En Sıcak Konular

Demir Yolları da Yabancılaşıyor!

16 Nisan 2012 10:00 tsi
Demir Yolları da Yabancılaşıyor! Restore edilirken çıkan yangında büyük zarar gören Haydarpaşa Garı, yeni sahibini bekliyor.

 

http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=1307

Demir yolları da yabancılaşıyor! Restore edilirken çıkan yangında büyük zarar gören Haydarpaşa Garı, yeni sahibini bekliyor.

Yabancılara Taşınmaz Satışı Yasası’nın 10 Nisan’da TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edilmesinden sonra AKP demir yollarını da satmaya hazırlanıyor. Türkiye Cumhuriyeti devlet Demiryolları (TCDD) Ecorys Researchand Consulting Ltd. bünyesindeki konsorsiyum ile sözleşme imzalayarak, özelleştirme hazırlıklarına başladı.

Hükümet, Devlet Demir Yolları’nı gözden çıkardı
Yabancılara taşınmaz satışıyla ilgili yasanın kabul edilmesinin ardından AKP iktidarı şimdi de demiryollarını satmak için hazırlıklarını hızlandırdı.

Hükümet 2002 yılından bu yana çok sayıda özelleştirmeye imza atmasına rağmen iç ve dış borcun artması AKP’yi durdurmadı. AKP’nin şimdi de Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD)’nı özelleştirmeye hazırlandığı ortaya çıktı. AKP’nin, özelleştirme planının yabancılara taşınmaz satışıyla demiryolu taşımacılığında  yeni bir düzenlemeye gitmeyi kararlaştıran TCDD Ocak ayında “Türk Demiryolları Reformu” projesi çerçevesinde Ecorys Researchand Consulting Ltd. bünyesindeki konsorsiyum ile sözleşme imzalayarak özelleştirme hazırlıklarına başladı. Gelişmeleri YENİÇAĞ’a değerlendiren Tapu ve Kadastro eski Genel Müdür Yardımcısı Orhan Özkaya, TCDD’nin satışına tepki göstererek “Türkiye Cumhuriyeti’nin sembolü haline gelmiş olan, Atatürk döneminin karizmatik kuruluşu Devlet Demir Yolları’nın, elden çıkarılmak üzere düğmeye basıldığını öğrenmek çok acı” dedi.

İsraillilere satış
Yabancılara taşınmaz satışında son düzenleme ile hükümetin tüm topraklarımızı yabancıların alımına açtığını kaydeden Özkaya, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından verilen son resmi rakamların gerçeği yansıtmadığını belirtti. 28 Ekim 2004 tarihli Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün internet sitesindeki resmi verilerine göre ülkemizden taşınmaz alan toplam yabancı sayısının 44 bin 740, satılan taşınmaz sayısının 42 bin 884, satılan toplam alanın da 273 bin 408 dekar olduğunu hatırlatan Özkaya sözlerini şöyle sürdürdü:

Tarım arazileri yağmalanıyor
“Bugün için verilen rakam 125 bin 452 kişiyle satılan alan 89 bin 297 dekar olarak bildirilmektedir. Satılan alan miktarı 2004 yılındaki alandan neredeyse üç misli azdır. Kişi sayısı üç misli artmasına karşın verilen alanın azalması rakamların gerçeğe aykırı olduğunu gösteriyor. Kaldı ki 2004 yılında toprak satın alan ülke sayısı da 68 iken, bugün verilen sayı 92’ye çıkmış bulunuyor.  Demek ki mütekabiliyet, yani karşılıklılık koşuluna bu sayılarla uyulmadığı açık olarak ortaya çıkmaktadır. Önceki verilerde bulunmayan ülke vatandaşları yeni listede yer almış görünüyor. Zaten İsrail’e satış yapılmadığı kamuoyuna defalarca medya aracılığı ile yansıtılmasına karşın aynı resmi verilerde 100 İsrail vatandaşına 136 taşınmaz satıldığı açıkça görünmektedir.” 
Orhan Özkaya, verilere bakıldığında 2004 yılına göre Konya’da satışın arttığına da dikkat çekti. Özkaya, “İsrail’in Konya Karapınar ve çevresinde onlarca köyün arazisi için ve Mersin Alata Çiftliği’nin 4 bin 56 dekarlık arazisi satın almak için yaptığı çalışmalar artık kamuoyunca bilinmektedir” dedi. Özkaya, yeni düzenleme ile birlikte karşılıklılık ilkesinin önce işlemez hale getirildiğini, şimdi de kaldırıldığını belirtti. Özkaya, “Ülke toprakları Lozan delinerek yabancılara duyarsızca satılmaya devam edelecek. ’Milli Emlâk’zenginliklerimiz ve varlıklarımız, yapısı da yok edilerek, kapitülasyon uygulamasıyla devrediliyor. Misak-ı Milli sınırları büyük bir hızla adeta yok ediliyor” diye konuştu.

yeniçağBu haber 2,831 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,686 µs