En Sıcak Konular

Emir Yıldızdan

Köşe Yazısı
Emir Yıldızdan
17 Ağustos 2018

Papaz Kaçtı Oyunu



Gündelik Düşünceler

 

Türkiye, Papaz Andrew Craig Brunson Üzerinden Tehdit Ediliyor!

Yaklaşık iki yıldır cezaevinde bulunan ABD'li  Rahip Brunson Ekim 2016'da eşiyle birlikte ifadeye çağrılmış ve ifade için gittiklerinde gözaltına alınmıştılar. Eşi Norine Brunson, serbest bırakıldı. Rahip ise tutuklandı. Eşine ayrı bir parantez açmak gerekiyor çünkü CIA boşuna Norine’nin peşine düşmedi. İlerleyen bölümde bu konuyu ele alacağız.

Brunson Hakkındaki  İddianamede,

“Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasi veya askeri casusluk amacıyla temin etme", "Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" ve "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından tutuklanması talep edildi.

Brunson'a hem FETÖ hem de PKK adına suç işlediği suçlaması yöneltildi.

Brunson için "örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği" gerekçesiyle 15 yıla kadar, "devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek" suçlamasından 20 yıla kadar hapis cezası istendi. Toplam 35 yıl hapsi istenen  Brunson'a Mahkeme geçtiğimiz hafta  son kararında  ev hapsi verdi. Brunson'a elektronik kelepçe de takılacak.

İddianamede kilisesinde PKK ile Gülen Cemaati'ni "övücü ve bölücü içerikli konuşmalar" yapmakla suçlanan Brunson'ın evindeki aramalarda "çok sayıda dijital materyal" ele geçirildiği söylendi. Özellikle Kürtlerin Hristiyanlaştırılması için "Özel" çalışmalar yürüttüğü iddia edildi.

Brunson'ın ayrıca Mayıs ve Haziran 2013'teki Gezi Parkı'na alışveriş merkezi yapılması planının protesto için düzenlenen eylemlerin organizatörlerinden biri olduğu da iddia edildi.

Pastör Brunson, Ağustos 2017'de bir kez daha tutuklanması isteminin değerlendirildiği duruşmada verdiği ifadede hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini söyledi. Yine 7 Mayıs 2018'deki ve 18 Temmuz 2018'deki duruşmada da tahliye talebi kabul görmedi.

Brunson, hakkındaki iddiaları reddetmiş;

"Hayatım boyunca hiçbir Fetullahçı ile hiç tanışmadım. Toplantılarına hiç katılmadım. Ben kilise kurdum. Casusluk yapmadım. Türkiye'nin bölünmez bütünlüğünü destekliyorum. Benim derdim İsa Mesih'i anlatmaktadır. Fetullahçı terör örgütüyle hiçbir bağlantım yoktur. Ne zaman nerede ve nasıl casusluk yaptım açıklanmasını istiyorum" dedi.

Brunson’ın ABD’li bir askere gönderdiği 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin başarısız olmasından üzüntü duyduğuna ilişkin mesaj içeriklerine yer verilen iddianamede, cep telefonundaki “Türkleri sallayacak bazı olayları bekliyorduk. İsa’ya dönmek için gerekli koşullar oluştu. Darbe teşebbüsü bir şoktu. Birçok Türk geçmişte de olduğu gibi askeriyeye güvendi ancak bu sefer çok geçti. Ve darbe teşebbüsünden sonra bu başka bir sallama. Sanırım olaylar daha da kötüye gidecek. Sonunda biz kazanacağız.” mesajı da dosyaya eklenmişti. Teknik incelemede de sanık Brunson’ın, görüşmediğini öne sürdüğü FETÖ’nün sözde Ege bölge imamı firari sanık Bekir Baz ile birbirlerine çok yakın yerde 293 kez GSM sinyali de tespit edilmişti.

Brunson Davası, ABD Başkanı’nın masasında ve  sık sık konuyla ilgili twitler atarak Türkiye’yi tehdit ediyor. Brunson Davası; ABD Kongresi'nde de sıklıkla gündeme getiriliyor, ABD’li Senatörler duruşmalara geliyor, çeşitli sivil toplum kuruluşları kampanyalar yürütüyor, serbest bırakılması için imza kampanyaları açıyor.

