En Sıcak Konular

Çaykur'da Mevsimlik İşçi Olmak

10 Haziran 2013 09:09 tsi
Çaykur'da Mevsimlik İşçi Olmak Çaykur üniversiteli mevsimlik işci

Devlet Çay İşletmeleri (ÇAYKUR) üniversite mezunu, mevsimlik çalışan  biriyim. 2007 yılında büyük umut ve heyecan ile devlet Çay İşletmeleri Kurumun (ÇAYKUR)'da göreve başladım. Tam 7 yıldır büyük zorluklar ve güçlükler ile ama yine de işimi severek, umudumu yitirmeden kurumda mevsimlik işçi statüsünde görev yapıyorum. Gerek yaş çay alım yeri ekspertizinde, gerek fabrikanın tüm işletmelerinde görev yapacak diblomaya sahibim. Benden önce kuruma giren meslektaşlarım, ya girdikleri yıl ya da çok kısa süre içinde çay tarim arazilerinin  budama programına aktarılarak kadro aldılar ve hatta memuriyete geçirildiler.

Aynı dönemde kuruma girdiğimiz 350 arkadaşın bir kısmı işi bıraktı. Gerek ailelerini geçindiremediklerinden  gerek çalışma döneminin kısa olduğundan.  Şu an yaklaşık 280 arkadaşımız ile bizler hala umudumuzu koruyarak, büyük bir özveri ile işimize devam etmeye çalışıyoruz. Defalarca daimi çalışma ve mümkün ise kadro verilmesi için, ulaşabildiğimiz tüm siyasiler ve yetkililer ile görüşmeler de bulunduk, fakat her defasında bizlere, ÇAYKUR'un ayırabileceği bir bütçenin olmadığını söylediler. Ancak bildiğimiz kadarı ile budama projesinin ve bu projeye dahil edilen tüm personelin giderlerini ÇAYKUR değil hazine karşılamaktadır.

Ayrıca önümüze konulan bir diğer neden ise 2007 yılında çıkarılan 5620 sayılı kanun da belirtilen mevsimlik işçilerin 179 günden fazla çalıştırılamaz maddesidir. Görüştüğümüz tüm siyasiler, ÇAYKUR'un bizleri talep etmesi halinde bu kanun maddesinin gerekirse değiştirilebileceğini söylemelerine rağmen anlayamadığımız bir biçimde ÇAYKUR tarafından bizim ile ilgili halen bir talep olmamıştır. Desteklerini beklediğimiz siyasilerimiz de ÇAYKUR nezdin de bizim için bir girişim de bulunulmayarak bize yeterli destek vermemişlerdir.

Tam bu konuda tepkimiz bitmemiş iken ve bir umut KİT'ler de ve tüm kamu kuruluşlarında çalışan yaklaşık 200.000 yüksek okul ve üniversite mezunu geçici işçilere kadro olanağı sağlayan torba yasadaki kanun teklifinde mevsimlik işçi statüsündeki bizlerin yine kapsam dışı bırakıldığımız haberini alıyoruz. Yani 200.000 yüksek okul mezunu işçiye kadro verilirken ÇAYKUR da 280 kişi kadar yüksek okul mezunu Çay Eksperi fazla oluyor, sizce bu adil mi?

Bunun için de tüm kamu kuruluşlarında çalışan geçici ve sözleşmeli Yüksek Okul ile Üniversite Mezunu 200.000 kişiye verilecek olan kadrolara bizlerin de dahil edilmesini talep ediyoruz.   

Lütfen artık sesimizi duyun ve yapılması gerekeni yaparak bizleri öncelikle devletimize, milletimize ve mensubu olduğumuz kurumumuz ÇAYKUR’umuza, daha da iyi hizmet etmemizin yolunu açınız..

 Saygılarımla
 07.05.2013                                                                                    

Aziz Reisoğlu

 

 

 


 

 

 Bu haber 5,166 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,164 µs