En Sıcak Konular

Dr. Hamdi Cenk Düzgit

Köşe Yazarı
Dr. Hamdi Cenk Düzgit
27 Haziran 2019

Ayasofya'daki Türk Viking YazısıGece saat 21:38...

Bülent Ateş ağabeyin güzel yazısını detaylı okurken, aniden telefonum çaldı. Arayan ; Orkun ağabeydi. Kısa bir hoş beşten sonra konu, Bülent ağabeyin İskandinav yazılarına geldi. Orkun ağabey; buna benzeyen bir diğer yazının da İstanbul'da çok önemli bir mekanda bulunduğunu, bu konuyu mutlaka araştırmam gerektiğini söyleyerek, gülerek kapattı...Gülüyordu ; çünkü konuyu çözmeden uyuyamayacağımı biliyordu...


Evet. Öyle de oldu. Hemen bilgi ağlarına saldırdım ve kısa bir aramadan sonra, istediğim bilgilere ulaştım...Aman Allah'ım!

 Viking yazılarının bulunduğu mekan Aya Sofya'daydı. Güney galerinin orta kısmında, mermer korkulukların üzerinde Vikinglerden kalma bir yazı bulunmaktaydı ve müze sitesine göre 9.yüzyıldan kalma olduğu tespit edilmişti.
https://ayasofyamuzesi.gov.tr/tr/i%C3%A7mayasofyada-viking-yaz%C4%B1s%C4%B1

Yazının tamamı henüz dilimize çevrilememiş olsa da , Halvdan adı , Runik harflerden okunabilmişti...


 
Merakım iyice artmıştı. Rahmetli Kazım Mirşan Hocanın bilinen tüm kitap ve makalelerini okumuş, eski Türk tamgaları ve harfleri ile ilgili epey bilgi sahibi olmuştum, ancak detaylı çeviri yapabilmek için gereken akademik özelliklere sahip olup olmadığımı bilmiyordum.

Sultanımız ile yaptığım bir görüşmede, bu konuları incelemeye devam etmemi tavsiye etmişti.

Ayrıca; pek çok kez, Yerin dibine inmeden Göklere çıkılamaz demişti. Bu sözünü emir telakki ederek, Ay'dan tabiri caizse yere ışınlanmış, dünyamızda çeşitli coğrafyalarda bulunan eski yazıları okuma talimi yapmaya başlamıştım. Tüm Kalperenler, hep aynı istekle, Deruni Baba'nın bize açtığı kapılardan bakmaya çalışıyorduk. Ayasofya'da bulunan bu Viking runik yazısını çözmek için elimizden gelen her şeyi yapacaktık, çünkü çalışmalarımız pek çok Kalperen ile yardımlaşarak ilerliyordu. Bu yolda ben yok biz vardı.2 ay önce ; Bülent ağabey için ,bir İskandinav yazısı tercüme çalışması yaptığımda, ortaya çıkan anlam, her ikimizi de çok şaşırtmıştı. Bülent ağabey, müthiş bir yönetmenlik yeteneği ile bu konuyu aşağıdaki linkte bulacağınız şekilde açıkladı:

http://www.onaltiyildiz.com/?haber,7396/gok-atalarin-izinde-3

Aya Sofya'daki "Viking" yazısı da eski Türk tamgalarıyla yazılmıştı.Zaten,konuyu bilenler bilir,Viking diyarı olarak bilinen İskandinavya'daki tüm eski yazılar,Türk harfleriyle yazılmıştır.ÖnTürklerin,binlerce yıl önce yaptıkları göçler ile ,bugünkü Avrupa kıtasının hemen her yerine yerleştiği ve buralarda eserler ile yazılarını kültürlerini,inanışlarını bıraktıkları bir gerçektir.Bu gerçeği sesli olarak dile getirmeseler de Avrupalı bilim adamları da çeşitli vesileler ile kabul etmişlerdir.Dileyen bilgi ağlarını kontrol edebilir ve etmelidir de!

https://www.haberturk.com/canliyayin/626005-stonehenge-anadolulu-gocmenlerin-tarihi-aniti-anadoludan-goc-edenler-insa-etti

Bu kadar ara bilgiden sonra, dönelim Ayasofya'ya...

