En Sıcak Konular

Dernek Duyurusu: Teşkilat Şeması

15 Eylül 2015 09:07 tsi
Dernek Duyurusu: Teşkilat Şeması Dernek Duyurusu: Teşkilat Şeması


YA SELAM

Muhterem büyüklerim, sevgili Kalperenler, kıymetli On Altı Yıldız takipçileri:

Bildiğiniz üzere iki yıl önce muhterem büyüğümüz,  kıymetli hocamız, gönlümüzün sultanı Deruni Baba Sayın Oktan KELEŞ hocamızın Kalperen kardeşlerimizle yaptığı muhabbet  meclisinde, Kalperen kardeşlerimizin daha öncesinde farklı toplantı ve zamanlarda zatıalilerine;  “bu bildirmiş olduğunuz hakikatler çok önemli, bunların daha geniş kitlelere ulaşması ve ulaştırılması gerektiği ancak bu gerçeklerin ulaştırılmasında oluşabilecek yanlış anlaşılmalarında önüne geçebilmek için kurumsal ve kanunlar çerçevesinde olması”  teklifi ile bir dernek çatısı altında çalışmaların yapılması dile getirilmişti.

Kalperen kardeşlerimiz ve daha başka dost meclislerinde istişareler yapılmıştır.  Oktan Keleş Beyefendi -kendimin de şahit olduğu- 3 yıl evvel, bir dost meclisinde şöyle demişti: “ Çok güzel gelişmeler olacak, bekleyin, zamanı var inşallah!” demişti.

Nihayet, istişareler neticesinde dernekleşme emri ile bu çalışmalarımız başladı. Bununla ilgili gelişmeleri de  16 Yıldız Sitemiz araçlığı ile sizlerle paylaşmıştık.

İki sene öncesinde -bizim bildiğimiz- hocamızın istişare yapılmasını istediği dernekleşme çalışmaları himmetleri ile hakikaten kısa sürede meyvelerini verdi. 30 Ağustos 2015 Pazar günü ve başta sultanımız olmak üzere çok kıymetli büyüklerimizin misafirlerimizin Türkiye’nin her tarafından olduğu gibi Avrupa’dan ve diğer ülkelerden katılan Kalperen kardeşlerimizin katılımı ile derneğimizin açılışını yaptık. Açılışta bulunan sultanımız, kıymetli büyüklerimizin  ellerinden hürmetle muhabbetle  öpüyorum katılan ve  katılamayan  bütün Kalperen koldaşlarıma ve kardeşlerime sevgilerimi saygılarımı sunuyorum. Emeği geçen maddi manevi katkı sağlayan bütün koldaşlarımıza ve yönetim kurulu arkadaşlarıma şükranlarımızı sunuyoruz. Sağolun, varolun inşallah.

Bilindiği gibi derneğimizin adı Kalperen Ocağı Derneğidir. Elbette ki derneğimiz Türkiye Cumhuriyetimiz’ in Medeni  Kanunu Dernekler Yasasına uygun olarak faaliyet yürütecektir. Bağımsızlığımızın simgesi al bayrağımız altında milli manevi değerlerin yaşanması, yüceltilmesi korunması noktasında kim var ise (şekli, rengi, mezhep, siyasi düşüncesi ne olursa olsun) gönlümüz ve kapımız açıktır. Yeter ki bizi bir ve beraber bu bayrak altında  tutan değerlerimize (milli-manevi) devletimize milletimize karşı hainlik ve bölücülük yapmasın. Buna da asla ve kataa ne musahamız ne de tahammülümüz vardır. Bu gibilere, gönlümüz ve kapımız asla açık değildir ve kıyamete kadar da olmayacaktır.

