En Sıcak Konular

Çin'in Türk Madenleri'ne İlgisi

14 Haziran 2013 14:10 tsi
Çin'in Türk Madenleri'ne İlgisi İTÜ Öğretim Üyesi Yrd Doç. Dr. Halis Manav: “Çalışabilir durumdaki madenlerimizin 4’de üçü Çinliler tarafından işletiliyor”

Türkiye’nin MADEN zengini bir ülke olduğunu dile getiren İTÜ Öğretim Üyesi Yrd Doç. Dr. Halis Manav, dünyada ilk 10’a giren 20 tane MADENimiz olduğuna dikkat çekti.

Bu MADENlerimizin de doğru değerlendirilmediğini belirten Manav, halen MADEN envanterimizin de yapılamış olmasının da üzücü olduğunu kaydetti.

Manav, açıklamasında şunları söyledi: “MADENlerimiz ekonomiye sokulup da katma değer oluşturulacak hale getirilmemiş. Mevcut işletmeler neredeyse korsan şeklinde gidiyor. Dünya çapında çok iyi MADENlerimiz olmasına rağmen kimin ne yaptığı belli değil. İlkel yöntemlerle üretim yapılıyor… Doğru dürüst bir işletme politikası MADEN politikası yok”

BOR MADENİ ÇIKARTILMIYOR ÇÜNKÜ…

Türkiye’nin soda, altın, bor, mermer gibi değerli MADENleri olduğunu hatırlatan Manav, bor MADENi konusunda da elimizin çabuk tutulması gerektiğine dikkat çekti. Şu an bor MADENi çok değerli ve gerekli olmasına rağmen ihtiyacı olan ülkelerin Türkiye’nin güçlenmesini, zengin olmasını istemediği için bora yönelik bir baskı oluşturduklarını dile getirdi. Manav, bor MADENi ile ilgili olarak şunları söyledi: “Bor’dan Türkiye’nin 1 trilyon dolarlık rezervi olduğu söyleniyor. Ama ben bunun 2–3 trilyon dolar olduğunu düşünüyorum. İnsanlar bor kullanmamak için başka yöntemler kullanıyorlar. Bor konusunda devletin politikası düzgün olmalı. Yoksa borda elimizde kalır. 50 sene sonra daha iyi bir mineral bulunur. O zaman boru değerlendiremeden boşa gitmiş olur.”

MADENLERİMİZ BULANIN ELİNDE KALIYOR

MADEN yasası netleşmeli, şu an MADENi bulanın elinde kalıyor, diyen Manav, Türkiye’deki MADENlerin de yabancılar tarafından işletildiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “ Benim şahsi görüşüm o ki, çalışabilir durumdaki MADENlerimizin 4’de üçü Çinliler tarafından işletiliyor. Çoğu ülkeler MADEN sahalarını 3 beş mühendise vererek onlara sermaye vererek bütün MADENlerini çıkarıp ekonomiye dönüştürebiliyorlar. Bizde ise devletin elinde olduğu için müteşebbislerin sayısı oldukça düşük durumda. MADEN mühendislerimiz MADEN arayamıyorlar. Çünkü yeterli sermayeleri yok. Bu mühendislerimiz desteklenmelidir.

TÜRKİYE’DE SÜS TAŞLARININ KIYMETİ BİLİNMİYOR

Türkiye’nin süs taşları konusunda da yeterince bilgi sahibi olmadığını ve elindeki mevcutlarının da değerlendirilemediğinden yakınan Manav, dünyada 4 bin mineral  olduğunu bunun 600 kadarının da süs taşı olduğunu dile getirdi. Türkiye’de ise 15 tane süs taşı bulunduğunu hatırlatan Manav, 200 tane kadar olan MADEN yatağımızın sadece 15 tanesinin süs taşı bulunduğunu ifade etti. Süs taşlarının çıkartılması ve tanınması için teşvik gerektiğinin de altını çizen Manav, bu konuda iş dünyasının ve genç mühendislerin desteklenmesini istedi.

Kutu: Ülkemizdeki önemli mineraller

Kemeririt, diyaspor, lüleü taşı, ateş, opali, bor kristalleri, çubuk ağati, oltu taşı, kalsedon, Eskişehir seiyolitlri, ve krizoplaslar rubi, mor jade, krizokol, akuamarin, ve turmalinlerin yanında kırmızı ve siyah mercanları lösit ve vanadanit ile rutil kristallerini sayabiliriz…

 
http://www.sondevir.com/manset/135435/madenlerimizle-ilgili-sasirtan-iddia-ozel.htmlBu haber 5,349 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,405 µs