En Sıcak Konular

'Dünya Savaşı Z' İzdiham Yarattı

20 Haziran 2013 08:45 tsi
'Dünya Savaşı Z' İzdiham Yarattı Bilim kurgu film, insanlar ve zombiler arasında yaşanan sıra dışı bir savaşı konu alıyor. Brad Pitt, bir Birleşmiş Milletler (BM) çalışanını oynuyor.

 

'Dünya Savaşı Z' izdiham yarattı


Brad Pitt'in başrolünü ve yapımcılığını üstlendiği "World War Z" (Dünya Savaşı Z) adlı filmin New York galası, Times Meydanı'nda yapıldı. Meydana kurulan özel platform üzerindeki galayı, on binlerce New Yorklu'nun yanı sıra turistler de izledi. Etkinlik için ayrılan alana sığmayan Brad Pitt hayranlarının büyük bölümü, galayı meydandaki dev ekranlardan izlemek zorunda kaldı. Brad Pitt'in yalnız geldiği galaya; Mireille Enos, James Badge Dale, Ruby Jerins ve Sterling Jerins'in de aralarında bulunduğu filmin oyuncularının büyük bölümü katıldı. Hayranlarının sevgi gösterileri arasında alana gelen Pitt, kırmızı halıda yürümeden önce uzun süre sevenlerini selamlayarak, imza dağıttı.

BM ÇALIŞANINI OYNUYOR 

Galada 'Dünya Savaşı Z' filminin uyarlandığı aynı adlı kitabın yazarı Max Brooks ve filmin yönetmeni Marc Foster da hazır bulundu. Bilim kurgu film, insanlar ve zombiler arasında yaşanan sıra dışı bir savaşı konu alıyor. Brad Pitt, bir Birleşmiş Milletler (BM) çalışanını oynuyor.

http://www.haberdar.com/world-war-z-film-fragmani-42443-videosu

Türkiye'de 21 Haziran'da gösterime girecek olan film, insanlar ve zombiler arasında yaşanan savaşı konu alıyor.

http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=1986

 

World War Zombi

 

Oktan  Keleş, Melâmi Savaşları kitabında özellikle  Hollywood film sektörüne dikkat çekerek şöyle demişti:

“Dünyanın büyük görsel film yapımcılığıdır. Film yapımcılarının çoğu iki gruptan birine hizmet ederler. Dolayısıyla dünya halkları ve İslam Âlemi üzerindeki psikolojik savaşın en büyük sihir unsurudurlar. Yaptıkları filmler, yediden yetmişe herkesi etkiler.

Psikolojik savaşın en büyük unsurlarından biridirler…” (1)

Bugünkü Hollywood yapımlarını düşünün: Hâlâ bu sihirbazların insanlık üzerinde -teknolojiyi de kullanarak- uyguladıkları  zihinsel etkileri görüyoruz.” (2)

Korkuda Hollywood’un payı büyüktür. Yaptığı tüm filmler zihinlere sihirdir. Propaganda etkisi belli zaten. Rambolar okla uçak düşürür. ABD ordusu uzaylıları yener. Müthiştirler. İnsanlık abidesidirler; insanlık düşmanlarını yok ederler. Filmlerde 1-0 yenik başlarlar ve 2-1 galip gelirler. Fırtınaları, yanardağları, göktaşlarını kontrol altına alırlar. Zihinlerde bunlar çok etki bırakır.

Biz korku etkisinin bir başka boyutuna örnek verelim:

* Falan yerde bir fırtına çıkar ya da deprem olur.

* Hemen çoğunluğun aklına ev gelir.

