En Sıcak Konular

Kavim Kardaş Neredesin?

25 Mart 2016 07:04 tsi
Kavim Kardaş Neredesin? Kavim Kardaş Neredesin?


Paşayeva Dünya Türklüğüne Seslendi: Kavim Kardaş Nerdesin?


Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili Ganire Paşayeva kimyasal saldırı ile karşı karşıya kalan Türkmeneli Türklüğüne destek olmakiçin bir yazı kaleme aldı. Herkes tarafından okunup, yayılması istenen yazı şu şekilde:

KAVİM KARDAŞ NERDESİN?

Kıymetli Dostlar;

Biraz önce Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve milletvekili kardeşimiz Erşat Salihî ile bir telefon görüşmesi yaptım.

Sesi öyle hüzünlü, öyle kederliydi ki… Onun sesindeki feryat, sanki yüzyıllar öncesinden geliyordu ve asırlardır bitmeyen bir çığlıktı. Söylediklerini dinlediğimde bir kardeş yarasının, yüreğimin ta derinliklerinde kanadığını hissettim.

Erşat Salihî, terör örgütü IŞİD tarafından, Iraklı Türkmen kardeşlerimizin yaşadığı, Kerkük’e bağlı Tazehurmatu kasabasına “hardal gazı” ve “klor gazı” içeren uzun namlulu roketlerle saldırıldığını ve kasabaya, yaklaşık elli roketin isabet ettiğini, bunun sonucunda yaşanan büyük felaketi anlattı.

Erşat Salihî’nin bildirdiğine göre bu saldırıdan birkaç saat sonra, kasaba halkı pis kokular hissetmeye başlamış ve hastanelere koşmuşlar. Doktorlardan ve uzmanlardan oluşan bir heyet, olay yerinde incelemelerde bulunmuş, incelemeler sonucunda, bu saldırılarda “hardal ve klor” gazı içeren kimyasal silahlar kullanıldığını tespit ederek bu bulguları raporlaştırmış. Kimyasal silahlarla yapılan bu saldırılar neticesinde 2600 soydaşımız, kimyasal etkiye maruz kalarak yaralanmış; 3’ü çocuk, biri kadın olmak üzere 4 kardeşimiz şehit olmuş…

Değerli dostlar;

Irak Türkmenleri, bu kimyasal silahlarla yapılan saldırıyı, sağır dünyaya duyurmaya çalışsa da bunu başaramıyorlar. Adeta bir cehennem ortasında kalmış olan soydaşlarımız, feryatlarını ve garip seslerini ne Birleşmiş Milletler Teşkilatına ne de diğer Uluslararası Kuruluşlara duyurabiliyorlar. Maalesef kardeşlerimizin bu feryadını işiten ve onların adalet çağrılarına destek veren hiçbir uluslararası kuruluş yok.

Bu acımasız terör saldırısından dolayı yaralıların bir kısmı yerel imkânlar ile tedavi edilirken, ağır kimyasal etkiye maruz kalan ağır yaralanan 15 soydaşımız, uçakla Türkiye’ye nakledilmiş.

Erşat Salihî, sesi biraz daha boğularak ve yaşlarını içine akıtarak:

“Ganire Hanım, biz Türkmen olduğumuz için, hür dünya bizin sesimize kulak asmıyor, uluslararası teşkilatlar da bizi yok sayıyor, sesimizi duyuramıyoruz,” diyor.

Telefonun diğer ucundaki keder dolu o ses, o kardeş feryadı yüreğimi dağladı. O kadar üzüldüm ki… Erşat Salihî’nin bu çığlığına, en azından katılmak gerektiğini, bir kardeş selamıyla bu feryadı bütün Türk yurtlarına, bütün dünyaya duyurmak gerektiğini düşündüm.

Ey kavim kardeş!

Irak’ta, bu acıları yaşayan, kasaplar elinde kurbanlık koyunlar gibi can veren bizim soydaşlarımızdır! Onların canı canımızdan, kanı kanımızdandır! Onlar bize, atalarımızın emanetidir!

Ey Türk Dünyası!

Ey dünyanın herhangi bir yerinde yaşayan Türkler! Size sesleniyorum. Susmak vakti değildir! Irak’taki soydaşlarımıza karşı işlenen insanlık dışı bu cinayetleri ve kardeşlerimizin “hak” sesini bütün dünyaya duyurmak için çalışmalı; bulunduğumuz konuma göre elimizden geleni yapmalı, kardeşlerimize destek olmalı ve onların yanında olduğumuzu hissettirmeliyiz.

haberiniz.com.trBu haber 3,522 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,326 µs