En Sıcak Konular

Uçak Yazılımla Düşürülmüş Olabilir mi?

15 Temmuz 2012 11:03 tsi
Uçak Yazılımla Düşürülmüş Olabilir mi? Uçak Yazılımla Düşürülmüş Olabilir mi?Uçak yazılımla düşürülmüş olabilir mi?


Suriye'nin düşürdüğü Türk jetiyle ilgili araştırmalar sürerken, TSK'dan gelen "Füze emaresi yok, uçaksavarla düşürülmedi" açıklaması üzerine, gözler daha önce gündeme gelen "dost-düşman" diye nitelendirilen yazılım sistemine çevrildi. Strateji uzmanları, İsrail tarafından modernizasyonu yapılan uçağın yüklenen bir yazılım vasıtasıyla düşürülerek, Türkiye'nin Suriye'ye müdahalesinin sağlanmasının amaçlanmış olabileceği ihtimalini gündeme getirdi.

"YAZILIMLA HAREKET MÜMKÜN"

Strateji uzmanı emekli Yarbay Yakup Evirgen Akit'e çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yazılım konusunda ayrıntılı bir değerlendirmeye ihtiyaç olduğunu dile getiren Evirgen, "Yazılımı tamamen size ait olmayan ve yazılımla komuta ve kontrol edilen askeri teçhizat sistemleri için bu tehlike her zaman mevcuttur. Yazılım içine konulan gizli bir döngüyle bilinen işletme prosedürlerinin dışında bir hareket yapmasını sağlamak mümkün. Bunu hiçbir zaman göz ardı etmemek lazım" dedi.

"BİLİNEN SEÇENEKLER TÜKENDİYSE�

"Uçağımızın düşürülmesi hadisesinde yazılım sisteminin varlığından söz edebilmek için öncelikle bilinen seçeneklerin tüketilmesi lazım" diyen Evirgen, şunları kaydetti: "Uçağımızın, uçaksavar makineli tüfeğiyle vurulup vurulmadığı ya da roketatarla vurulup vurulmadığının kesinleşmesi gerekiyor. Neyle vurulduğuna dönük çıkan enkaz parçalarının detaylı kriminolojik incelemeleri yapıldıktan sonra her şey ortaya çıkacaktır."

YAZILIM, MODERNİZASYON SÜRECİNDE Mİ YAPILDI?

İsrail tarafından modernizasyonu yapılan uçağın yüklenen bir yazılım vasıtasıyla düşürülerek, Türkiye'nin Suriye'ye müdahalesinin sağlanmasının amaçlanmış olabileceği ihtimalini de değerlendiren Evirgen, şunları söyledi: "İsrail'in güvenlik konsepti, bölge ülkelerinin kendi içerisinde kaos ve kriz içinde olmasıdır. Birbirleriyle ilişkilerin problemli olarak devam etmesine bağlıdır. Bütün bunlar uçağın bir yazılım vasıtasıyla İsrail tarafından düşürüldüğünü akıllara getiriyor. Bu düşürülmeyle ilgili bir ihtimal ama bu konuyu kesinlikle ihtimal dışında tutmamalıyız."

"UÇAĞIN İNFİLAK ETTİRİLMESİ SÖZ KONUSU"

Uçağın ne tür bir mühimmatla düşürülmüş olabileceği konusunun bugün yoğun bir şekilde tartışılmakta olduğunu belirten Evirgen, bu izlenen yolun yanlış olduğunu dile getirerek şöyle konuştu: "Uçağımızın düşürüldüğü kesin, kimin düşürdüğü bilgisi de ortada. Suriye bir itirafta bulundu. Rus yapımı bir roketli füzeyle düşürülme ihtimali de var, bir de yazılımla kendi kendisini infilak ihtimali söz konusu."

BİZİM YAZILIMCILARIMIZA NE OLMUŞTU?

Modernizasyonu yapılan uçağın yazılımı yüklendikten sonra Türkiye'deki yazılım uzmanları tarafından incelenmeye ihtiyacı olduğunu söyleyen Evirgen, ASELSAN ölümlerine de değindi. Evirgen, şöyle devam etti: "Türkiye'nin önemli projelerinde yani Altay Tankı'ndan başlayarak F-16'ların milli yazılımlarının geliştirilmesine dönük olarak bir proje başlatılmıştı. Buna ihtiyacımız vardı. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda orada görevlendirilen çocuklar da projelerini belli bir aşamaya getirmişlerdi. O noktadan sonra ayrılmaları sağlandı. Askere gittiler, hepsi de şüpheli şekilde hayatlarını kaybettiler. Daha sonra bilirkişi raporları birbirleriyle çelişir şekilde ortaya çıktı. Bu çocukların 4'ünün de intihar etmesi için görünürde bir sebepleri de yoktu. Aile yapıları, sosyal hayatları, psikolojileri, halet-i ruhiyeleri intihar edecek durumda değildi. Ama nasıl olduysa oldu işte. Ölümlerde şüpheler izale edilemedi."

SİNYAL GÖNDERME SİSTEMİYLE DÜŞÜRÜLEBİLİR

Yazılım uzmanı Önder Aydoğdu da Akit'e yaptığı değerlendirmede teknik olarak uzaktan kumandayla yazılımlara müdahale edilebileceğini belirterek şunları söyledi: "Uzaktan kumandayla yazılımlara müdahale etmek teknik olarak mümkündür. Burada 'dost-düşman' tanımlaması akıllara geliyor. Yazılım içerisinde sürekli sinyal bekleyen bir program var. Uçaklarda bu tür yazılımlar mevcuttur. Dolayısıyla uzaktan bir sinyal gönderme yoluyla uçaklara müdahale edilebilir. Teknik olarak bu mümkündür. Ve telekomünikasyon bağlantısı olan her yerden müdahale edilebilir. Sinyal gönderilerek tetiklendiği an o program çalışıyor. Ayrıca dost sinyalleri engelleyen jammer'lar var. Bu da ihmal edilmemesi gereken bir faktör. Pilotlara ulaşacak dost sinyaller bu şekilde engellenebilir."

BİLGİSAYAR SİSTEMİ BOZULABİLİR

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Çağrı Erhan ise uçağın düşürülmesiyle ilgili son ihtimalin bilgisayar sistemine dayanabileceğini belirterek şunları ifade etti: "İsrailliler veya Amerikalılar bilgisayar sistemini bozarak uçağı düşürmüş olabilir. Bütün veriler ortaya çıktığında her şey netleşecek. Bu uçaklarda da kara kutu vardır elbet." Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Çağrı Erhan, uçağın düşürülmesiyle ilgili son ihtimalin bilgisayar sistemine dayanabileceğini belirtti.Strateji uzmanı emekli Yarbay Yakup Evirgen, "Yazılımı tamamen size ait olmayan ve yazılımla komuta ve kontrol edilen askeri teçhizat sistemleri için bu tehlike her zaman mevcuttur.

Osman Yiğit - Ender Sever /Yeni Akit


Bu haber 5,215 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,532 µs