En Sıcak Konular

Yakında Türkiye'nin Tapusunu da İsterler

17 Nisan 2012 09:11 tsi
Yakında Türkiye'nin Tapusunu da İsterler İyice şımardılar...

200 taşınmazı istedi

Türkiye Katolik Episkoposlar Kurulu Başkanı Ruggero Franceschini, yeni anayasaya ilişkin taleplerini Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na anlattı.“Anadolu Papalık Vekilliği Temsilcisi” olarak konuşan Franceschini 1913’te el konulan 200 dolayındaki binanın iadesini istedi.

ANAYASA Uzlaşma Komisyonu, Fener Rum Patriği ve Süryani temsilcilerinin ardından dün Latin Katolik Kilisesi’nin temsilcilerini dinledi. Türkiye Katolik Episkoposlar Kurulu Başkanı Ruggero Franceschini, kiliselerinin tüzel kişiliğinin tanınmasını ve 200 dolayındaki binanın iadesini istedi. Başepiskopos Franceschini, dün Ermeni Katolik, Süryani Katolik ve Keldani Katolik kiliselerinin temsilcileriyle Meclis’e gelerek yeni Anayasa’ya ilişkin taleplerini anlattı. Sunduğu metinde “Anadolu Papalık Vekilliği Temsilcisi” olarak anılan Franceschini, 1913 beyannamesiyle devletin el koyduğu 200 dolayındaki taşınmazın listesini de milletvekillerine sundu.

400 yıllık ferman

Franceschini şöyle konuştu: “Latin Katolik Kilisesi, bu topraklarda cumhuriyetin kuruluşundan önce, 1’inci milenyumun başından itibaren, Bizans İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü zamanlardan beri mevcut olmuştur. 1453’te Türklerin İstanbul’u fethinden sonra, Bizans İmparatorluğu yıkıldı ve yeni bir çağ başladı. İstanbul şehrinin anahtarlarının Osmanlı’ya bu Hıristiyanlar tarafından teslim edildiğini hatırlayınız. O dönemde yaşayan yerli Latin Katoliklerin büyük çoğunluğu Cenevizli idi. 1 Haziran 1453’te Fatih Sultan Mehmet’in tuğrasını taşıyan ferman, 400 yıldan fazla bir zamanda Latin cemaatinin dininde, ibadetinde serbest kalmasının hukuki zeminini oluşturdu.

“Evrenseliz” mesajı

Osmanlı Latin Cemaati öteki azınlıklarla aynı nitelikleri taşımasına rağmen Fatih Sultan Mehmet tarafından millet olarak tanınmadı. Bunun başlıca sebebi, diğer dinlerin yerel olması, ancak Latin Katolik Kilisesi’nin evrensel olması, dini liderlerin Vatikan tarafından atanması idi. Biz ayrıcalık istemiyoruz. Türkiye’deki varlığımızın tüzel olarak tanınmasını istiyoruz. Böylece kilisenin taşınmazlarına da kalıcı çözüm getirilmiş olunacaktır. Cumhuriyetin ilanından sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Hazine’nin malı haline gelmiş binaların geri verilmesini, 1913 tarihli listede kayıtlı binaların tüzel kişilik adına kaydedilmesini, 200’ü aşkın bina için mutabık kalınacak miktardaki tazminatın ödenmesini diliyoruz.”


Romanların talepleri

Roman derneklerinin temsilcileri de dün komisyona katılarak taleplerini ilettiler. Romanlar, “dezavantajlı grup” olarak pozitif ayrımcılık sağlanmasını ve Roman bölgelerinde kentsel dönüşüm projelerinin durdurulmasını istediler.

Ana gibi anayasa yapılsın

SÜRYANİ Katolik Patrik Vekili Yusuf Sağ da Anayasa Uzlaşma Komisyonunda şunları söyledi: “Önerilerimizin hepsi aynıdır. İstenen anayasa olmasıdır, baba yasa değil. Bu kadar basit. Biz ‘ana’ gibi bir anayasa istiyoruz. Türk vatandaşından daha fazla hak hukuk istemiyoruz. Türk vatandaşına ne veriliyorsa, 5500 yıllık mazisi olan Arami Süryani olarak ben de o hukuku istiyorum, başka bir şey istemiyorum.”

Hürriyet

Konuyla ilgili: http://www.onaltiyildiz.com/artikel.php?artikel_id=184Bu haber 3,456 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,899 µs