Kendi halinde bir papaz için bu ilgi fazla değil mi? Birileri bizi salak mı sanıyor? Demek ki iddia edildiği gibi masum(!) bir Papaz değil. Papazlık adamın yan dalı gibi duruyor, işin kamuflesi. (Tıpkı Putin’in Türkiye’de  istihbaratçı kimliğini  mühendis olarak çalışarak gizlemesi gibi.)

Baştan şu saptamayı yapmalım; Andrew Craig Brunson ve eşi Norine Brunson, birinci sınıf istihbaratçılar. Bildiğiniz ajanlar.

ABD’nin korkusu ve baskı yaparak almak istemesinin sebeplerinden biri de şu: Bunlar acaba sadece CIA’ya değil de İngiltere’ye de mi çalışıyorlardı? Özellikle şüpheler eş Norine üzerinde toplanıyordu. Acaba bayan Brunson direkt İngiltere’ye mi hizmet ediyordu?

Masum(!) Papaz’ı 2011 yılından beri basından izliyorum. Radarımıza şöyle girmişti:

“İzmir'in Alsancak semtindeki Diriliş Kilisesi önünde misyonerliğe tepki gösterip kuru sıkı tabanca ve av tüfeğiyle kilise derneği vaizi Andrew Cgraiv Burunson'a ateş edip öldürmek istediği iddia edilen Mustafa Ali Eren ve G.Ş.'nin 'Kasten öldürmeye teşebbüs, silahlı El Kaide terör örgütüne üye olmak' suçlarından müebbet ve 15'er yıl hapis cezası istemiyle yargılanmalarına başlandı.”

https://arsiv.dha.com.tr/kilise-onunde-ates-etme-davasi-basladi_235814.html

Papaz kendisini öldürmeye çalışan kişiden ŞİKAYETÇİ olmuyordu.  Bu benim dikkatimi çekmişti. Dahası ateş edildiği sırada bir komando gibi adamın üzerine atlayıp, adamı etkisiz hale getiriyordu. Yani Papaz, iyi bir askeri eğitimli ve  ateşli silahlar konusunda uzman gibi davranmıştı. Kendi halinde, basit bir yaşantısı olduğu iddia edilen Papaz, iyi eğitimli bir askerdi.

2011 de Papaz’ı kim çizmek istedi ve ne gibi bir mesaj verdiler?

CIA’nın bu özel adamı (Artık CIA’da şüphe içinde acaba MI6‘ya da mı çalışıyordu?) Türklerin elindeydi ve hapis edilmişti.

CIA Pastör’ü (Protestanlıkta İncil’i iyi bilen ve öğretebilen, cemaatin lideri.) almak için İzmir’e yığınak yaptı. CIA’da oluşturulan MASA’da  tartışılan şuydu: “Papaz Brunson acaba içerde öter mi?” MASA’dakiler  birinci sınıf bir istihbaratçı olan Papaz’ın konuşmayacağını  tahmin ediyorlardı ama “ya öterse ?” sorusu akıllarından çıkmıyordu? Zaten bayan Brunson  da hapishaneye gelip, eşini ziyaret etmiyordu. Ortalıktan kaybolmuştu. Ellerindeki deliller bayan Brunson'un İngiltere ile irtibatı konusunda  bir karara varacak kadar yeterliydi.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Pastör’ü kurtarmak için Türkiye’ye geliyordu. Ama eli boş dönüyordu. Trump, Dışişleri ve CIA toplantı üstüne toplantı yapıyorlardı. Evanjelistler çileden çıkıyorlardı.

Bu masum(!) Papaz neden önemliydi bu kadar? Hangi kilit rolleri üstlenmişti Türkiye ve bölge için?

Pastör özel yetiştirilmişti ve riske atamazdı CIA. 20 yıldır  Türkiye’de çok özel ilişkiler kurmuş bir ANAHTAR’dı!

ABD Başkanı Trump, ABD Dışişleri ve CIA yatıp kalkıp Papaz’ı Türkiye’den istiyorlardı. Buna karşılık Cumhurbaşkanı Erdoğan: “ ‘Papazı verin' diyorlar. Bir papaz da sizde var, bize verin, yargılayalım, biz de onu size verelim. 'Onu karıştırma' diyorlar." Açıklamasını yapıyordu.

