En Sıcak Konular

Babil Kulesi Dikmek İçin Yarışanlar

17 Nisan 2012 10:32 tsi
Babil Kulesi Dikmek İçin Yarışanlar Babil Kulesi Dikmek İçin Yarışan Müslüman ülkeler

 Suudi Arabistan'daki Cidde Kraliyet Kulesi 2017'de hizmete girecek. Tamamlandığında Dubai'deki Burç Halife'yi geçecek olan bina, dünyanın en uzun kulesi ünvanını elde edecek.

Kraliyet Holding'in sahibi ve üst düzey yöneticisi Prens Elvelid Bin Talal, Kızıldeniz'in liman kenti Cidde'de yapılacak 1 kilometre yüksekliğindeki gökdelenin 63 ay içerisinde tamamlanacağını söyledi. Holdingten yapılan açıklamada, inşaattan sorumlu Suudi Bin Ladin Grubu'nun, projenin yüzde 16.63'ünü 1.5 milyar Suudi riyaline satın aldığı ifade edildi. Kraliyet Holding'in, Kraliyet Kulesi'nin yapımından sorumlu Cidde Ekonomik Şirketi'nde yüzde 33.5 hissesi bulunuyor. Diğer hissedarlar arasında Abrar Uluslararası Holding Şirketi (yüzde 33.5) ve Ciddeli işadami Abdulrahman Hasan Şerbetli (yüzde 16.67) sayılıyor.

Projenin inşaat alanı 500 bin metre kareyi bulacak. Proje dahilinde Four Seasons oteli, apartman daireleri, ofisler ile lüks daireler inşa edilecek. Kraliyet Kulesi, 20 milyar dolara mal olacak ve Kraliyet Şehri projesinin merkezinde yer alacak. Kule tamamlandığında 830 metre uzunluğundaki dünyanın en yüksek kulesi Burç Halife'yi de geçmiş olacak.

Kraliyet Kulesi'nin birinciliği uzun zaman elinde tutamayacağı ifade ediliyor. Geçtiğimiz günlerde Azerbaycan'ın başkent Bakü'de 1030 metrelik Azerbaycan Kulesi'nin inşa edileceği açıklanmıştı. Maliyeti 100 milyar doları bulabilecek ve 2020-2025 yılları arasında tamamlanacak projeye Türk, Amerikan, Arap ve Çinli yatırımcıların ilgi gösterdiği belirtiliyor.Bu haber 7,420 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,281 µs