En Sıcak Konular

İnsan Hafızasının Kasıtlı Olarak Silinebilmesi Mümkün!

21 Şubat 2016 09:02 tsi
İnsan Hafızasının Kasıtlı Olarak Silinebilmesi Mümkün! İnsan Hafızasının Kasıtlı Olarak Silinebilmesi Artık Mümkün!

 http://www.onaltiyildiz.com/artikel.php?artikel_id=33


İnsan Hafızasının Kasıtlı Olarak Silinebilmesi Artık Mümkün!


Bilim adamları hafızanın kasıtlı olarak silinebileceğini gösteren bir belgesel yayınladılar. 

  
Yaşadığımız her olay hafızamız tarafından kaydedilir. Olayların iyi veya kötü olduğu farketmeksizin onları kaydeden hafızamız, farklı kişiliklerimizin oluşmasına, zevklerimizin-korkularımızın değişmesine ve duygularımızın şekillenmesine katkıda bulunur. Hafızamızın yaşadığımız her şeyi kaydederek yaşantımızı daha kolay hale getirdiği tartışılmaz bir gerçek fakat sadece iyi anıları hatırlasaydık, bu bizim açımızdan daha iyi olmaz mıydı?

Bilim insanları hafızanın her şeyi kaydetme özelliğini değiştirmek için uğraşıyorlar. Bu konuda bir belgesel hazırlayan PBS ekibi, André Fenton ve Julia Shaw gibi isimlerle röportaj yapmışlar. Ünlü sinir bilimcilerin yaptığı açıklamalar ve çalışmalar dikkate alınarak hazırlanan bu belgeseli özel kılan şey, hafızası kasıtlı olarak silinmiş olan bir insanın belgeselde bulunuyor olması.


Jake Hausler adındaki bu kişi, sadece 12 yaşında olan ve Highly Superior Autobiographical Memory teşhisi koyulmuş olan bir çocuk. 8 yaşından beri yaşadığı her olayı hatırlayan Jake'in bu hastalığı oldukça ender görülen bir hastalık. Hiçbir şeyi unutmamak kulağa iyi geliyor olabilir ancak beyin, biriken hafızayı düzenleyebilmek için gerekli olan sisteme sahip değil. Bu nedenle genç Jake, geçmişinde olan olayları önemli veya önemsiz olarak ayıramıyor. Bu durum da Jake'in istediği bilgiye geç ulaşmasına neden oluyor.

 Jake'in sorununa çözüm getirmek amacıyla onun geçmiş hafızasını kasıtlı olarak silmeyi deneyen bilim adamları, sürdürülen çalışmalar dahilinde bunu gerçekleştirmeyi ve Jake'in hafızasının bir bölümünü temizlemeyi başarmışlar. Jake'in hatırladığı şeyleri en aza indirgeyen bilim insanları, onun hatırlayabilme işlevini daha hızlı kılmışlar.


 Jake'in başından geçen bu olaylar, bilim insanlarının insan hafızasını kasıtlı olarak silebileceğini gösteriyor. Belgeselde değinilen bu konu, birkaç sene içerisinde sadece kötü anıların silindiği ve iyilerinin bırakıldığı şekilde geliştirilebilir.


http://www.webtekno.com/bilim-haberleri/hafizanin-kasitli-olarak-silinebilmesi-artik-mumkun-h14715.htmlBu haber 2,810 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler

  1. Söz Konusu Güvenliğimiz

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,259 µs