En Sıcak Konular

Yüzüstü Bırakılan İnsanlık!

3 Eylül 2015 11:43 tsi
Yüzüstü Bırakılan İnsanlık! Yüzüstü Bırakılan İnsanlık!


YÜZÜSTÜ BIRAKILAN İNSANLIK

 

Son günlerdeki göçmen dramlarının bir yenisi Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaşandı. Suriye’deki can pazarından kaçıp denizde boğulan çocukların cansız bedenleri sahilden toplandı.

Kıyıya vuranlar, yerle yeksan olan Suriye’den canını kurtaran ama denizde boğulan el kadar çocuklar yani mülteciler… Bu kare, İslam Dünyasının içine düştüğü  durumun en net fotoğrafı gibiydi.

İKİ FACİADA 11 KİŞİ ÖLDÜ...

YUNANİSTAN’IN Kos adasına geçmeye çalışan göçmenlerden art arda facia haberleri geldi. İki kazada 11 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi ise kayıp. Birinci facia Muğla’nın Bodrum ilçesinden Yunanistan İstanköy (Kos) adasına  hareket eden 16 Suriyeli göçmenin bindiği bot uluslarası sularda battı 7 kişi hayatını kaybetti. 4 göçmen kurtarıldı, 5 göçmen ise kayıp. Bu olayın ardından hemen hemen aynı yerden ikinci facia haberi geldi. Yine Kos adasına gitmeye çalışan 6 Suriyeli göçmenin içinde bulunduğu bot battı. Botta 3’ ü çocuk 1’ i kadın olmak üzere 4 kişi yaşamını yitirirken can yelekleriyle baygın halde sahile ulaşan 2 kişi ise kurtulmayı başardı.

Binlerce kilometre uzaklardan gelip büyük bir iştahla Irak’ı, Suriye’yi, Libya’yı Mısır’ı karıştıran Avrupalılar şimdi de mültecilere kapılarını kapattı…

Sahipsiz ümmetimizin cesedidir sahile vuran, Suriyeli bebeklerin değil

LİBYA’DA DA ONLARCA ÇOCUK SAHİLE VURMUŞTU

Müslüman ülkelerde iç savaş çıktı çıkalı dünya her gün bir göçmen faciasıyla uyanıyor. Geçtiğimiz günlerde de deniz yoluyla Avrupa’ya gitmek isteyen yüzlerce göçmen bindikleri teknenin alabora olması sonucu boğularak hayatını kaybetmiş ve onlarca masum çocuğun Libya sahiline vurma görüntüleri dünya basınında yer almıştı.  Kaydedilen resmi rakamlara göre sadece bu yıl deniz yoluyla Avrupa’ya gitmeye çalışırken 2300 göçmen hayatını kaybetti. Ancak geçek rakamın bundan çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

 

Ülkelerindeki iç savaştan kaçıp Avrupa umuduyla yola çıkan göçmen dramı artık yürekleri parçalayan boyutlara ulaştı. Kimi daha Avrupa’ya ayak basamadan denizde boğulup sahile vuruyor, kimi bir kamyon kasasında son nefesini veriyor, kimi ise AB ülkelerinin kapılarında perişan halde bekliyor. Çünkü Hıristiyan Avrupa, ne Müslüman göçmenleri ülkelerine kabul ediyor ne de bir yardım eli uzatıyor.


Suriye’deki can pazarından kaçıp, Avrupa umuduyla yola çıkan göçmenlerin dramı yürekleri parçalıyor. Türkiye’nin Ege bölgesinde bulunan binlerce göçmen, bir umutla Avrupa’ya gidip kurtulacağını sanıyor. Kimi daha Avrupa’ya çıkamadan denizde boğulup sahile vuruyor. Kimi ise Avrupa’nın insafına terkedilmiş bir şekilde AB ülkelerinin kapılarında perişan halde bekliyor. Çünkü Avrupa devletleri Müslüman göçmenleri ülkelerine kabul etmiyor. Son olarak dün Yunanistan’ın Kos adasına geçmeye çalışan göçmenlerden art arda facia haberleri geldi. İki kazada 12 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi ise kayıp.