İngiltere'de yayımlanan haftalık The Economist dergisi Brunson'ı, "Amerika ile Türkiye arasındaki kavgada bir piyon" olarak nitelendiriyordu.

ABD'li Rahip Andrew Craig Brunson, "sağlık sorunları" dikkate alınarak, adli kontrol kararıyla ev hapsine alınması ABD’yi memnun etmemiş olacak ki, ABD Başkanı Trump ve yardımcısı Mike Pence, Türkiye'ye yaptırımla tehdit etti.

Trump twitterda "ABD, Türkiye'ye büyük  Hristiyan, aile adamı ve mükemmel bir insan olan Pastör Andrew Brunson'un uzun süreli tutukluluğu için büyük yaptırımlar uygulayacak. Bu masum inanç adamı derhal serbest bırakılmalı!"  diyordu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın rahip Brunson paylaşımının  ardından Senato Dış ilişkiler Komisyonu Türkiye’nin uluslararası kuruluşlardan kredi almasını kısıtlayan bir tasarıyı kabul etti.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ; “ABD Başkanı adına konuşuyorum. Erdoğan’a mesajım var: Rahip Andrew Brunson’ı derhal serbest bırakın, yoksa sonuçlarına katlanmaya hazır olun. Eğer Brunson serbest bırakılıp ABD’ye gönderilmezse, Brunson serbest bırakılana kadar ABD Türkiye’ye çok ciddi yaptırımlar uygulayacaktır’’ diyor. Bu müttefik bozuntusu ABD açık açık Türkiye'yi tehdit ediyor.

         

ABD Devleti için bu Rahip niçin bu kadar önemli? Elimizdeki “KUŞ”un değerini bilelim. Kuş kafeste ama kaçmayacağı veya CIA tarafından öldürülmeyeceği anlamına gelmiyor.

 Sonuç;

Oktan Keleş'in 2006 yılında yazdığı noktaya hızla ilerliyoruz:

 "Amerika’nın gözünü İran’a ve Türkiye’ye diktiğini; ama bunları gerçekleştirecekken Amerika’dan deprem haberi geldiğini...Ard arda olan iki depremin çok büyük zayiata yol açtığını ve Türkiye işinin askıya alındığını" Bir Meczubun Rüyası-1 / sh. 263 Oktan Keleş)

         


Emir Yıldızdan  

buulkem@gmail.com

Twitter:@emiryildizdan

28.07.2018



Bu yazı 7,154 defa okundu.






Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.





  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 1 Aralık 2023 Discovery Skandalı
  • 26 Mayıs 2021 Kara Yöneticiler ve Yılanların Öcü
  • 13 Ocak 2021 30 Saat Savaşları
  • 4 Ocak 2021 Günümüzün Fuggerleri, Aşı ve Korku İmparatorları
  • 30 Mayıs 2020 Göktürklerden Hediye
  • 1 Nisan 2020 Kulbak Bilge İle Çağı Anlamak
  • 7 Aralık 2019 Turks ve Caicos Adaları
  • 19 Mayıs 2019 Barbarosun Sancağı
  • 12 Aralık 2018 NATO mu PESCO mu?
  • 17 Ağustos 2018 Papaz Kaçtı Oyunu
  • 17 Aralık 2017 Yüzyıllık İntikam
  • 13 Ağustos 2017 Gökteki Türklerle Yerdeki Türkler Birleşti!
  • 31 Temmuz 2017 Pentagon'un Planını 5 Yıl Evvel Deşifre Etmiştik
  • 21 Temmuz 2017 Gargad-DNA Görünmezliği Projesi ve Manyetik Biyoloji
  • 23 Haziran 2017 27 Uçağın Sırrı
  • 4 Mayıs 2017 LOLAN (LÜLEN)-ECE-AYSULU TÜRK'e Kavuştu!
  • 6 Şubat 2017 13 Ocak 16.40, Denktaş, İstanbul
  • 1 Ocak 2017 Tarikatlar-Cemaatler ve İstihbarat-1
  • 6 Aralık 2016 Ordu, Bütün Türk Milletidir!
  • 1 Kasım 2016 Sessiz Sözsüz Yaşananlar

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  10,562 µs