En Sıcak Konular

ABD Tehdit Altında

9 Nisan 2012 08:20 tsi
ABD Tehdit Altında Japonya'yı Vuran Büyük Depremin Bir Benzeri Pasifik'i Tehdit Ediyor

Geçen sene Japonya'yı vuran ve devasa bir tsunamiye neden olan deprem, yaklaşık 16.000 kişiyi öldürmüştü. Ancak asıl olan şu ki bu depremin bir benzeri oldukça yakın ve Amerika büyük tehdit altında.

Sismologlara göre Tohoku depremi, şu ana kadar en yakından gözlemlenebilmiş olan deprem ve depremle ilgili elde çok fazla veri var. Ancak bu veriler Pasifik'in Kuzeybatı sakinleri için oldukça endişe verici. Hawaii Üniversitesi ve Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi jeofizikçisi Gerard Fryer şöyle diyor:

"Bu aynen Japon depremi gibi, sanki onun bir yansıması."

Vancouver'daki Bilim Gelişim Kurumunun geçen ay gerçekleştirilen yıllık konferansında konu hakkındaki yeni araştırma ele alındı. Buna göre Japonya'da gerçekleşen deprem, Pasifik tektonik plakasında biriken stres ile Japonya'nın altındaki tektonik plakaları kaydırması sonucu gerçekleşti. Araştırmanın öncüsü John Anderson'un dediğine göre, plakalar Japonya'nın batı yönüne doğru birbirlerine bağlı hareket ettiler. Böylece, plakalar 11 Mart 2011 günü 9 büyüklüğünde bir depreme ve 30 metre yüksekliğinde tsunamiye neden olan bir felakete sebebiyet verdi.

Anderson geçen yılın büyük kısmını depremi incelemek için misafir araştırmacı olarak Tokyo'da geçirdi. Anderson'un konferansta söylediğine göre; birçok Amerikalı San Andreas fayının Kaliforniya boyunca yaptığı hareketlerinin en tehlikeli ve öldürücü mega depremi oluşturabileceğini düşünüyorlar. Ancak, Japon depreminden elde edilen veriler gösteriyor ki; ayrılma aslında Güney Kanada, Washington ve Kuzey Kaliforniya boyunca hareket eden Kaskadya fay hattına ait. Fryer, Pasifik Kuzeybatı çukurunu, hem potansiyel hem de yaratabileceği tehlike anlamında Japon çukuruyla aynı olarak nitelendiriyor. Anderson konuyla ilgili şunları söyledi:

"Aynı depremin Kaskadya'da gerçekleşmiş olduğunu düşünürsek, Kaskadya kıyı bölgesine Japonya'dan daha yakın olduğu için, oluşabilecek kırıklar kıyıdan içeriye doğru daha uzak mesafelere kadar ulaşabilir."

Fryer'a göre asıl soru Japon depremi gibi bir depremin olup olmayacağı değil, ne zaman olacağı. Anderson'un araştırmaları da bu argümanı destekler nitelikte. Uzmanlara göre son büyük Kaskadya depemi 26 Ocak 1700'de gerçekleşti. 9 büyüklüğünde gerçekleşmiş olan bu deprem devasa bir tsunamiye neden olmuştu. Anderson'un dediğine göre ise:

"Bu kadar büyük bir etkiye neden olan deprem, 300 yıl sonra bölgeyi tekrar depreştirebilir. Yani, yakın gelecekte böyle bir depremin gerçekleşmesi bilimsel açıdan sürpriz niteliği taşımıyor. Kuzeybatı Pasifik'te yaşıyorsanız, Tohoku depreminin videolarına bakarak nasıl hazırlanmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz."

Kaynak: M. Alex Johnson, "Quake Catastrophe Like Japan's could Hit Pacific Northwest, New Data Show", usnews.msnbc.msn, çev. Furkan Demirpehlivan, yaklasansaat.com.


 Bu haber 3,878 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,532 µs