En Sıcak Konular

İlk Meridyen

31 Aralık 2014 11:35 tsi
İlk Meridyen 'Dünyanın ilk meridyeni Safa ve Merve tepeleri üzerinden geçiyor'

'Dünyanın ilk meridyeni Safa ve Merve tepeleri üzerinden geçiyor'

Antalya’da emekli beden eğitimi öğretmeni Servet Ali Toraman, Dünyanın ilk meridyeninin 4 bin yıl önce Mekke ve Medine arasındaki Safa ve Merve tepeleri üzerinden geçtiğini savundu. Bunu da Hz. İbrahim’in Balıklı Göl’den Mekke’ye giderken tespit ettiğini söyledi.

60 yaşındaki emekli beden eğitimi öğretmeni Servet Ali Toraman, Türkiye’nin önemli profosörlerinin dünyanın ilk meridyeni sıfır noktasının İstanbul mu, Greenwich mi olduğunu tartıştıklarını hatırlattı.

SAFA VE MERVE TEPELERİ

Bu ifadelerin yanlış olduğunu savunan Toraman,"4 bin yıl önce dünyanın ilk meridyeni Hz. İbrahim tarafından çizilmeye başlanmış Allah’ın izniyle. Bu nasıl ifade edilmiş? Arabistan’daki Mekke ve Medine arasındaki Safa ve Merve tepeleri 2 noktadır. Bu iki noktadan bir doğru geçer. İki nokta kozmik koordinattır. Bugün sıfır denilen meridyenin çizilmiş koordinatıdır. Aynı zamanda bu sıfır noktadan çekilen doğru tamamen bugünkü bilimsel olan Kuzey ve Güney Kutbuna gider. Kuzey kutbuna giderken de Hz. İbrahim’in ateşe atıldığı Balıklı Göl’den geçer. Bunun teyit eden Hz. Muhammed’in Mekke’de 12 yıl kaldıktan sonra Medine’ye Hicret eder. Mescid-i Nebeviye dediğimiz yerin tam üstünden geçer. Safa ve Merve tepelerinden Kuzey kutbuna geçen noktanın yeri de Mescid-i Nebeviye’nin üzerinden geçer. BU tamamen bir doğrudur. 4 bin yıl öncesinden itibaren bu meridyen dünyanın kozmik olarak çizilmiş olan meridyenidir" diye konuştu.

İLK MERİDYEN

Safa ve Merve tepeleri arasındaki çizginin kıyamet gününe kadar korunacağını ifade eden Toraman, "Greenwich yanlış değildir. O da bir meridyendir. Bugünün teknolojisi ile yapılan bir sistemdir. Ama biz bu meridyeni Müslümanlar olarak İslamiyet, Hz. İbrahim’nden itibaren başladığı için bir hedefi var. Şanlıurfa’dan çıkıp binlerce kilometre ekinsiz bir yere niçin Safa ve Merve tepeleri seçilmiştir. Dünyanın ilk meridyeni belli olsun diye yapılmış bir sistemdir. Kuzey ve Güney kutbundan geçen bir doğru, 4 bin yıl öncesinden çizilen bir meridyendir. Kıyamet gününe kadar korunması gereken konumdur" dedi. İHABu haber 13,278 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,061 µs