En Sıcak Konular

2012 Yeni Kudüs Olimpiyatları

25 Temmuz 2012 09:59 tsi
2012 Yeni Kudüs Olimpiyatları 2012 Yeni Kudüs Olimpiyatları

Süleyman Tapınağı'nı hangi takım yükseltecek?
Londra'da gerçekleştirilecek olan 2012 Yaz Olimpiyatları'nın başlamasına az bir süre kala, adeta sembol yağmuruna tutulmuş durumdayız. Daha önce kaleme aldığımız yazımızda bu sembollerin bir bölümünü alt alta sıralamıştık. Okuyucularımızın dikkat çekmesi üzerine, bunlara her geçen gün yenilerinin eklendiğini gördük. 1948'de İsrail'in kuruluşuna denk düşen Londra Olimpiyatları, üst üste yığılan sembollere bakılırsa bu sene Yeni Kudüs'ün kuruluşuna tesadüf edebilir.

İyibilgi'nin gözünden Londra olimpiyatlarında dikkat çeken semboller şöyle: 

- Shakespeare'in Fırtına adlı eserinden alınan ilhamla yapılacak açılış seromonisinin müziğini 'YERALTI' (Underworld) adlı İngiliz elektronik müzik grubu bestelemiş.

- Geçtiğimiz yıl iyibilgi'de 1994 yılında "Steve Jackson Games" adlı Amerikan firması tarafından piyasaya sürülmüş, "İlluminati" adlı oyuna ait kartları incelemiş, kartların üzerindeki resimlerin ve yazılı ifadelerin, belirli olaylara "nasıl tesadüf ettiğine" dikkat çeken bir yazıyayınlamıştık. Hatta Japonya'daki 9 büyüklüğünde deprem gerçekleştiğinde, bu kartlardan birinin (Combined Disasters), nasıl da Tokyo'da bulunan Wako Saat Kulesi'ne benzediğine dikkat çekmiştik.

İşte şimdi aynı kart tekrar gündeme gelmiş durumda.Kaçışan insanların üzerindeki renklerinOlimpik renklerle birebir uyuşmasının dışında, bu kez yıkılan kule, Londra'daki meşhur Bigbensaat kulesine benzetilmiş, çeşitli kaynaklar tarafından.

- Açılış seromonisinin gerçekleştirileceği stadın ortasından geçen yolun, kabala sembolizmi açısından sefirotlara tırmanan (Hayat Ağacı) yılana benzetilmesi, ilk bakışta biraz zorlama gözükse de, açılışın Yeni Kudüs şiiri üzerine kurgulandığı hatırlandığında, bir anlam ifade ediyor.- Shakespeare'in Fırtınası ve William Blake'in Yeni Kudüsü demişken, ister istemez aklımız Sir Francis Bacon'a gidiyor. Bacon, çeşitli kaynaklara göre Gül-Haç, Tapınakçı ve Masonlarla bağlantılı bir isimdir. En ünlü eseri Yeni Atlantis'in konusu ise son derece önemli:

Hikâye, yanlarına on iki ay yetecek kadar erzak alarak Peru'dan, Çin'e ve Japonya'ya gitmek üzere yola çıkan keşif heyetinin, erzaksız ve mahvolmuş bir şekilde denizin ortasında mahsur kalmasıyla başlıyor. Yollarını kaybeden tayfa bir yandan hastalıklarla boğuşurken, bir yandan tanrıya dua ediyor. Sonra, mucizevî bir şekilde bir kara parçası görüyorlar ve kendilerini Bensalem adasında buluyorlar ve orayı tanrının aynası olarak betimliyorlar.Ardından, Hıristiyan bir halk olan Bensalem'in nasıl bu dini seçtiği anlatılıyor. Hikâyede Avrupa halklarının Hıristiyanlıkla tanışmasından farklı olarak Bensalem halkı, tanrıyla doğrudan bir münasebet kurarak kutsanıyor ve saf, yorumsuz bir Hıristiyanlığı benimsiyor. Bensalem isminin Jerusalem (Kudüs) ile arasındaki benzerlik ise halkın, tanrının özel olarak seçtiği kutsal halk olduğunu vurguluyor.  Bensalem, hikâyede daha önce keşfedilmemiş, gizli bir ada olarak anlatılıyor. Adanın gizli kalmasının tercih ediliş nedenini ise Bacon, batısında Kuzey ve Orta Amerika'nın, doğusunda ise Avrupa ve Kuzeybatı Afrika'nın yer aldığı, zamanla gücünü yanlış amaçlar için kullanmaya başlayan, kendini tanrıyla eş koşan, acımasızlaşan, yerkürenin dengesini bozan ve sonra bir gün, deniz tarafından yutulan batık uygarlık Atlantis'in son buluşu üzerine yaptığı şu yorumla açıklıyor: "… Ama tanrısal intikam onların bu cüretkar girişimlerinin bedelini ödetmekte fazla gecikmedi, çünkü yüz yıl ya da daha kısa bir zaman içinde Büyük Atlantis tümüyle yıkıldı ve gözden kayboldu…" Bu yorum, Yeni Atlantis ismini duyduğumuzda aklımıza takılan o soruya da yanıt vermiş oluyor.  Tüm bunlardan sonra Bacon, 'Salomon evi' ya da 'Altı Günlük İşler Okulu' adını verdiği enstitü modeli üzerinden anlatmaya başlıyor ideal devlet anlayışını. Her cümlesinden anlıyoruz ki Bacon, felsefesinin merkezine bilimi koymuş. (Ayça Akarsu'nun Radikal Kitap ekinde yayınlanan Ütopyalara Dikkat adlı yazısından ilgili kısım)

Gerek Shakespeare'in Fırtına adlı eseri gerekse Bacon'un Yeni Atlantisi, bir ada ülkesi olan İngiltere açısından son derece önemli, keza her iki eser de bir adada geçer ve okült açıdan çok önemli semboller içerir. Üstüne üstlük İngiltere'deki masonik yapılar içinLondra, Yeni Kudüs'tür aslında. 

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın Londra Olimpiyatları açılış tören davetine olumlu cevap veren Başbakan Erdoğan, orada ilginç süprizlerle karşılaşabilir. Dikkatli olmasında fayda var.

www.iyibilgi.com  özel Bu haber 7,858 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,567 µs