En Sıcak Konular

Akıllı Telefonlar Beyni Şekillendiriyor mu?

25 Aralık 2014 20:57 tsi
Akıllı Telefonlar Beyni Şekillendiriyor mu? 'Akıllı telefonlar beyni kendine adapte ediyor'

'Akıllı telefonlar beyni kendine adapte ediyor' 

Akıllı telefonlar beyninde değişiklikler yaratıyor. Dokunmatik ekranlar baş ve işaret parmaklarının kullanımı sonrasında beyinde farklılıklar oluşturuyor.

 

Yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, tekrar eden davranışlar beynin yapısını şekillendiriyor. Araştırma sonuçları, akıllı telefonların dokunmatik ekranları ve ekran üzerinde yinelenenen parmak hareketlerinin beynin duyusal işleme alanında değişiklikler yarattığını ortaya koydu. 

 

Akıllı telefonlar için paş parmak, işaret ve ortak parmakları yoğun olarak kullanıyoruz ve bu kullanım sonrasında beynin bu dokunma hislerini algılayan bölümünde değişiklik oluyor.

 

Araştırmacılar müzisyenlerde görülen durumun akıllı telefon kullanıcıları için de geçerli olabileceğini düşünüyor. Makalenin yazarı Zürih Üniversitesi Nörobilişim Enstitüsü'nden Arko Ghosh, "Akıllı telefon kullanımının gösterdiği ölçüm değişimleri beni gerçekten çok şaşırttı" dedi.

 

Akıllı telefon kullanan denekler baş, orta ve işaret parmaklarını ekrana dokundurduklarında daha yüksek EEG beyin ölçümlerine sahip oluyor. Elektro-ensefalografi (EEG) incelemelerine göre, akıllı telefon kullananların parmakları daha uyumlu çalışıyor.

 

Sonuçlar dokunmatik ekranların ne sıklıkla kullanıldığına bağlı olarak değişiyor, daha sık kullananların EEG sonuçları daha yüksek çıkıyor.

 

Current Biology dergisinde yayımlanan araştırmada, beyin faaliyetlerini gözlemlemek için EEG (elektro-ensefalografi) yöntemi kullanıldı. Araştırma sonucu, eski moda telefon kullanıcıları ile akıllı telefon kullanıcılarının beyinlerinde belirgin farklar gözlemlendi.

 

Araştırmaya katılan 37 gönüllüden 26'sı dokunmatik ekranlı akıllı telefon, 11 kişi de eski moda telefon kullanıcısıydı. EEG yöntemiyle ellerden sinirler yoluyla beyine gönderilen ve beyinden gelen elektronik mesajlar inceleniyor.

 

Gönüllülerin kafalarına yerleştirilen elektrotlarla duyulardaki değişimler kaydedildi. Araştırmacılar böylelikle, vücudun belirli bölgeleri için ne ölçüde beyin dokusu kullanıldığına dair bir resim çıkartabildiler.

 

Uzmanlara göre çalışma insan beyninin kolay işlenebilir ve deneyimlerle şekillenebilir yapıda olduğunun göstergesi niteliğinde. Örneğin, keman çalanların beyinlerinde parmakların temsil edildiği bölge, müzisyen olmayanlara göre çok daha geniş bir alan kapsıyor. 

 

Ghosh, araştırma sonuçlarının akıllı telefonların günlük hayatımızın bir parçası haline geldiğini gösterdiğini söyledi.

 

memurlar.net

 Bu haber 3,252 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,145 µs