüyor.

Buluntuların ele geçirildiği ev, Kuzey Amerika’nın Geç Prehistorik dönemi olarak bilinen MS. 1100-1300 arasına tarihlenmekte. Asya ile yapılan erken dönem ticaretine işaret eden buluntular dışında bulunan levha, iğne ve balık oltası bakırdan, balık tuzağı ise kemikten yapılmış. Bu dört eser ise 17-18. yüzyıllara tarihlenen başka bir evden ele geçirildi.

Araştırma ekibinde yer alan antropoloji bölümü öğretim üyesi H. Kory Cooper, buluntuların ışığında “az nüfuslu, teknolojik olarak ilerlemelere kapalı ve geri kalmış” olarak tanımlanan Thule insanları hakkında artık farklı düşünülmesi gerektiğini belirterek, topluluğun sadece yerel metalleri işleyen değil aynı zamanda farklı bölgelerden metal satın alan bir kültüre sahip olduğunun altını çiziyor.
http://arkeofili.com/?p=18269Bu haber 4,278 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,782 µs