En Sıcak Konular

Tavaf-Umre

8 Nisan 2014 11:15 tsi
Tavaf-Umre Dr. Münir Derman anlatıyor...

TAVAF - UMRE

Esselamu aleykûm
Ya Bakıyyetül cüz'ül cesedil insan
Ya Yakud-ul hadra
Ya El Hacer-ül Esved
Şahidol.
İşaret parmağını diline dokun.
Sonra parmağının ucunu Hacer'e değdir.
(Sakladığın sırdan bana görünmeyeni ver.)
Sonra elini çek, elinin üstünü öp. Elin üstünü sağ gözüne sür.
Sakın Hacer'i öpme.

O gece göreceğin rüyayı kimseye söyleme. Hiç kimseye... Kâbe’de bulunduğunuz zaman seferi değilsiniz unutma...Dışarıda seferi olduğunuzu da unutmayın...Gece teheccüd namazı kılarsanız. Mekke'de nerede kalıyorsanız orada kıl...

Umre'de: Birinci gün, sabah ve akşam namazlarını şafii taraftan Medine'ye doğru çevrilerek kıl (Güney).

1. 2. 3. günlerde : Öğle, ikindi, yatsı namazlarını Hanbeli tarafta yani Kızıldeniz tarafı (Batı) Arkanı Kızıldenize vereceksin.

2. 3. günü sabah - akşam Maliki tarafta yani arkanı Medine'ye vereceksin. (Kuzey).

Dördüncü günü bütün namazları: Sabah, akşam, öğle, ikindi, yatsı, dönünceye kadar; hanefi tarafta yani Kızıldenize doğru güneşin battığı tarafa döneceksin.

Medine'ye gittiğin zaman: Namazlarda sefer'i olduğunu unutma... Beş vakit namazı mümkünse Mescid'de kıl... Fazla namaza lüzum yok. Lâflara bakma. Medine'de Resulü Ekrem'e selâvat getirin.. Hz. Fatıma'nın ruhuna bildiğini oku... Nisa kapısı vardır. O cihetin dış tarafından Resulü Ekrem'e münacaatda bulun.

Sebebini o tarafın ne olduğunu da sorma... Ravzaya yanaşmak, görmek arzusunu firenle. Kendini zorlama. Uzaktan münacaat efdaldir. Yakın tehlikelidir... Bırak o seni çağırarak yanaştırsın. Lâflara, arzulara kapılıp da cezbeye kapılma. Cezbe öteden çekilmedir. Bunu çok az kimse bilir. Hatta cezbe halinde söylenen sözlerden insan mes'ul değildir derler. Böyle düşünmek insanı küfre götürür. (Oradan) çekilen insan ilâhi cezbededir. O anda normalde küfür sayılan hal ve sözlerde bulunmaz, bulunamaz.

Zira o anda: (Fe âlâ mennehû La ilahe illallah) sırrı içindedir.
“Bir dost bulamadım gün akşam oldu"...

Damla kul idim ummana dalıp kayboldum.
Yine bir dost bulamadım.
Meğer ummanın dostu ben imişim...
O'nun dostu olmasan ölüm olmazdı.
"Er refiki âlâ" sözünü unutma
Herkes ölümü tadacak. Lezzet var bunda...Burada: Kâbe duvar mıdır? Duvarın hudutlandırdığı saha mıdır? Çünkü dışarıdan da çeriden de duvara doğru dönülmektedir. Kâbe emri ilâhi ile İbrahim Peygamber tarafından kurulmuştur. Resulü Ekrem'in Mekke'de doğması, Kabe'nin orada olduğundan mıdır, yoksa Resulü Ekrem'in murad-ı İlâhi sebebiyle Mekke'de doğacağı için mi Kâbe, Hazreti İbrahim tarafından kurulmuştur. Bunları bilmek gerek.

Kabe dünya yaratılışında Allah'ın sır olarak bir muradıdır. Bunu bilenler vardır. Aşikârdır. Fakat ne akla, ne göze, ne düşünceye çarpar. Zaten asıl sır da budur. Apaşikârdır. Beş vakit, dünyanın her tarafından Kâbe'ye dönen müslümanlar o anda
tavaftadırlar. Yani Umre'dedirler. Hac emir halinde bir Umredir, ziyarettir. Umre de bu emrin değişmez ulûhiyetinin emirsiz şeklidir. Zekât: Emir olmayan sadakada gizlidir. Sadakada emrolunan zekâtın nüvesi gizlidir.

Hacda umre, umrede hac gizlidir. İtiraz etme, lâfı beğenmezsen zedeleme. Gül geç. Ne düşünürsen düşün. Bir iddiamız yok. Fakat söylediğimiz doğrudur. Ben senin bilgine yetişemem. Sen de bana... Sen yüksekte, baştasın. Biz ayak altındayız. Sen haklısın, evet... Fakat biz de doğruyuz. Şu küçük söylediklerimize cevap bul. Gel o zaman dost olalım... Şimdi dost değil miyiz? Diyeceksin. Dostuz. Fakat sen kendinin dostusun, bizi dost bilemezsin. Bu düşünce ve görüşünle...

Dinle hele: Resul'e vahiy geliyor, bunu Cebrail getiriyor. Nereden getiriyor? Allah'ın yeri var da oradan mı getiriyor. O halde Allah başka yerde, Resul başka yerde... Haberler, emirler gönderiyor. Kadir gecesi Kur'an indiriliyor. Nereden? Mirac'a teşrif ediyor Resulü Ekrem... Ne zaman var, ne mekân var diyoruz. Aklımızda zamanı da mekânı da kendimiz kuruyoruz, icadediyoruz... Bu (küfür) dür. Yani yanlıştır. Böylelikle aklımızla her şeyin hazır ve nazır olandan ayrılıyoruz. Haberimiz olmadan. Bu gaflet ve şirktir.

Kimisi demiş: Görmediğim Allah'a secde etmem. Ölmeden evvel ölün Nefsini bilen Allah'ını bilir. Bu bilgisizlik, idrak edememezlik bir perde ile ayrılmıştır. O perde (nefis) dir. Nefis nedir, onu bilmek gerek. Ondan sonra konuşalım.

27.2.1985

Dr.Münir Derman

"ALLAH DOSTU DER Kİ... YAZILMAMIŞ SIRLARIN İLKİ    YAZILACAK SIRLARIN SONU " Kitabından alınmıştırBu haber 10,210 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,142 µs