LİBYA’DA DA ONLARCA ÇOCUK SAHİLE VURMUŞTU

Geçtiğimiz günlerde de deniz yoluyla Avrupa’ya gitmek isteyen yüzlerce göçmen bindikleri teknenin alabora olması sonucu boğularak hayatını kaybetmiş ve onlarca masun çocuğun Libya sahiline vurma görüntüleri dünya basınında yer almıştı. Kaydedilen resmi rakamlara göre sadece bu yıl deniz yoluyla Avrupa’ya gitmeye çalışırken 2300 göçmen hayatını kaybetti. Ancak geçek rakamın bundan çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

AVRUPA MÜSLÜMANLARI KABUL ETMİYOR

Ülkelerindeki savaştan kaçıp Avrupa’da umut arayan göçmenlere Avrupa Birliği ülkeleri kapılarını kapıyor. Binlerce göçmen Avrupa kapılarında beklerken çoğu Avrupa ülkesi sadece Hıristiyan göçmenleri kabul ediyor. Geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği içerisinde alınacak göçmenler hakkında kota sistemini savunanlar ile karşı çıkan ülkeler arasındaki tartışma, Müslüman sığınmacılara yönelik sistematik “ayrımcılığı” ortaya çıkarmıştı ve AB ülkelerine iltica talebinde bulunan sığınmacıların kabulünde ‘Müslüman olmama’ kriteri artık birlik ülkeleri tarafından “cüretkâr” bir şekilde dile getirilmişti.

İNSANLIK KALMAMIŞ

Geçtiğimiz ay, Avrupa Birliği 40 bin Suriyeli sığınmacının üye ülkeler arasında paylaşılması konusunda anlaşmaya vardığını açıklamıştı. 5.5 milyon nüfuslu Slovakya’nın payına 200 Suriyeli mülteci düştü. Ancak Slovakya, Suriye’den gelecek sığınmacıların Hıristiyan olmasını şart koştu. Çek Cumhuriyeti de Suriye’den gelecek 70 mülteciyi kabul edeceklerini ve bunların yardıma muhtaç Hıristiyan ailelerin çocuklarından oluşacağını duyurmuştu. Polonya da mültecilere “Hıristiyansan gel” diyor. Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maizière bu yıl sonuna kadar ülkeye 800 bin mültecinin gelmesini beklediklerini söyledi. Maiziere, “Almanya, Avrupa’ya gelen sığınmacıların ve ilticacıların yüzde 40’nı yalnız başına alamaz ve omuzlayamaz” dedi.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde göçmenleri taşıyan iki ayrı botun batması sonucu 12 kişi hayatını kaybetti. 6 kişinin sağ kurtarıldığı olaylarda, 4 göçmenin aranmasına devam ediliyor. Edinilen bilgiye göre, Sureye uyruklu 16 göçmeni taşıyan lastik bot, sabah erken saatlerde Bodrum’un Akyarlar Mahallesi Aspat mevkiinden Yunanistan’ın Kos Adası’na gitmek üzere yola çıktı. Aşırı yük nedeniyle botun batması sonucu ilk belirlemelere göre 8 kişi hayatını kaybetti. Boğulmak üzere olan 4 göçmen ise Sahil Güvenlik ekipleri tarafından son anda kurtarıldı. Hayatını kaybeden hareket eden 8 göçmenin cesedi karaya çıkartılırken, kayıp olduğu belirtilen 4 kişini aranmasına devam edildiği kaydedildi.

İKİNCİ KAZADA 3’Ü ÇOCUK  4 KİŞİ ÖLDÜ

Bodrum’da bu sabah yaşanan ikinci deniz kazasında ise Akyarlar Mahallesi Alihoca Burnu mevkiinden Yunanistan adalarına geçmek üzere denize açılan bot battı. 6 göçmeni taşıyan botta bulunan 3’ü çocuk ve 1’i de kadın olmak üzere 4 kişi hayatını kaybetti. Göçmenlere cesetleri, jandarma ekipleri tarafından bulunarak sahile getirildi. Can yelekleriyle kıyıya ulaşan 2 kişi ise kendi imkânlarıyla kurtulmayı başardı. Sahil Güvenlik Komutanlığına ait botlarla karaya taşınan cesetler, Bodrum Devlet Hastanesi morguna getirildi. Morgun önünde bebeğinin öldüğünü öğrenen Suriyeli bir anne ise sinir krizi geçirdi. Baygınlık geçiren anneye hastane personelince müdahale edildi.