* Acaba falan film gerçek mi oluyor? Oradaki hortum, kasırga dünyayı yok ediyordu. diye. Örnek çoktur. Bu da insan psikolojisine film ilizyonlarının nasıl yansıdığını gösterir.  Gökte ışıklar görseler Tamam uzaylılar UFO’larla geliyor; falan filmde böyleydi. derler. Bunlar zihinlerine yansır.” (3)

Hollywood ile ilgili olarak neden bu girizgâhı kullandık? Hollywood film sektörü, sadece ticari amaçlara hizmet etmiyor. Toplumları zihnen “bir şeylere de” hazırlama görevini de yerine getiriyor. Hollywood, ilizyonlarla toplumları yönlendiren bir araç halini aldı. Amacı belirlenmiş filmlerden bahsediyoruz. Burada, “karar vericilerin” neyin, nasıl, ne zaman, olacağı konusundaki “talimatları” bize film olarak sunuluyor. Bizler, artistlerin performanslarına veya filmin görsel efektlerine, konunun çekiciliğine kanıp gidiyoruz. Ama “karar vericiler,” o filmi niye yaptırdılar?  İşte bu sorunun cevabı genelde aranmaz. O film durduk yerde mi hazırlanıp, sunuldu?

Film eleştirmeni değilim. Filmlerin iyi veya kötü yanlarını da yazmıyorum. Niyetim o filmin bize niye sunulduğu ile ilgili. Hollywood yapımcıları milyonlarca dolar harcayıp, bize ne sunuyorlar, niye sunuyorlar, amaçları ne?

Amaç sadece para kazanmak olmasa gerek. Bu yüzden belirlenmiş bir amaç dedim.

İşte burada “filmin arka planı ile ilgili konuşmak gerekir,” diye düşünüyorum. Belli filmler, özel filmler, bir amaç doğrultusunda, “karar vericilerin” talimatı ile hazırlanıyor.


 


İşte bugün onlardan birini inceleyeceğiz. Film henüz vizyona girmedi. World War Z filmi bir romandan uyarlama.

Yazar Max Brooks'un “An Oral History of the Zombie War” isimli romanından beyazperdeye uyarlanmış.

Konuyu anlamışsınızdır. Zombi Savaşları.

Peki romanda neler anlatılıyor:

Kısaca Türkçeye çevirdiğimizde:

Romana göre; Z dünya savası, her ne kadar "pandemic z" evrensel z’nin nasıl başladığı bilinmese de Çin’de, Çinli bir gencin ısırılarak zombi olması ve durumun Çin devleti tarafından gizlenmesiyle başlar. Zombi olan genç  "hasta sıfır" olarak adlandırılmaktır. Hastalık, organ mafyası ve mülteciler aracılığıyla diğer ülkelere de yayılmaktadır. Güney Afrika’ya kadar hastalık yayıldığında, artık kamunun da dikkatini çekmiştir.

Salgın yayılırken, zombilere ilişkin ciddi raporlar tutan tek ülke İsrail’dir.  İsrail ülkesini hastalıktan korumak için ülke sınırından girişleri yasaklamıştır ve İsrail’e sadece hastalığa kapılmamış Yahudiler ve Filistinliler girebilmektedir.

İran’ın Pakistanlı mültecilere zarar vermesinin ardından İran ile Pakistan arasında nükleer savaş başlar. Amerika’nın salgına karşın özel kuvvetler oluşturmuş olması yeterli değildir ve güvenlik önlemleri açısından kamuda yanlış algılamalara sebep olmuştur. Büyük panik sonrasında başlar ve New York, halkı telkin etmeye çalışır. Amerika, zombilere karşı soğuk savaş dönemi taktikleri uygular ancak zombilere bir etkisi olmaz. Zombiler sadece başlarından vurulduklarında etkilenmektedir.

Uygarlık tehdit altındadır.

Güney Afrika Lideri, Paul Redeker, salgına karşı küçük bir güvenlik bölgesi oluşturmuş ve mültecilerin içine girmesine izin vermemiştir ancak, mültecileri güvenlik bölgesinin hemen dışında tutarak onları zombilere karşı oyalamaktadır. Diğer hükümetler de Redeker’in planının kendi ülkelerinde uygulamaya koyarlar; kendi güvenlik bölgelerini oluştururlar veya halklarını güvenli boşaltılmış bölgelere taşırlar, Japon Evi Adaları gibi… Zombilerin donması nedeniyle, pek çok Kuzey Amerikalı, Kuzey Kanada’ya akın eder, ancak 11 milyon insan açlıktan ve zor hava koşullarından ölür.