Bu yazıyı okumaya çalışan bazı bilim adamları ne ile karşılaşmışlardı?...Öyle ya, okumaya çalıştıkları yazı, Arkaik dönemden beri Türk'ün Baş Şehri olan İstanbul'da bulunmaktaydı. Arkaik Atalarımızın Kutsal Tapınağında bulunan bu yazıyı gerçekte Kim,ne için yazmıştı?

Araştırmam sırasında; çok ilginç bir şekilde, yazının hafifçe değiştirilmiş şekillerini de bilgi ağlarında buldum. Birileri maksatlı olarak, yazıyı orijinal halinden kendi istediği anlamın çıkacağı bir hale sokmuştu. Hatta, değiştirilmiş halini de fotoğraflayıp, bilgi ağlarında muhtelif itibar gören sitelere ve youtube kanallarında haber olarak paylaşmıştı!

Aşağıda, bu tahrifatı yapan sitelerden bazılarını ifşa ediyorum. Bilinçli olarak,harfleri değiştirerek, Hakikati örtmeye çalışmışlar, daha sonra orijinal yazıları size göstereceğim:

https://thornews.com/2014/06/26/viking-graffiti-in-hagia-sophia-halvdan-carved-these-runes/


 
http://viking.archeurope.info/index.php?page=hagia-sophia-runic-inscriptions
 
Yukarıdaki 2 resim de üzeri, sonradan bir şekilde çizilerek tahrif edilmiş olan yazıya aittir.


Ne acıdır ki, ülkemizde bu harfleri layıkıyla okuyabilen kişiler ve Hocalar olduğu halde,Aya Sofya'da bulunan yazının üzerindeki açıklama yazısında bile "hatalı" çeviri yer almaktadır!

https://ayasofyamuzesi.gov.tr/tr/i%C3%A7mayasofyada-viking-yaz%C4%B1s%C4%B1

Şimdi gelelim orijinal yazılara ve Hakiki anlamına...


 
Gördüğünüz gibi hemen dikkati çekiyor değiştirilmiş olan harfler!

Gelelim, bu yazılarda ne yazdığı konusuna.

Bu yazıların anlamının 9.yüzyıldan kalma olduğunu düşünmüyorum, çünkü ortaya çıkan anlam; çok daha kadim olan bir bilginin, sonradan taşa/mermere kazınması olayıdır. Bu sonuca nereden mi vardım?

Yazıyı beraber okuyalım siz de göreceksiniz...

 
 
Transkripsiyonu, İskandinavya'da bulunan runik Türk harfleri ve Ortalık Asya'daki daha eski runik Türk tamgalarını kullanarak yaptım.Halbuki,başta İskandinav dilbilimciler olmak üzere pek çok Avrupalı bilim adamı; adını "futhark alfabesi" koydukları ve tamamen hatalı olan bir alfabe çevirimi üzerinden çalışmışlar ve üstüne üstlük pek çok yerde bu yazıları soldan sağa doğru okumaya çalışmışlardı!

Beyler, bu yazılar sağdan sola doğru okunur, önce bu basit hakikatin farkına varın, sonra diğer yanlışlarınızı, Türkler düzeltir.

Aşağıda gördüğünüz, hatalı futhark alfabesi:


 
Bize ait olan  bu harfleri tamamen yanlış çevirmişler.Pek tabii, bu hata ile yola çıkınca,yazıdan Halvdan adından başka hiç bir mantıklı anlam çıkmıyor.Üstelik o Halvdan'ı da kendi viking tarihlerindeki ünlü bir komutana atıf etmek için buradaki  yazıda güya görmüşler!  Halfdan Ragnarsson: 
http://www.wikizero.biz/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvSGFsZmRhbl9SYWduYXJzc29u
Soldan sağa doğru da okusan,sağdan sola doğru da okusan,amuda kalkarak da okusan bu yazıda Halvdan adı hiç bir yerde geçmemektedir.Gerçekleri çarpıtmayalım beyler! Biz Türkler,siz Avrupalılara , kendimize ait olan bu alfabe ile nasıl okunur onu da göstereceğiz ki,ünlü bir Türk Ata sözü yerini bulsun:

Avrupalılar; Ata sözümüzdeki bu gerçeği bildikleri için,okumayı yarım bırakarak,Halvdanı da yanlarına alarak,geriye kaçmışlardır.Bunların tarihinde bu tür kaçışların örneği çoktur.

