En Sıcak Konular

ASELSAN'daki Ölümler, Mercek Altında

30 Ekim 2010 20:16 tsi
ASELSAN'daki Ölümler, Mercek Altında Şantaj ve casusluk operasyonunu gerçekleştiren organize şube polisi, kayıtlara intihar diye geçen ASELSAN'da görevli 4 mühendisin dosyasına da el attı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen "Şantaj ve Casusluk" soruşturması, operasyonları gerçekleştiren Organize Suçlarla Mücadele Şubesi polisinin, talebiyle yeni bir boyut kazandı. Polis, savcılıktan ASELSAN mühendislerinin intiharlarıyla ilgili dosyanın da incelenmesini istedi.

 

Şüpheli bir şekilde ölen mühendislerden Hüseyin Başbilen intiharından 2 ay önce evlenirken, Halim Ünsem Ünal'ın ise evlenmeden birkaç gün önce canına kıyması dikkat çekmişti. İntihar ettiği iddia edilen üç mühendisin savunma sanayi yazılımlarının "Millileştirilmesi" gibi çok önemli alanda görev yapmaları şüpheleri daha da tırmandırmıştı. ASELSAN'da savunma sanayi için hayati öneme sahip projelerde çalışan mühendislerin şüpheli ölümleri üzerindeki sis perdesini aralayacak olan soruşturmaya ölen mühendislerin ailelerinden destek geldi. ASELSAN'dan ayrılarak vatani hizmetini yapmak için gittiği birliğinde intihar ettiği öne sürülen Burhanettin Volkan'ın da ölümü şüpheli bulunmuştu.

 

AYDINLATILMASINI İSTİYORUZ

 

7 Ağustos 2006'da aracının içinde cesedi bulunan ASELSAN Mühendisi Hüseyin Başbilen'in babası Vehbi Başbilen, "Olayların aydınlatılması için sonuna kadar varım, ben canımı bile feda ederim. Zaten çocuğum hayatını kaybetti benim de hayatım bitti. Benim çocuğum öldürüldü, cinayete kurban gitti. Bir insan hem boynunu 20 santim kesip hem de bileğini 2 santim kesebilir mi? Bunun cinayet olduğunu herkes biliyor" dedi. Hüseyin Başbilen'in Türkiye'nin savunma sanayiinde çok önemli bir yere sahip olan "Milli Tank projesi" üzerinde çalıştığını söyleyen baba Başbilen şunları kaydetti: "Milli Tank projesini perşembe günü bitirdiği gün ben arkadaşlarıyla görüştüm, Cuma günü sunum yapacaktı işe gitmediği ortaya çıktı. Evinde de yoktu. 2 gün sonra bulduk arabasının içinde böyle sağ tarafa tepmişler öyle boynunu bükmüşler ayakları havada vaziyette bulduk. Bunun fotoğrafları da var olay yerinin CD'de var. İntihar mektubu falan hepsi düzmece. 3 gün sonra intihar mektubu çıkıyor."

 

Benim bir oğlum daha var

 

ASELSAN'da görev yapan ve şüpheli bir şekilde ölen diğer mühendislerin ailelerinin benzer görüşte olduğunu ifade eden Vehbi Başbilen, bu ailelerin çekindiğini dile getirdi. Başbilen, "Gölbaşındaki oturanın evine gittim. Benim bir oğlum daha var diyor, çekiniyor" dedi. Hüseyin Başbilen'in cesedi 7 Ağustos 2006'da Pursaklar Ayancık mevkiinde bulundu. Jandarma tutanağına göre Başbilen'in sol bileğini iki santimetre, boynunun sol tarafının ise iki santimetre falçatayla kestiği belirtildi. ASELSAN'daki görevinden ayrılan Halim Ünsem Ünal'ın cesedi ise 17 Ocak 2007'de Eymür Gölü kenarında bulunmuştu. Otopsi raporuna göre nikahına bir kaç gün kalan Ünal, kafasına sıkılan tek kurşunla ölmüş ve bu vaka da savcılık dosyasına "intihar" olarak geçmişti. 26 Yaşındaki Evrim Yançeken 26 Ocak 2007'de, Ankara Batıkent'te oturduğu binanın arkasında ölü bulunmuştu. Olay, raporlara 'intihar' şeklinde geçti. Askerlik hizmetini yaparken intihar ettiği iddia edilen Burhaneddin Volkan'ın ailesi de oğullarının intihar etmiş olabileceğine hiç ihtimal vermemişlerdi.

 

Yeni ŞafakBu haber 2,291 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,567 µs