En Sıcak Konular

Elçibey Anıldı

25 Haziran 2013 09:33 tsi
 Elçibey Anıldı Azerbaycan'ın efsane lideri Elçibey anıldı

Azerbaycan'ın efsane lideri Elçibey anıldı

Azerbaycan'ın eski cumhurbaşkanlarından Ebülfez Elçibey, doğumunun 75. yıldönümünde mezarı başında anıldı.

Geçtiğimiz günlerde "Milli Şura" adını verdikleri yeni bir blok oluşturan Musavat Partisi (MP), Azerbaycan Halk Cephesi Partisi (AHCP), Klasik Halk Cephesi Partisi (KHCP), "El Harekatı" ve başka partiler, 75. doğum yıldönümünde Elçibey'in Fahri Hiyaban'da bulunan anıt mezarında biraraya geldi.

ASLA YERİ DOLDURULAMAYACAK

MP Başkanı İsa Gamber, AHCP Başkanı Ali Kerimli, KHCP Başkanı Mirmahmut Fettayev ve partililer, anıt mezara çiçek bıraktı.

İsa Gamber, Kuran-ı Kerim ve dua okunmasının ardından yaptığı konuşmada, Elçibey'in Azerbaycan için yaptığı hizmetlerin karşılığının ödenemeyeceğini söyleyerek, bugün de onu aradıklarını ve yerinin asla doldurulamayacağını belirtti.

Elçibey'in tavsiye ve kararlarına her zaman ihtiyaç duyduklarını ifade eden Gamber, Azerbaycan'ı seven gençliğin, Elçibey yolunu devam ettirmesinin kendileri için teselli verici olduğunu kaydetti.

Yeni oluşturdukları "Milli Şura" koalisyonuna da atıfta bulunan Gamber, Elçibey'in de hayatta olduğu takdirde bu oluşumu destekleyeceğini vurguladı.

ELÇİBEY VE ARKADAŞLARINA BORÇLUYUZ

AHCP Başkanı Ali Kerimli ise halkın sevgisini kazanan bir lider olan Elçibey'in, her zaman halkı düşündüğünü ve halkın çıkarları için çalıştığını belirtti.

Azerbaycan'ın değişim arefesinde olduğunu söyleyen Kerimli, Elçibey ve onun dava arkadaşlarına karşı borçlu olduklarını, ondan aldıkları manevi güçle, yakın zamanda ülkede iyiye doğru bir değişimi başaracaklarını vurguladı.

Anma etkinliği, Azerbaycan Milli Marşı'nın okunması ile son buldu.

EBÜLFEZ ELÇİBEY KİMDİR?

1938 yılında Nahçıvan'ın Keleki kasabasında doğdu. Asıl adı, Ebulfez Kadir Güloğlu Aliyev'dir. Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu.

1970'li yıllarda, eski SSCB topraklarına dahil olan Azerbaycan'ın bağımsızlığı için mücadele etmeye başladı. 1976 yılında Sovyetler'e karşı propaganda yaptığı gerekçesiyle tutuklandı. 1978 yılında şartlı olarak serbest bırakıldı.

1988-1989 yıllarında Azerbaycan halkına bağımsızlık mücadelesi yolunda öncülük ederek, halkından büyük destek gördü. Aktif siyasi hayatına 1989 yılında, Azerbaycan Halk Cephesi Partisi'nin (AHCP) başına geçerek başladı.

Azerbaycan, SSCB'nin 1990'da dağılmasının ardından 18 Ekim 1991 yılında bağımsızlığını resmen ilan etti. Ayaz Muttalibov'un kısa süren cumhurbaşkanlığının ardından, Ebulfez Elçibey 7 Haziran 1992'de bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti'nin ikinci Cumhurbaşkanı oldu.

Daha önce "Milli Kahramanlık Ödülü"nü verdiği Suret Hüseyinov'un Haziran 1993'de ayaklanmasından sonra cumhurbaşkanlığı görevini terkederek doğum yeri olan Keleki'ye döndü.

31 Ekim 1997'de Keleki'den Bakü'ye döndü ve AHCP'nin başında aktif siyasi hayatına devam etti. Elçibey, 1998 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerine, "demokratik ve adil olmadığı" gerekçesiyle boykot ederek katılmadı.

Elçibey, zaman zaman Haydar Aliyev iktidarına karşı verdiği sert demeçlerle kamuoyunun dikkatlerini üzerine çekti.

Azerbaycan'da 5 Kasım'da yapılacak 2. dönem parlamento seçimlerine katılma kararı alan Elçibey, bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti'nin parlamentosuna girebilmek için ilk defa milletvekilliğine adaylığını koydu.

Hayatı boyunca, Türk dünyasının birleşmesi ve kardeşliği için mücadele etti. Bu yönde "Bütün Azerbaycan Yolunda" isimli bir kitap çıkardı.

22 Ağustos 2000 tarihinde 62 yaşında öldü. İki çocuk babasıydı.

http://www.sondevir.com/manset/136645/azerbaycanin-efsane-lideri-elcibey-anildi.htmlBu haber 2,855 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,010 µs