En Sıcak Konular

Çip'leme Başladı

5 Haziran 2013 10:17 tsi
Çip'leme Başladı Motorola'dan şifrelerinizi saklayacak dövme

Motorola'dan şifrelerinizi saklayacak dövme

Google’ın geçtiğimiz yıl 12,5 milyar dolara satın aldığı Amerikan telekomünikasyon devi Motorola, teknoloji dünyasına sunmayı planladığı büyük yeniliği açıkladı. Motorola’nın yeni planları arasında şifrelerinizi içeren dövme ve kapsüller yapmak var.

Eğer şifrelerenizi sıkça unutan biriyseniz, yakın gelecekte kolunuzun üzerindeki dövmenizi okutup bu dertten kurtulabileceksiniz.

AllThingsD sitesinin geçtiğimiz hafta düzenlediği ‘D11’ konferansında açıklamalarda bulunan Motorola yetkilisi Regina Dugan, ‘kimlik doğrulamayı kusursuz hale getirebilecek dövme ve kapsül yapmak istediklerini’ açıkladı.

Elektronik dövmeler ve hazmedilebilir kapsüller, geçmişte başka şirketler tarafından geliştirilmek istenen bir teknoloji. Motorola, kimlik doğrulamak için bu yöntemleri kullanabilecek cihazları gerçeğe dönüştürmek istiyor.

Motorola Gelişmiş Teknolojiler ve Projeler Başkan Yardımcısı Regina Dugan, “Şu ana kadar giyilebilir cihazlarda çok gelişme kaydettik, ama hala çözemediğimiz önemli sorunlar var” açıklamasını yaptı.

Dugan, ‘en büyük problemin sert elektronik aletler ve yumuşak, esnek insanlar arasındaki mekanik uyumsuzluk olabileceğini’ söyledi.

TELEFONUNUZUN ŞİFRESİNİ TAŞIYACAK
Huffingtonpost’un haberine göre, bir hafta süreyle kullanılabilecek dövmeler, ‘deri üzerindeki ikinci bir deri gibi duran’ ve tıbbı ölçümler yapan elektronik sensör geliştirmesiyle bilinen MC10 şirketi tarafından geliştirilecek.

Dövmeler, sahip olacakları alıcı ve antenler sayesine akıllı telefonlar veya bilgisayarlar için şifre görevi görecek.

Motorola, görünür bir dövme istemeyenlere ise “vitamin kimlik doğrulayıcı” üretmeyi planlıyor. Kullanıcılar, günlük alınan bir kapsülü mide asidi ile aktive edebilecek ve gerekli sinyalleri yayacak.

Dugan, kapsülün medikal uygulamalar için üretildiğini ve Yiyecek ve İlaç İdaresi tarafından onaylandığını söyledi. Motorola CEO’su Dennis Woodside da ürünün test edildiğini ve akıllı telefonlarda kimlik doğrulamayı başardığını belirtti. Buna rağmen, Woodside cihazın yakın zamanda piyasaya sürülmeyeceğini de ekledi.

Dugan, “Genel olarak, vücudunuz kimlik tanımlayıcınız olacak” derken, ‘Google’ın, kullanıcıların her yaptığını bilip bilmeyeceği sorusuna’  da ‘Sadece kapsülün açık olup olmayacağını bilecekler’ cevabını verdi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25447061/Bu haber 4,003 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,403 µs