En Sıcak Konular

Bişkek'te Tarihe Tanıklık Eden Sergi

2 Temmuz 2014 09:10 tsi
Bişkek'te Tarihe Tanıklık Eden Sergi Kırgızistan’da bulunan ve milattan önce 800 yıllarına kadar uzanan altın buluntular, Kırgızistan Ulusal Tarih Müzesi'nde sergileniyor. Çoğunluğu takı olan altın parçalar, bölgenin etnik ve kültürel tarihine ışık tutuyor.

Kırgızistan Ulusal Tarih Müzesi iki yıldır özel bir sergiyle Kırgızistan’daki altın buluntulara ev sahipliği yapıyor. "Kırgızistan’ın Eski Altınları" adlı sergi, milattan önce 8 ve 12'inci yüzyıllar arasında bölgede varlık gösteren kültürlerin izlerini gözler önüne seriyor.

En eskisi milattan önce 8’inci yüzyıla tarihlenen altın takı ve eşyalar Kırgızistan Ulusal Tarih Müzesi'nde sergileniyor. Bu altın takı ve eşyalar Kırgızistan’ın yaklaşık 3 bin yıllık tarihine de ışık tutuyor.

SAKS-USUN'UN İPUÇLARI

Sergi, tarihte milattan önce 8 ile 3'üncü yüzyıllardaki Saks-Usun kültürüne ait buluntularla başlıyor. Ağırlıkla mezarlardan çıkarılan bu altın eşyalar, Saks-Usun uygarlığı hakkında ipuçları veriyor.

Takılarda hayvan ve insan, kimi eşyalardaysa o dönem de işlenen kadın figürleri dikkat çekiyor. Sergide büyük göç dönemine ait Talas ve Batken bölgelerinde bulunan mezarlıklardan çıkarılan altın eşyalar, milattan sonra 2. ve 3. yıllara tarihleniyor.

Büyük göç döneminde var olduğu belirtilen, kenkol-karabulak medeniyetine ait altın takı ve eşyalarda sergide yer alıyor. Müzedeki değerli örnekler arasında Şamşı uygarlığına ait altın eşyalar da bulunuyor.

KIRGIZ GELENEKSEL MOTİFLERİ

Kraliçenin mezarından çıkarıldığı tahmin edilen parçalar Kırgız geleneksel motiflerini barındırıyor. Buluntular arasındaki saç süslemelerinde bozüy ve tündük sembolleri yer alıyor.

Şamşı dönemine ait olanlar arasında en ünlü parça ise Şamşı maskı. Dünyada bir eşi daha bulunmayan mask, kraliçenin statüsünü vurguluyor. Kırmızı nar taşlarıyla bezenen takılar da taç da özel bir yer tutuyor.

Şamşı medeniyetine ait buluntular arasında kraliçenin atının eyer süsleri de var. Çeşitli altın ve gümüş takıların yanı sıra, bazı deri kısımları da bozulmamış olan bu süsler kraliçenin zenginliğini gösteriyor.

İNANÇ KÜLTÜRLERİNE IŞIK TUTUYOR

Sergide yer alan buluntular bugünkü Kırgızistan sınırları içinde yaşamış olan halkların inanç kültürlerine de ışık tutuyor. 6 ile 10'uncu yüzyıllarda Kırgızistan’da varlık gösteren Zerdüştlük, Budizm ve diğer dini inançlara ait eşyalar arasında altın buda heykelcikleri ve lotus sembolleri dikkat çekiyor.

Sergideki son bölümde, 10 ile 12'inci yüzyıllarda bu bölgede yaşam süren Karahanlılara ait. Altın, gümüş paralar ve külçeler, döneminin zenginliğinin göstergesi. Karahanlılar dönemine ait dinar ve dirhemlerde Çince ve Arapça yazılar var. Kırık durumdaki altın paraların da para üstü olarak verildiği tahmin ediliyor.

At ve koyun ayakları şeklindeki Arapça ve Çince yazılı altın külçelerin, 30-40 at veya 300-400 koyun değerinde olduğu tahmin ediliyor.

KUZEY HABER AJANSIBu haber 4,221 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,755 µs