En Sıcak Konular

Gölge

30 Mayıs 2016 07:29 tsi
Gölge Bekir Öztürk yazdı: Gölge...

GÖLGE

ALLAHIN adıyla...

Bismillah...

Sevgili OKTAN KELEŞ Sultanımız, gecenin bir deminde bize, "gölge nedir?" diye bir soru ile malum tadına doyulmaz sohbetlerinin birine giriş yaparken ortam da bulunan bir kaç kalperen koldaşımıza da, "Bu konuyu iyice bir tefekkür edin" dedi.

Konu, "Gölgeyi şahit tuttuk" ayeti ile başladı.

E lem tera ilâ rabbike keyfe meddez zıll(zılle), ve lev şâe le cealehu sâkinâ(sâkinen), summe cealnâş şemse aleyhi delîlâ(delîlen).

Görmedin mi Rabbin gölgeyi nasıl uzattı? Eğer dileseydi elbette onu, sakin (sabit) kılardı. Sonra da  Güneş’i ona (gölgeye) delil (yol gösteren) kıldı. (FURKAN SURESİ 45. AYET)

Bizler burada ışık ve cisim bağlantısı üzerinden açıklamalar ile yola çıktık. Lakin Sultanımızın bizden istediği ERENLER lügatından, damlalardı. Sorularını bize sorarken aslında cevapların hepsinin kontra olduğunu anlıyor seslendiriyordum. Lakin nedenini ve niçinini cevaplandıramıyordum!

Sultanımız açtıkça bizler, birer damla misali doğruluğundan emin olmadan, küçük kırıntılarla sohbete iştirak etme çabasındaydık.

Gölge, anın delilidir. Ona göre ve ana göre değişir. Gölge, HAKİKATLERİN, Sırrın ortaya çıkmaması için, ALLAH'IN SETTAR isminin tezahürü olduğunu anlarken, neden hakikatin ortaya çıkmaması gerektiğini düşündüm. İnsanın hakikate dayanamayacağı ve ulaşmak istediği asıl gayenin bu olduğunu idrak ettim. "İnsana kaldıramayacağı yükü yüklemedik" diyen yüce Yaradan yine gölge ile ona büyük bir merhamet göstermişti.

Klasik anlatım da ki ışığın cisme vurması ile gölge oluşmuyor. Bilakis ışık, hakikati örten bir rahmetmiş. Işık aydınlatır. Yani gölgeyi ortadan kaldırır.

Işık, gölgenin yansıması olanı; bu aleme ileten bir ayna.

Gölge ise, asıl olan alemin, hakikat aleminin aynası, yansıtıcısı  oluyor. Ve yine ışık, hakikati, yaşadığımız sandığımız, asıl hayal olan bu aleme, aksettiren bir kamera, film,  sinema sistemi gibi bir duruma vesile olan büyük bir projeksiyon vazifesi görüyor.

Yaşadığımız ışık alem. Şuan yaşadığımız alem. Asıl alem olan gölge,  hakikatin ve sırrın yansıması ise (ki bu bal sohbetten anladığım o oluyor.) Asıl olan ışık alemi midir, yoksa gölge alemi midir? "İnsanlar uykudadır. Ölünce uyanır." Hadisi şerifi, anladığım kadarıyla bunu tasdik eden ve yorumlayan bir cevap oluyor.

İnsanın, hakikate ulaşması bu gölge oyununu çözmesi ile alakalı bir imtihandır.

Yüce ALLAH C.C. her şeyi zıddı ile yaratmış, bizlerin de kavrayışı zıtlıklar üzerinden oluyor. Doğru sandıklarımız, yanlış. Yanlış sandıklarımız ise doğru çıkıyor. Her şeyi ters yüz etmiş lanetli, bizi Hak ile Hakikat ile kandırıyor. Gerçeği dillendirenlerde ya alay, ya işkence, ya da dinden afaroz ile karşı karşıya kalıyor.

Zıtlıklarıyla her şeyi var eden ALLAH C.C. bizleri bu alemde gerçeği, hakikati öğrenmemiz için göndermiş. Hakikat bir film perdesindekiler değil. Asıl hakikat perdeye yansımayan gölgedir. Bunu karagöz oyununda gölge ve ışık yardımıyla da görebiliriz.