Latifeye daldık,konudan kopmayalım...

Aşağıda ,rahmetli Kazım Mirşan hocanın, İskandinavya'da bulunan Türk yazılarını neye göre transkripte ettiğini açıkça göreceksiniz:


 
Yukarıdaki anahtar, Kazım Hocanın tüm yaşamı boyunca bir araya getirdiği bilgileri derlemesi, Avrasya'nın hemen her yerine bizzat giderek, harfleri sıkı bir şekilde incelemesi ile oluşmuştur. Yani Bilimlik Bilgidir. Bu bilgi üzerinde bilimsel ortamlarda, elbette tartışılır. Ancak, bu bilgi yok sayılamaz!

Bu bilgiler ışığında okumaya çalıştığımız Ayasofya eski Türk yazısını çözmeye, anlamlandırmaya çalışalım. Yazıyı daha görünür olsun diye ters renklere dönüştürdüm:


 
UŞUSAN APAN ES OZAPAN ÖGES : RUHU UÇMAK SURETİYLE GÖTÜRÜLEN KİŞİ,TENGRİ BİLİNCİNDEKİ KİŞİYE DÖNÜŞMÜŞ

ÖCÖG ER ESİL ES AP UÇ EREN UW: TENGRİ'NİN ERİ OLAN BU ÜNLÜ KİŞİ, TENGRİYE ULAŞAN KUTLU EREN'DİR.!

SubhanAllah.

Yazıyı Türk harflerinin okunuşuyla okuduğumuzda, görüldüğü gibi Halvdan adından eser yoktur.Çünkü, anlamından da görüleceği üzere bu yazıyı yazanlar Tengri inanışındaki Türklerdir! Büyük olasılıkla o çağda görevli olarak orada bulunan Komanbay ve pilot Ögtay'ın bu yazıda parmağı vardır...Selam olsun bu yazıyı bizlere mesaj olarak bırakan o Kut'lu kişilere...

Yazıdan benim anladığım; Tengri'den Kut almış olan Eren'in veya Erenlerin , o çağdaki görevlerini tamamlayarak, Tengri'ye doğru dönmekte olduklarıdır.Aynen Kur'an'da yazıldığı gibi: "İnna lillahi ve inna ileyhi turceun"

Bakara 156.ayet: Ellezîne izâ esâbethum musîbetun, kâlû innâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn

Onlar başlarına bir musibet geldiği zaman: «Biz Allah´a aidiz ve sonunda O´na döneceğiz.» derler.

Bizim eski Türk yazısındaki Uçmak eylemi, Kuran'da raciun kelimesi ile kodlanmış.


 
Raciun kelimesi Arapça olarak Kur'an'da yer alıyor ve manası,Türk tamgalarıyla yine aynı!

Sığınılacak tek yere Uçan Er!

Kut'lu ATA'ların , Türk tapınağı olan Aya Sofya'ya yazdıkları yazıda olan anlam da aynı...

Kut nedir peki?

Kut(Qut)= emniyet,mutluluk,mükemmellik.Yaşama Ruhu. Potansiyel enerji.
Nasıl yazılıyor Türk tamgalarıyla?
 


 
Kut'un ne olduğu/olabileceği ile ilgili bir anahtar bulmuş olabiliriz. Allahualem, Kut ; Hu'dan verilen Güç(enerji) ise, Kut bulan Atalar'dan olmayı ve Kut Almış OkYay Kağanımdan hiç ayrılmamayı niyaz ediyorum her birimize!

