En Sıcak Konular

Mars'ta Yaşam Vardı Ancak Nasıl Yok Oldu? Bilinmiyor!

25 Aralık 2014 21:14 tsi
Mars'ta Yaşam Vardı Ancak Nasıl Yok Oldu? Bilinmiyor! Mars'ta Yaşam Vardı Ancak Nasıl Yok Oldu? Bilinmiyor!

Mars'ta Yaşam Vardı Ancak Nasıl Yok Oldu? Bilinmiyor! 

"Kızıl Gezegende Nükleer Savaş" güzel bir müzik grubu ismi veya mizah dergisinin bir başlığı olabilirdi, fakat bu gerçekte, bir uzman tarafından bilimsel bir makalede araştırma yazısı olarak yayınlandı. Dr. John Brandenburg "Mars'ta Geçmişteki Büyük Çaplı Termonükleer Patlamanın Kanıtı, Cydonian Hipotezi ve Fermi'nin Paradoksu" isimli başyapıtını Kozmoloji Dergisi'nde yayınladı.

Bilim Kurgunun gerçeğe son derece yakın olduğu bir çağda yaşıyoruz. "Tanrı Parçacığı" gibi keşifler ve başlangıçtan beri var olan "ağırlık dalgalarını" didiklemek korku hissine kapılmak ve meraklanmak için yeterli. En son, Avrupa Uzay Ajansı Rosetta uzay aracını uzayda hızla hareket etmekte olan bir kuyruklu yıldıza indirerek yerleşme işlemini yönetti. 

 

Brandenburg'un araştırmasının özetinde şu ifadeler yer alıyor: "Birlikte ele alındığında, Nükleer katliama uğramış antik bir gezegen olan Mars ile ilgili hipotez, daha fazla bilgi gerektirdiğinden, artık daha dikkatlice değerlendirilmeli." 

 

Fermi'nin Paradoksu'ndaki yıldızların beklenmedik sessizliği, Mars'ta çözüm bulmuş olabilir. Şans eseri, biz evrenin durumundan ötürü bu ihtimale karşı uyarılmış durumdayız. Yazar bundan dolayı, Mars'a yönelik insan görevinin, orada ne olduğuna dair maksimum bilgiyle acilen donatılması gerektiğini savunuyor. 

 

Burası ile ilgili açıklanmış çok şey var, fakat bu açıklananlar Brandenburg'un eskiden Mars'ta insansı bir uygarlığın yaşamış olduğuna dair büyük hipotezinin bir parçası. Teorik Plazma Fizikçisi olan Brandenburg daha önce yazmış olduğu "Ölü Mars, Ölen Dünya" isimli kitabında, fotoğraflar ve NASA tarafından toplanmış bilgilerle "Cydonian Hipotezi"ni geliştirmişti. Problemlerden biri, kanıt olarak söylenenlerin uzun bir süre boyunca gerçek bilim tarafından maskesinin düşürülmesi.

 

Brandenburg, 1976 yılında Viking 1 isimli uzay aracının yakalamış olduğu o meşhur "Marsta yüz" fotoğrafını kullanmakta. Ne yazık ki, Mars Küresel Genişletilmiş Araştırma Görevi nedeniyle yapılmış olan geri dönüş yolculuğunda, bu yüzün, optik illüzyondan biraz daha fazla olduğuna dair tüm şüpheleri ortadan kaldırıyor. 

 

2011'e geri dönüldüğünde, Brandenburg'un teorisi Mars'ta "doğal bir nükleer patlama" olduğuna yönelikti, fakat onun son araştırmaları ile, iki genç medeniyet arasındaki ilerlemiş rekabetin bu duruma neden olduğu ortaya çıktı. Brandenburg buna kaynak olarak, yalnızca Nükleer Patlama ile ortaya çıkan Ksenon-129 radyoaktif izotopunu gösteriyor, bu tamamen doğru değil. "Exposing Pseudo Astronomy Podcast" sitesi, Ksenon-129'un çok doğal bir şekilde oluştuğunu ve Brandenburg'un diğer hatalı argümanlarından bahsediyor.

 

Brandenburg'un iddiaları şüpheli gözükebilir fakat, onun araştırması bir dergide yayınlandı değil mi? Kozmoloji Dergisi, NASA'nın Mars'ta yaşam olduğunu gizlediği görüşünden Dünya'ya yaşamın meteorlar ile geldiği teorisi olan Panspermia'ya kadar birçok şüpheli çalışmayla dolu. Aslında NASA, Mars'ta antik su kalıntılarına dair elde etmiş olduğu birçok kanıt ile milyarlarca yıl önce Mars'ta yaşam olduğu teorisini destekliyor.  

 

Kaynak: "Nuclear War Killed All Life On Mars And Yup, There Were Totally Aliens On The Red Planet", ibtimes.com, çev. A. Erkam Bayrakçı, yaklasansaat.com, 26/11/2014.Bu haber 4,242 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,778 µs