En Sıcak Konular

Sinirli Lego’lar

12 Haziran 2013 14:33 tsi
Sinirli Lego’lar Yapılan bir araştırmaya göre Lego’ların yüz ifadeleri gittikçe kızgınlaşıyor.

'Sinirli Lego’lar çocukları etkileyebilir'


Yapılan bir araştırmaya göre Lego’ların yüz ifadeleri gittikçe kızgınlaşıyor. Bilim insanları, çocuk gelişimini etkileyebileceği için oyuncak üreticilerinin çatışma teması üzerinde durmasından endişe duyduklarını belirtti.

Yeni Zelanda’nın Canterbury Üniversitesi’nde araştırmacı olan Dr. Christoph Bartneck, minik Lego oyuncak figürlerindeki mutlu yüz ifadelerinin sayısı azalırken, sinirli yüz ifeadelerinin sayısının arttığını tespit etti.

6 bin Lego’yu inceleyen Bartneck, ‘çatık kaşlı öfkeli figürlerin çocuk gelişimini olumsuz yönde etkileyebileceğinden endişeli olduğunu’ söylerken, genel olarak ‘çatışma temalı oyuncakların sayısında artış yaşandığını’ ifade etti.

Bartneck, “Uygun yüz ifadelerinin nasıl üretileceği ve algılanacağı üzerinde durulması gerekiyor. Çocuk oyuncakları ve nasıl algılandıkları çocukların gelişimi için çok önemli” dedi.

Guardian sitesinin haberine göre, 1990’larda çok çeşitli yüz ifadeleri üretmeye başlayan Lego şirketi, her yıl oyuncaklarına çok sayıda yeni yüz eklemeye devam ediyor.

KIZGIN SURATLAR DA AKILDA KALIYOR

Yeni oyuncaklarda, ‘mutluluk’ ve ‘kızgınlık’ en çok kullanılan duygusal ifadeler olarak öne çıkıyor. Bartneck, “Yüz ifadelerine bakılarak oyuncakların doğrudan iyi veya kötüyü temsil ettiği söylenemez. Zaman zaman iyi karakterlerin sert ifadeleri ve kötülerin güzel yüz ifadeleri olabilir. Her iki durumda da, oyuncakların yüz ifadelerindeki çeşitlilik genel olarak artmış durumda” dedi.

Bartneck, ‘Lego ile büyüyen günümüz çocuklarının sadece gülümseyen yüzler değil, kızgınlık ve nefreti yansıtan yüzleri de hatırlayacağına’ dikkat çekti.

Yeni Zelandalı araştırmacı, “Oyuncak yüzlerini tasarlayanlar çok dikkatli olmalı ve oyuncakların çocuk gelişimindeki önemini unutmamalı” uyarısının altını çizdi.

Araştırmanın bulguları, Japonya’nın Sapporo kentinde 7 Ağustos’ta başlayacak ‘Birinci Uluslararası İnsan-Distribütör Etkileşimi Konferansı’nda sunulacak.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25448646/

Benzer ve önemli bir haber: http://www.sondakika.com/galeri/bu-oyuncaklar-hic-masum-degil/resim-2/Bu haber 3,986 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,029 µs