Elbette ki eksiğimiz, yanlış bilgimiz olabilir. Kadim kültürümüz ve geleneğimiz içinde yer alan ocak kültürümüzün; manevi ve milli değerlerimizin eğitimi bilgisi, kültürü  yapılacak toplantı, ders, sohbet ve muhabbet çalışmaları ile eksiklerimizin tamamlanması, ilim, irfan ve erdemimizin  artması çalışmaları ocak kültürü ve edebi içerisinde menfaat ve çıkar gözetmeden; ben değil, biz anlayışı ile  gönül disiplini sevgi ve şefkat dili ile var olacak  inşallah.

Eksik tamamlama  noktasında;  "EDEB İLE GELEN HİMMET  ile manevi lütuf manevi hediye ile gider"  sözü yüzyıllardır değişmez düstur olarak bize yol göstermektedir. 

Kadim inanç esaslarımız içerisinde yer alan törelerimiz mutlaka yerine getirilecek esaslarımız arasındadır. Bunun ilki, görev istenmez görev verilir. Bundaki ölçü istişaredir. İstişare, inanç esaslarımız içerisinde yer alan emirlerdendir. İstişare konunun uzmanı; ilim, irfan ve erdem sahipleri buda bizim kadim gelenek ve töremizde “Ak Sakallılar Meclisidir.”  Bunlar istişare eder ve görevi ehil olana verirler. İnşallah birazdan bu kadim ocak ve yönetim statü adlarını  dernek görev yönetimimizde  uygun halde çizelge olarak yazacağız

Dernekler Kanununda gerekli olan görevlendirme adlarını kadim yönetim isimlerine denk gelen görev isimleri ve açıklamaları çizelgedeki gibidir.

AK SAKALLILAR MECLİSİ   :  OCAK DERNEĞİ DANIŞMA MECLİSİ

İlim, irfan erdem, hidayet (hakikatle –batılı, gerçekle-sahteyi ayırt edebilme mana ve bilgisi) Feraset ( faydalı –zaralı, lehte ve aleyhte olan durumları ayırt edebilen deruni öngörü) Dirayet (Gerçekleri  uygulamada korkmayan, yeis’e düşmeyen, kınanmaktan çekinmeme kararlığı) güzel ahlak, kadim devlet yönetimi ve töre sahibi bilge şahsiyetlerden oluşan meclis.

BAŞ TUĞ BEY   : Dernek Başkanı

TUĞ BEY            : Dernek Bşk.Yrd.

KOL BAŞI            : İL ŞUBE  ve İL TEMSİLCİ Bşk.

ANAHAN            :  DERNEK Gn.Mrkz. HANIM KOL.Bşk.

TİGİN                  : DERNEK Gn.Mrkz.GENÇLİK KOL.Bşk.

BİTİKÇİ               : DERNEK Gn.Mrkz. Genel SEKRETER

YARGUCI           : GENEL MERKEZ DENETLEME KURULU ÜYESİ

TAMGACI          : OCAK Gnl.Mrkz. Dış işler  Yönetim Kurulu Üyesi

KURULTAY        : OCAK DERNEK TÜM ÜYELERİNİN KATILTIĞI MECLİS

BEYLER MECLİSİ: OCAK DERNEK İL VE İLÇE ŞUBE VE TEMSİLCİLERİN TOPLANDIĞI MECLİS

TOYGUN             : OCAK DERNEK DELEGE MECLİSİ

 BEYLER MECLİSİ : OCAK DERNEĞİ İSTİŞARE HEYETİ

KOLBEYİ             : İL ŞUBE ve İL TEM.Bşk. Yrd.

BAŞ BAHADIR    : İLÇE ŞUBE  ve  İLÇE TEMSİLCİ Bşk.

SERDENGEÇTİ     :İLÇE ŞUBE ve TEMSİLCİ Bşk.Yrd.

BACI HAN            : İL ŞUBE ve İL TEMSİLCİ HANIM BŞK.

BACI BEY             :İLÇE ŞUBE ve İLÇE TEMSİLCİ HANIM Bşk.

 

Yener Dursun

Dernek Başkanı Bu haber 5,926 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,795 µs