En Sıcak Konular

007 James Bond Adana'da ne Yapıyor?

2 Nisan 2012 09:10 tsi
007 James Bond Adana'da ne Yapıyor? Adana’da, 007 James Bond-Skyfall filminin çekimlerinin perde arkasındaki kuşkular büyüyor. Filmin çekimlerinin perde arkasında Suriye’ye silah sevkiyatı yapıldığı iddiaları Adana'yı Karıştırdı.

 

SURİYELİ MUHALİFLERİN EMRİNE Mİ?

Suriye'ye silah sevkiyatı iddialarının ardından şimdi de 60 tane otomobili eski Milli Mensucat Fabrikası içinde topladıkları açığa çıktı. Bu araçların modifiye edilip Suriyeli muhaliflerin emrine sunulacağı iddia edildi. Eski fabrikanın içine giriş ve çıkış yasak. Çekim yapılmasına ise izin verilmiyor. Ekspres muhabiri ise milli mensucat yakınındaki bir binadan içerdeki araçları fotoğrafladı.  

VOSVOSLAR BEKLETİLİYOR

Milli Mensucatın içinde 60 tane eski vosvos tipi otomobil bekletiliyor. İçeriye girilmesine ve çekimlere izin vermeyen güvenlik görevlileri araçların filmin bazı sahnelerinde patlatılacağını söyledi. Gazeteniz Ekspres, daha önce her gün on binlerce aracın geçiş yaptığı Kasım Gülek köprüsünün trafiğe kapatılmasının altında Suriye'ye silah sevkiyatı iddialarını gündeme getirmişti.

13 DAKİKA İÇİN 60 ARAÇ PATLATILACAKMIŞ

Ekspres'in haberinde Bond filminin çekimleri için köprü trafiğe kapatılırken başta İncirlik olmak üzere bazı noktalardan tırlar dolusu silah, komşu ülke Suriye'ye gönderildiği iddialarına yer verilmişti. Adana'da, 6 Mart günü başlayan çekimlerin filme girecek olan toplam dakika sayısı 13. Bu aylar süren ve 13 dakikalık çekim kapsamında 60 otomobilin patlatılacağı söylemi ise inandırıcılıktan uzak bulundu.

LOJİSTİK DESTEK Mİ?

Kahramanı, Bond'un ortalarda olmadığı filmin çekimi için  17-26 Mart tarihlerinde Kasım Gülek Köprüsü trafiğe kapatılmıştı.  5-6 Mayıs tarihleri arasında da bazı saatlerde köprü yine trafiğe kapatılacak.  Silah sevkiyatı iddiaları nedeniyle kentte tedirginlik devam ederken, es iMilli Mensucat fabrikası içinde bekletilen ve sır gibi saklanılmaya çalışılan vosvos tipi araçlar da kuşkuların artmasına neden oldu. Acaba Suriyeli muhaliflere Bon filminin perde arkasından lojistik destek mi veriliyor


 


 
13 dakikalık Türkiye sahnesinin çekimleri sebebiyle Adana'da tren yolu üzerindeki Kasım Gülek Köprüsü'nün iki hafta boyunca trafiğe kapatılması, Suriyeli muhaliflere İncirlik Üssü'nden silah sevk edildiği iddiasını gündeme getirdi.

  James Bond serisinin son filmi olan Skyfall'ın 13 dakikalık Türkiye sahnesinin çekimleri sebebiyle Adana'da tren yolu üzerindeki Kasım Gülek Köprüsü'nün iki hafta boyunca trafiğe kapatılması, Suriyeli muhaliflere İncirlik Üssü'nden silah sevk edildiği iddiasını gündeme getirdi.

Adana'nın köklü yerel gazetesi Ekspres'in manşete taşıdığı şok iddia, akıllarda soru işareti oluşturdu. Gazete, "James Bond Yutturmacası mı? " başlığı ile verdiği haberde, çekimlerin hiçbir sahnesinde başrol oyuncusu Danial Craig'ın neden yer almadığını sordu. 13 dakikalık kısa bir bölüm için günde on binlerce aracın geçtiği en önemli köprünün iki hafta boyunca trafiğe kapatılmasının abartılı bir durum olduğuna dikkat çeken gazete, şu iddia ve soruları sayfasına taşıdı: "Yapımcı şirketin talebi üzerine aksiyon sahnelerinin çekildiği Kasım Gülek Köprüsü 17-26 Mart tarihlerinde trafiğe kapatıldı. 5-6 Mayıs tarihinde köprü yine kapatılacak. Çekimler yapılıyor ama ortada Bond yok. Özel bir şirketin çekimini yaptığı film için neden İncirlik'teki askeri üsten TIR'lar dolusu malzeme getiriliyor. Filmin çekimleri için neden özellikle tren yolu kullanılıyor. Çekimler neden basına kapatılıyor ve engelleniyor?"

Adana'da aylardır James Bond çilesi yaşandığına dikkat çeken gazete, vatandaşlardan yoğun şikayet ve tepki aldıklarını başta İncirlik olmak üzere bazı noktalardan TIR'lar dolusu silah ve mühimmatın iç savaş yaşanan Suriye'deki isyancılara gönderildiği iddialarının kentte yaygınlaştığına yer verdi.

Yakın zamanlarda Adana'ya gelen İsrail Konsolosu Gabi Levi, gazeteyi ziyaret etmişti

 Adana'da,  007 James Bond-Skyfall filminin çekimlerinin perde arkasında Suriye'ye silah sevkiyatı mı var?

ÇİLESİ BAŞKA

Kentte bir "James Bond" çilesi yaşanıyor. Bond, filminin çekimleri için her gün on binlerce aracın geçiş yaptığı Kasım Gülek köprüsü trafiğe kapatılıyor. İddialara göre, köprü trafiğe kapatılırken başta İncirlik olmak üzere bazı noktalardan tırlar dolusu silah, komşu ülke Suriye'ye gönderiliyor. Bu arada Adana'da, 6 Mart günü başlayan çekimlerin filme girecek olan toplam dakika sayısı 13.

BOND NEREDE?

Bu arada çekimlerin hiçbir sahnesinde James Bond yok. Peki Bond nerede? Bond'u Adana'da gören de yok duyanda. Sadece çekimler yapılıyor ama Bond yok. Filmin çekimlerinin yapıldığı yerlerden biri de Yakapınar mahallesi. Yakapınar'da ise adım atılan her yerden tarih çıkıyor. Yapımcı şirketin talebi üzerine, aksiyon sahnelerinin çekildiği Kasım Gülek Köprüsü 17-26 Mart tarihlerinde trafiğe kapanmıştı.  5-6 Mayıs tarihleri arasında da bazı saatlerde köprü yine trafiğe kapatılacak.  Silah sevkiyatı iddiaları nedeniyle vatandaşlar tepkili ve tedirgin.

YANITINI ARAYAN SORULAR

Özel bir şirketin çekimini yaptığı film için neden İncirlik'teki askeri üsten malzeme getiriliyor?Bu filmin çekimleri için neden özellikle demiryolu kullanılıyor? Tarihi mekanlarda ve demiryolunda yapılan çekimler neden basına kapatılıyor?Peki filmin kahramanı James Bond neden ortalarda yok?Aylarca süren çekimlerin toplamı neden 13 dakika ile sınırlandırılıyor? Bu 13 dakikalık çekim için yolun 3 ay trafiğe kapatılmasının mantığı ne?

Kaynak: Adana Ekspres GazetesiBu haber 5,683 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,768 µs