MİNİK BEDENLER YÜREKLERİ DAĞLADI

Ölenlerin cesetleri, Ali Hoca Burnu Plajı’ndan karaya vurdu. Çocukların üstlerinde de can yeleği olmadığı görüldü. Minik bedenlerin kıyıda öylece hareketsiz yattığını görenler gözyaşlarını tutamadı. Cesetler, Bodrum Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Sağ kurtulan 2 kişi ise Ali Hoca Burnu’ndan karaya vurdu. Bodrum Devlet Hastanesi morguna gelen kaçakların yakınları, olayda ölen 4 kişiden 3’ünün Kobanili 35 yaşındaki Rihan Kurdi, çocukları 3 yaşındaki Aylan Kurdi ile 5 yaşındaki Galip Kurdi olduğunu teşhis etti. Morg önünde sinir krizleri geçiren yakınları, kurtulan iki kişiden birinin de faciada eşini ve 2 çocuğunu kaybeden Abdullah Kurdi olduğunu belirlerken, aynı botta ölen diğer çocuk ile bitkin halde kıyıya çıkıp tedavi altına alınan diğer kişinin kimliğini saptama çalışmaları sürüyor.

 

Eyvahlar olsun!

Yüzüstü kıyıya vuruyor çocuklar…

Günyüzü görmediği dünyaya yüzünü dönmüyorlar…

 

Dünyanın sırtını döndüğü çocuklar;

Ölürken dünyaya yüzünü dönmüyor.

 

Ahirette yüzüne bakamayacağımız çocuklar;

Size dünyaları vadedip dünyayı başınıza mı yıktılar?

 

Eyy geride kalan insanlık, Müslümanlık, adamlık!?

Ne kadar gerisinde kaldın her şeyin!

 

Rabbimiz sorduğunda, neden bu yavruların yüzüne bakmadınız diye

Nasıl bakacağız o gün Rabbimizin yüzüne?

 

Hangi hesaplara kurban edildi bu çocuklar?

Hangi çocuklar hesaplara kurban seçilir?

 

Bu çocukların içine sığmadığı dünyalarınız

Yıkılsın artık neye yarıyor?

 


Bodrum’da yasa dışı yollardan Yunan adalarına geçmek için dün sabah saatlerinde denize açılan yabancı uyruklu kaçakları taşıyan 8 bottan 6’sı patlak çıkıp, motorları arıza yapınca su aldı. Karadan 500 metre mesafede batmak üzere olan botlardaki toplam 48 kaçak Türk Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı. Akyarlar Mahallesi, Ali Hoca Burnu Mevkii’nden dün sabah saatlerinde organizatörlerin tanesini 3’er bin dolardan sattıkları sekiz lastik botla denize açılan kaçaklar ölümle burun buruna geldi. Organizatörlerin dağıttığı 8 bottan 6’sı kıyıdan daha 500 metre uzaklaşmadan su almaya başladı. Botlardan bazılarının motorları da arıza yaptı. Bunun üzerine denizin ortasında mahsur kalan kaçaklar, cep telefonlarından sahil güvenliği arayıp, yardım istedi. Turgutreis Limanı’nda konuşlu bulunan 27 Nolu Sahil Güvenlik botu, bölgeye sevk edildi. Batmak üzere olan botlardaki, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Suriye, Afganistan, Pakistan ve Bruma uyruklu toplam 48 kaçak kurtarıldı. Kurtarılan kaçaklar, işlemlerinin ardından jandarmaya teslim edilirken, diğer iki bottaki 18 kaçak ise Yunanistan’ın İstanköy Adası’na geçmeyi başardı.

Kaynak:
http://www.milligazete.com.tr/haber/YUZUSTU_BIRAKILAN_INSANLIK/376762#.VegHxlIw_5oBu haber 3,917 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,940 µs