Zombi salgınından 7 yıl sonra dünya liderleri bir konferansta toplanır. Salgından kurtulmak için beklemeyi tercih edenlerin yanı sıra Amerika’nın Başkan’ı taarruza devam etmenin doğru olacağı konusunda zombilerin kafasını nişanlayan, yarı otomatik,  multifonsiyonel el ekipmanına sahip “Lobotomizer veya “lobo”ları göstererek diğer liderleri ikna eder.

Resmi olarak zombi savaşının bitiminden on yıl sonra, hala milyonlarca aktif zombi mevcuttur ve dünyanın jeopolitik görünümü değişmiştir. Demokratik Küba, dünyanın en gelişen ekonomisine sahiptir. Three Gorge Dam’in yıkılmasının ardından, Çin deniz kuvvetlerinin Komünist lideri yenmesinin ardından Çin demokratikleşmiştir. Tibet, Çin’in kurallarından kurtulmuş ve dünyanın en yoğun nüfuslu şehrinin sahibidir. Din devriminin ardından Rusya’da teokrasi yaygınlaşır. Kuzey Kore tamamen boşalmıştır, nüfusun yeraltı sığınaklarında mı yaşadığı veya zombi olup olmadıkları bilinmemektedir.

Birleşmiş Milletler, zombilere karşı oluşturulan ordularıyla ve zombilere karşı askeri politikalarıyla ilgilenmektedir, vücutları donmuş zombilerin erimeden yok edilmeleri için çabalamaktadır. Dünya nüfusu ciddi oranda azalmış, pek çok türün nesli tükenmiştir.” (4)

 Max Brooks'un kitabında anlatılanların özeti bu.

World War Z filmini daha da çekici hale getirmek için herkesin bildiği, popüler bir kişiye başrol vermişler: Brad Pitt! Brad Pitt, zombi salgınına karşı savaş veren Gerry Lanes isimli bir Birleşmiş Milletler çalışanını canlandırıyor. Filmde The Killing'in yıldızı Mireille Enos, James Badge Dale ve Matthew Fox da yer alıyor.

Evet film kısaca ZOMBİLERİ hayatımıza sokmak için hazırlanmış. Hep söylediğimiz gibi, insanları/toplumları zombi fikrine alıştırmak için yapılmış bir film. “Karar vericiler,”  zombileri ortaya çıkarma vaktinin geldiğine inanmış olacaklar ki, önce bunu filmler vasıtası ile insanların zihnine yerleştiriyorlar. Bunun içinde diziler ve çeşitli organizasyonlarla zombiler gündemde tutuluyor. (5), (6)


 


Zombilerin nasıl çıkacağı  Oktan Keleş’in  “Derûnî Devlet-Kutsal Halı Kitabı”nda anlatılmıştı:

Bu yarı uyuma yarı ölüm hali kaç yıl sürer bilinmez. Bu insanlar artık yaşayan kadavralardır. Gazın tesiri ilahi kadere bağlı olarak ortadan kalksa yani Singularitycilerin deneyi sekteye uğrasa, bu yarı ölüler tekrar topraktan ayağa kalkarlar. Yani mezardan çıkan zombilerdir bunlar artık. (Sanırım şimdi anlaşılmıştır zombi üzerinde neden bu kadar yaygara yapılıyor?)” (7)

 World War Zombi’nin   Haziran 2013 tarihinde vizyona gireceği söyleniyor.

“Onlar geliyorlar. Hazır mısınız?” diye başlıyor film.

Geliyorlar ama ilk önce insanların zihni hazırlanmalı.

World War Z,  izleyenleri “zombilere” hazırlayacak. Gerçek  zombiler çıktığı zaman artık  siz hiç şaşırmayacaksınız. Çünkü Hollywood sizi zaten zihnen hazırlamıştı.

 

Erol Elmas

buulkem@gmail.com

 

    -------------------------

(1) Melami Savaşları  Sayfa 201 vd.

(2) Asa  Sayfa 189

(3) Asa  Sayfa  319

(4) http://en.wikipedia.org/wiki/World_War_Z

(5) http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=1910

(6) http://www.onaltiyildiz.com/artikel.php?artikel_id=261

(7) Derûnî Devlet-Kutsal Halı sayfa 31

 

 

 

 Bu haber 9,468 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,689 µs