Perdeye vuran yansıma gölge değil, ışık ile gölgeden yansıyandır.

Asıl hakikat gölgede! Hakikat ise ışığın arkasında durandır. Yani gölgedir.

İnsan hayali kadar gerçeğe, hakikate ulaşır.

Sultanımızın anlatımıyla gölge, hakikati sırlıyor. Bu sır, perde olmazsa görmeye göz, beden dayanamaz. Yine Rahmet her tarafımızı kuşatmış ve bizi dayanamayacağımız yüklerden kurtarmıştır.

Yani yine bir ayet açıkça ortaya dökülüyor. "Allah hiçbir nefse gücünün yeteceğinden öte yük yüklemez." (Bakara Sûresi -286. ayet)

Kur'an'ı yine Kur'an ile açıklama Sultanımızdan öğrendiğimiz güzelliklerden biridir.

Hakikat, insan var ise vardır. İnsan can, beden, ruh, nefis gibi bir çok unsurdan meydana gelmiştir. Buna göre, gölgenin asıl muhatabı, hakikatı arayan, aslına dönmek isteyen ruhtur.

İnsan ölünce gölgesi nereye gider?  Acaba insan mı, gölgeye gider? Hakikat, gölge ise yansıyan aslına döner. Yani, İnsan gölgesine döner.

Bu dönüşü bilinçle yapan, Hakikate ulaşan insanın daha önce yaptığı ameller; hakikatte silinir. Hakikate ulaşan,  HAKK'A ULAŞMIŞTIR.

Her insanın sırrı, hakkati farklıdır. Hakikate ulaşan insan susar. Herkes susarsa, hakikat konuşur. "Az konuş, az ye, az uyu" Hadisinin manası da bu hakikat ile daha bir anlam kazanıyor.

Mevlana hazretlerine neden "HAMUŞ (SUSKUN)" denildiği şimdi daha aşikar meydana çıkıyor. Susacak ki, Celalattin, hakikate ulaşacak. Susacak ki, hakikat konuşacaktır.

Işık gölgeyi değil.  Bilakis, gölge, ışığın var olmasına sebep olmuştur. Gölge ise kendini ışık ile sır etmiş ve gizlemiştir. Hakikat ve sır. Nurdur. Hakikatı örten gölge ise nur ile bağlantılıdır.

Münir DERMAN hazretleri, nuru siyah diye tarif eder.

 "Nur" kelimesinin ifâde ettiği mânâ bir sırdır, insanın aklına, ışık, parlaklık gelir amma "Nur" ışık üstünde bir sırdır. Asıl sır olan nurun ışık ile alâkası yoktur. O ışık altına gizlenmiş KARANLIKTIR. Her yerde tecellî eder. Karanlığı, siyah renk temsil eder."

Bir çok ayeti kerimede yüce ALLAH C.C.  insanın yaradılışını anlatırken; "Kendi ruhumdan üfledim." demiştir. Yüce yaradan da; Nurun ala nur (Nur üstü nur) dur. Bu ayetlerin açıklamalarına göre de asıl olan ışık değil. Nurdur.

Gölge , ışığa bağlı değil. Işık oysa bilinenin aksine, gölgeye bağlı.

Efendimiz S.A.V. ve ALLAH dostlarının gölgesi olmaz diyor bazı kaynaklar. Bu da HAKİKATE erdiklerinin. SIRRA vakıf olduklarının en büyük alameti olsa gerek.

Her şeyin en doğrusunu, ALLAH C.C. bilir.

Saygılarımla ...

BEKİR ÖZTÜRK

    Not.Yorumlar bazen teknik bir sorun nedeniyle çıkmıyor eğer yayınlanmamışsa onaltiyildiz@gmail.com  maile atın, yayınlayalım.

 

NOT: Sitemizde yayınlanan tüm tefekkürler, kişilerin kendi görüşleridir. 16 Yıldız'ın görüşü olarak değerlendirilmemelidir. 
  Bu haber 6,264 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,155 µs