En Sıcak Konular

Türkiye'yi Uçuracak Bor Projesi

3 Aralık 2012 10:32 tsi
Türkiye'yi Uçuracak Bor Projesi TÜBİTAK, bor temelli ürünlerin geliştirilmesi için 9 bilimsel projeye 4 milyon TL'lik destek verme kararı aldı.


Türkiye'yi uçuracak bor projesi

TÜBİTAK, bor temelli ürünlerin geliştirilmesi için 9 bilimsel projeye 4 milyon TL'lik destek verme kararı aldı.


TÜBİTAK, dünya rezervlerinin yüzde 72'sini elinde bulunduran, ancak tamamına yakınını dışarı satan Türkiye'de, bor temelli ürünlerin geliştirilmesi için 9 bilimsel projeye 4 milyon TL'lik destek verme kararı aldı.

Türkiye, çıkarılan bor madeninin yüzde 99,5'ini ihraç ediyor ve bor, dünyada çoğu stratejik 500'e yakın alanda değerlendiriliyor.

Türkiye'de de bor sanayinin gelişmesi, yaygınlaşması ve ülke ekonomisine daha fazla katma değer sağlaması amacıyla bir süre önce TÜBİTAK ve BOREN arasında işbirliği yapıldı.

104 PROJE BAŞVURDU

Türkiye'nin sahip olduğu bor madeninden daha fazla yararlanılması için TÜBİTAK, Mayıs 2012'de ''Yeni Bor Ürünlerinin, Üretim Teknolojilerinin Geliştirilmesi Ve Kullanım Alanlarının Yaygınlaştırılması'' başlıklı çağrı programını başlattı.

Küçük ölçekli projelere 500 bin, orta ölçekli projelere 1 milyon ve büyük ölçekli projelere de 2,5 milyon liraya kadar destek verilen çağrı kapsamında 104 proje başvurusu yapıldı.

41 projenin ikinci aşamaya başvuru hakkı kazanmasının ardından projelerden 27'si değerlendirmeye alındı. TÜBİTAK Araştırma ve Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından düzenlenen panellerde, bor için sunulan projeler konunun uzmanlarınca tek tek değerlendirildi. 1003 Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı kapsamında 27 projeden 9'u destek almaya hak kazandı.

Yeni bor ürünlerinin geliştirilmesi ve yaygın kullanım alanlarının araştırılmasını hedefleyen projelerle pazar imkanı geniş yeni kullanım alanları oluşturulacak.

9 PROJEYE 4 MİLYON TL DESTEK

Bor ürünlerinin geliştirilmesi ve kullanım alanlarının yaygınlaştırması için hazırlanan 9 projeye toplamda 4 milyon liranın üzerinde destek verilecek.

Projeler, otomotiv, sağlık, malzeme ve enerji alanlarını kapsıyor. Destek verilecekler şunlar:

Ahmet Alıcılar (Gazi Üniversitesi), Alpay Kimyonok (Tekpol Teknik Poliüretan San. Tic. A.Ş.), İsmail Duman (İstanbul Teknik Üniversitesi), Mehmet Sankır (TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi), Mustafa Çulha (Yeditepe Üniversitesi), Necmi Bıyıklı (Bilkent Üniversitesi), Sevda Avcı (Bursa Teknik Üniversitesi), Sevim Ünügür (Fatih Üniversitesi) ve Zekai Halıcı (Atatürk Üniversitesi).

TÜBİTAK, ilerleyen dönemde bor alanında yeni bir çağrıya daha çıkacak.

aa

 Bu haber 6,740 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,235 µs