En Sıcak Konular

Türkiye Uzay Mekiği Motoru Üretecek

21 Haziran 2013 09:31 tsi
Türkiye Uzay Mekiği Motoru Üretecek Dünyada sadece 4 ülkenin ürettiği uzay mekiği motorunu üretmek için TÜBİTAK 13 milyonluk yatırım yaptı


Türkiye uzay mekiği motoru üretecek

Dünyada sadece 4 ülkenin ürettiği uzay mekiği motorunu üretmek için TÜBİTAK 13 milyonluk yatırım yaptı.

Program TÜBİTAK tarafından tüm kurumlarla tam eşgüdüm halinde yürütülecek. Türkiye, Avrupa Uzay Ajansı'na üye olmak için gereken çalışmaları başlatacak. Rasat ve Göktürk-2 uydularıyla elde ettiği deneyimleri, daha yüksek yörüngelerde çalışan uydular üretmek amacıyla kullanacak. Daha yüksek yörüngelerde çalışacak uydular da Türkiye'nin bir anlamda uzay mekiği çalışmalarının ilk adımı olacak.

SADECE 4 ÜLKEDE VAR

Türkiye, uzay çalışmalarının ilk adımı olarak Hall etkili itki motoru geliştirme projesini devreye alacak. Dünyada sadece Amerika, Çin, Rusya ve Fransa'da bulunan bu teknoloji, Türkiye için yeni.

Projeyle motorların çok düşük yakıtlarla dahi çok yüksek hızlara ulaşmasını sağlayan Hall etkili itki motorları, uzay mekiği projelerinde de mekiklerin diğer gezegenlere ulaşmasını sağlayan itiş gücünü sağlıyor.

Habertürk'ten Deniz Çiçek'in haberine göre TÜBİTAK uzay, şimdi bu teknolojinin Türkiye'de üretilmesi için tedarik çalışmalarına başladı. 2018'de bitecek projenin bütçesi 13.4 milyon lira.

ÖNCE AY SONRA MARS

Türkiye itki motorlarının üretim ve tasarımını kendisi yapacak. Bu araçların üretimi için de belli bir ısıda sabitlenmiş ve tozdan arındırılmış olan 'temiz oda' adı verilen tesis kurulacak. Bu tesiste tamamen uzay ortamı yaratılarak üretilecek itki motoru da test edilecek. Türkiye Hall etkili itki motorlarını ilk aşamada ürettiği uyduların yörüngesinin değiştirilmesi ve daha yüksek yörüngelere yerleştirilmesi için kullanılacak.

Projenin ikinci aşamasında ise itki sistemi dünyada olduğu gibi uzay mekiği motoru olarak kullanılacak. TÜBİTAK, bu teknoloji ile Ay ve Mars gibi diğer gezegenlerle ilgili derinlemesine uzay çalışmaları yapmayı hedefliyor.
http://www.ensonhaber.com/turkiye-uzay-mekigi-motoru-uretecek-2013-06-21.htmlBu haber 3,808 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,178 µs