 Son kez hatırlayalım! Ayasofya'daki Türk yazısının anlamı neydi?

RUHU UÇMAK SURETİYLE GÖTÜRÜLEN KİŞİ,TENGRİ BİLİNCİNDEKİ KİŞİYE DÖNÜŞMÜŞ, TENGRİ'NİN ERİ OLAN BU ÜNLÜ KİŞİ, TENGRİYE ULAŞAN KUTLU EREN'DİR.!

TENGRİ'YE ULAŞAN ,BİZZAT O'NDAN ENERJİ ALMIŞ EREN'DİR. 

Kuva(Quwağ)yı Milliye'nin de bir Türk kavramı olduğu, etimolojik olarak karşımıza çıktı. Qua, Quwağ, Kuva, Enerji kavramları hep aynı şeyi bize söylemekte...

Dönüştüren, deforme/reforme eden yeniden düzenleyen Enerji...

 Kut kavramına bir de bu gözle bakarak; şanlı Türk tarihinde büyük işler yapmış olan, başta Oğuz Kağan ve Türk'ün Atası Atatürk ile tüm Ataları, Uluları selamlıyorum...

 Tengri biz menen.

dr. Hamdi Cenk Düzgit

 https://www.onaltiyildiz.com/?artikel,590/ayasofya-daki-turk-viking-yazisi/dr-hamdi-cenk-duzgitBu yazı 2,449 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 29 Aralık 2022 Adguk Perspektifinden Kiramen Katibin - Ki Ram Yazıcıları - Tanrının Kod Yazıcıları
  • 13 Ekim 2022 ADGUK-TANRININ GÖZÜ HAKKINDA DÜŞÜNCELERİM-TANRININ YAZILIMI
  • 4 Ağustos 2022 Maddeyi İkna Gücü 2.Bölüm - Tengri Kulı Bitidim - Kulbak Ata'nın Sırrı - Tengri Kodunun Dili
  • 26 Ocak 2022 Adguk'a Göre Madde-Atomaltı Parçacıklar - Maddeyi İkna Gücü
  • 12 Ocak 2022 ADGUK Hakkında-1
  • 5 Aralık 2021 Eski Dünya Tasviri - Kuran'da Dune - Dünya İlişkisi
  • 2 Temmuz 2021 Temur Zebur İlişkisi - Demirin Sırrı - Sırlı Maden
  • 6 Mayıs 2021 Madde Nedir - Temel Kuvvetler - 4 Ana Unsur - Oz Çarkı ile Madde/Enerji İlişkisi...
  • 11 Nisan 2021 Atasagun'daki Eski Yazılar Hakkında - Ankebut - An'ı Tutuşturan Bilgi...
  • 21 Şubat 2021 Hitit - Kadeş - Nazi Adları Üzerine Tefekkür / Uzay Büyücülerinin Sakladığı Sır
  • 12 Ocak 2021 Kambala 8'deki İsimlerin Sırrı - İbrahim'in Milletine Uyun!
  • 25 Aralık 2020 Robotlar/Od Börü-Druid-Tepegöz-Kiklop-Sibernetik Konuları Üzerine
  • 13 Aralık 2020 Anunnaki-An'ın Kanı/Anak'ın Kanı
  • 8 Kasım 2020 Türk Yazıtlarında Cibril-Ülgen Adı Ve Psychike(Psişik) Kelimeleri İle Çiy Enerjisi Bağlantısı
  • 28 Eylül 2020 Altın Elbiseli Adam Yazıtı Okuması - Elbise - Altın Post Efsanesi
  • 8 Eylül 2020 Kuyuların Sırrı- Ress ve Araf Halkı- Asa Yazılımı...
  • 16 Ağustos 2020 Tengrinin Yazılımının Koruyucuları Kamlar ve Burkan
  • 14 Temmuz 2020 Dünya Tarihinden Silinmeye Çalışılan Türk Yer ve Boy Adları
  • 28 Haziran 2020 Yerlig Han-Dabbe-Ant Frekansı
  • 19 Haziran 2020 Kafesteki Cenin- Ant Geni

  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,813 µs