En Sıcak Konular

Proje: Adım Adım...

26 Nisan 2012 10:07 tsi
Proje: Adım Adım... Müslüman mahallesinde oluyor bunlar...

"Music For The One God" (Tek Tanrı'ya Müzik) konseri, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın ev sahipliğinde, Aya İrini'de gerçekleştirildi.

AB VE TÜRKİYE 'TEK TANRI' İÇİN KONSER VERDİ
"Tek İlah" fikrini yerleştirmeye çalışan proje, Almanya'dan Völklinger Energiestiffung isimli dernekle birlikte İstanbul, Selanik ve Münih'te bulunan akademik ve sivil toplum kurumlarının işbirliği ile yürütülüyor.  Projenin amacı "Tek İlah" fikri altında birleşen, bu çok kültürlü, çok dinli proje; dinlerin ve uygarlıkların bir aradalığını vurgulamak amacı ile gerçekleştiriliyor. Projenin önemli diğer amaçları arasında, müzik aracılığıyla Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki karşılıklı anlayışın beslenmesi, karşılıklı önyargılara neden olan kültürel bariyerlerin aşılması ve tarihsel kültür birikimini günümüz seyircisine ulaştırılması " şeklinde ifade ediliyor.

TEK TANRI İÇİN MÜZİK YAPTILAR
Proje için hazırlanan sayfada yer alan görsellerde bir hayli ilginç. Üç dinin sembollerinin bir araya getirildiği sayfada. Avrupa Birliği, Türkiye Yunanistan ve Alman bayrakları dikkat çekerken, üç dinin ibadethane resimleri de yan yana veriliyor. Projede üç dinin birbirinden farklı olmadığı hepsinin aynı tanrıya inandığı görüşü lanse ediliyor.

KAYBEDEN BİZLER OLUYORUZ
Projeyi değerlendiren Doç. Dr. Nedim Urhan, "İslami ölçüler içerisinde bir araya gelinir ama etkili olan Müslümanlık olacak, etkili olan Türkiye olacak. Hâlbuki öyle değil. Onlar öyle bir alt yapı hazırlıyorlar ki mesela onların ayinleri de orada yapılıyor. İslami ölçülere aykırı hareketler ediliyor. Bütün bunlar bir iletişim kurma, diyalog kurma olarak lanse ediliyor ama kaybeden bizler oluyoruz." ifadelerini kullandı.

MÜSLÜMANLAR ARTIK UYANMALI VE TAVIRLARINI KOYMALIDIR
'Bunlar AB'ye katılmak hevesine her türlü şeyi yapmaya hazır' diyen Urhan, "Bunların alt yapıları müsait. Ne vicdanları sızlıyor, ne de İslami gayretleri ortaya geliyor maalesef. Onun için biz bu hususta etkili olacaksak yaparız, etkimizi gösteririz, taviz vermeyiz. Ama biz taviz vere vere hiçbir şeyimiz kalmadı. Zina bile serbest bırakıldı. Yani bu durumda hassas olmamız gerekiyor. Bu Müslümanlar niye uyur niye ses çıkarmaz, niye tavır koymaz, çok üzülüyorum. Biz yine de vazifemizi yapalım. Hıristiyan her şeyi yapacak, istediğini gündeme getirecek Müslümanlar onu kabul edecek. Avrupa hevesine taviz verme şansımız yoktur. Egemen Bağışın alt yapısında buna engel olacak en ufak bir hassasiyet yok. Kendisi teslim olmuş zaten. Müslümanlar artık uyanmalı ve tavırlarını koymalıdır." diye konuştu.TAM BİR HEZEYAN
Gecede kısa bir konuşma yapan Egemen Bağış'ın "Böyle bir konserin mensubu olmaktan büyük onur duyduğum inancımın Peygamberinin Kutlu Doğum Haftası'na denk gelmesi de beni ayrıca çok duygulandırıyor." sözleri  tam bir hezeyan olarak değerlendirildi. Bağış'ın Peygamber Efendimizin Kutlu Doğumu ile Tek Tanrı'ya çalınan müzik arasında nasıl bir bağ kurduğu anlaşılamadı. Bağış konuşmasının devamında "Hazreti Peygamberimizin çok güzel söylediği bir yaklaşımı aslında bu konser ortaya koyuyor. Peygamber efendimiz şöyle buyurmuş; 'İman etmedikçe cennete gidemezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de gerçek manada iman etmiş olamazsınız'. Farklılıklarımız olacak, farklı inançlarımız, farklı kültürlerimiz, farklı dillerimiz olacak ama hepimizin barışa, birlikte yaşamaya, hoşgörüye, hep beraber sahip çıkmamız, destek vermemiz gerekiyor" dedi. Bağış'ın Peygamberimize ithafen söylediği hadise şerifte kastedilenlerin Müslümanlar olduğundan da anlaşılan haberi yok.

AVRUPA'DA KENDİNE YONTUYOR
'Tek Tanrı' adı altında, barış ve hoşgörü söylemiyle, İslam dinini Yahudilik ve Hıristiyanlıkla eş değer tutma çalışmaları, nedense Batı ülkelerinde hep Müslümanların aleyhine işliyor. Uluslararası Af Örgütü, Avrupa ülkelerinin laiklik ve cinsiyet eşitliği gibi gerekçelerin arkasına saklanarak, okullarda ve iş yerlerinde başörtüsünü yasaklamasının insan hakları ihlali olduğunu açıkladı. Örgütün hazırladığı 'Tercih ve Ön Yargı: Avrupa'da Müslümanlara Ayrımcılık' raporunda, 'Avrupa Birliği ve üyeleri özellikle eğitim ve istihdamda Müslümanlar'a yönelik ayrımcılıkla mücadelede daha fazlasını yapmalıdır" ifadeleri yer aldı. Af Örgütünün bu raporu AB ülkelerinde Müslümanlara yapılan ayrımcılığı tescillemiş oldu.

KAYBEDEN BİZ OLUYORUZ
Doç. Dr. Nedim Urhan, "İslami ölçüler içerisinde bir araya gelinir ama etkili olan Müslümanlık olacak, etkili olan Türkiye olacak. Hâlbuki öyle değil. Onlar öyle bir alt yapı hazırlıyorlar ki mesela onların ayinleri de orada yapılıyor. İslami ölçülere aykırı hareketler ediliyor. Bütün bunlar bir iletişim kurma, diyalog kurma çabası olarak gösteriliyor ama kaybeden bizler oluyoruz. Bu Müslümanlar niye uyur niye ses çıkarmaz, niye tavır koymaz, çok üzülüyorum."

Milli Gazete

http://www.onaltiyildiz.com/artikel.php?artikel_id=74

http://www.onaltiyildiz.com/artikel.php?artikel_id=78Bu haber 5,738 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,962 µs