En Sıcak Konular

Oktan KeleşOktan Keleş
9 Şubat 2015

Kulisler- 1YÜCE TÜRK DEVLETİNE STRATEJİK ANALİZLER:

(Bu yazı 9 Şubat 2015 tarihinde yazılmıştır.)


Not: Bu analiz, şu anki mevcut verilere göre yazılmıştır. Anlatılanlar, konjonktüre göre dizayn edilmiştir. Siyasetin değişkenliği ve denklemlerin yeniden kurulma olasılığı her zaman vardır.


Seçimler yaklaşıyor, siyaset arenası ısınırken; kulisler, stratejiler, düşünceler yüksek sesle dile getiriliyor. Bu arada  fısıltılar da insanları şaşırtıyor; mahrem, gizli süsüyle yapılan konuşmalar, psikolojik yönlendirmeler, yönlendirilen görevliler, yönlendirecekleri alana propagandalar, yönlendirici anket sonuçları vs. gibi çalışmalar yapılıyor.
 

Türkiye’de siyaset an be an değişkendir ve dinamik bir süreçtir. Şekillenmiş, kurgulanan  tasarımlar yanıltıcı olabilir. Şekillenen  bu tasarımlar, uygun konektör bağlantılar olursa surete bürünür, yani şekillenen suretler, kimi zaman nabız yoklamayla uygun konjonktürde kalıcı olur. Aksi taktirde şekillenen, kurgulanan tasarımlar bozulur, yerine yeni şekillenmiş tasarımlar konur. Fakat bozulan, şekillendirilen müstakbel planlar, olasılıklar son şeklinde kodlarını, ip uçlarını sunar, bir fikir verir. Her ne kadar bozulmuş olsa da konjonktür uygun olsaydı uygulanabilme ihtimali göz önünde bulundurulduğunda bir resim çizer akıllara. Bu kulis bilgileri, gerçekleşecek diye bir anlam yüklenerek analiz edilmeden bir resim çıkarmak, fikir jimnastiği yapmak daha sağlıklı olacaktır ilgilenenlerce.

Türkiye’deki siyasetin, dış güçlerce takip edilmesi ve yönlendirilmesi göz önüne alınması da resmi belirginleştirmek adına ipuçları (done) verebilir.

Türkiye’deki siyaset ve gelişmeler malum.

Şekil Tasarım 1:  Abd Elçisi; Ak Parti ve CHP  koalisyonu istiyor mu? Bu doğrultuda gerçek anket sonuçları doğrultusunda Ak Parti ve CHP ilgililerinin kulağına bir şeyler  üflenmiş midir?

İktidarın geldiği noktalarda bozduğu ayarları onarması için, tek başına iktidar olacak oyu alamadığı durumda kendisi aleyhine sonuçlar doğuracağı aşikârken ve böyle bir (güçlü olasılık) varken bozulan ayarları en büyük rakibiyle iktidarı paylaşarak; kendi bozduğu ayarları onarabilmesine CHP’yi ortak yapması, geçmişteki hataları da paylaşmış olmakla eş değer olacağı için, bunu kendi menfaatine görenler bütün bunları akıllarının bir köşesine yazmış mıdır?

Öte yandan Ana Muhalefet (CHP), bu durumu, yani iktidarı paylaşma karşılığında 'bozulan ayarları düzeltme' fedakarlığı söylemleriyle böyle bir ihtimale gerekirse sıcak bakılabileceğini aklının bir köşesine yazmış mıdır? Olmaz demeyin, yakın daireye bakın; Mehmet Bekaroğlu CHP’ye, Numan Kurtulmuş, Süleyman Soylu, bunca sert söylemlerine rağmen Akp’ye geçecek dediğimizde, aldığımız tepki ne kadarsa, bu olasılığın gerçekleşmesi halinde alacağımız tepki de aslında o kadardır bizim için.

ABD’nin çıkarı ne bu tabloda? Rusya’nın yeni bir ülkeye saldırma olasılığı ve süper güç olma tehdidine karşı, ABD'nin Ortadoğu’daki etkinliğini yeniden kazanma çabaları... ABD, siyaset enstrümanlarını kullanarak,  eski ve kendisine sadık olarak gördüğü  müttefiki Türkiye'nin iç siyasetinde uzlaşmış olmasını elbette isteyecektir.

Bu tasarımda emareler, Hakan Fidan’ın istifası, Erdoğan’ın 'uygun bulmuyorum' açıklaması, Arınç’ın yüzde elli kutuplaşmış kesimle Türkiye yönetilemez açıklaması, 'uzlaşma gerek' mesajı... O halde uzlaşma kiminle? AKP, marjinal ve büyük hasımlarını (parti bazında hasım) koalisyonuyla asimile edebilecek CHP ile.

Peki MHP? Bu tasarımda ana muhalefet partisi olmalı, oy oranı düşük bir muhalefet. 
Peki şu anki  beklenen tablo da yani AKP tek başına iktidar söylemi,  HDP barajı aşamazsa oylar AKP’ye gidecek olursa, hadi değiştir Anayasa’yı denklemi… HDP barajı geçerse, hadi beraber değiştirelim denkleminde, MHP’nin önemi ve CHP’nin  Ana Muhalefet rolü, ABD’nin tasarımına ne kadar uygun olur?

Kaotik Türkiye'nin, ABD ve NATO çıkarlarına bu konjonktürde uygunluğu; karşı tarafta duran Rusya ÇİN denkleminde tartışmak gerekir. Akla, 'tek başına Ak Parti iktidarı daha kullanılabilinir,' gelse de, gelinen noktada bu kutuplaşma, içte karışıklık risk tablosu hassasiyetini giderek arttırıyor.

Dikkat (Türkiye’de siyaseti dış güçler dizayn ediyor algısı oluşmasın.) Bu tabloda AKP ve  CHP, VE BU İKİ PARTİYE marjinal olsun olmasın, parti bazında BAĞLI ARTERLER/KANALLAR istediklerini büyük ölçüde alacaktır. Ortak düşmanları da bertaraf edilecek, tasfiye olacaktır.

Yazı dizimiz devam edecek…

Oktan Keleş

oktankeles@gmail.com
onaltiyildiz@gmail.com

9 Şubat 2015 Bu yazı 11,967 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 21 Temmuz 2020 Kambaba-1
  • 4 Temmuz 2020 Göbeklitepe Kam Mimarisi
  • 29 Haziran 2020 Portrenin Sırrı
  • 25 Haziran 2020 Kambala-6: Dabbe
  • 17 Haziran 2020 Nerden Nereye...
  • 15 Haziran 2020 Kambala-5 Kafesteki Cenin
  • 28 Mayıs 2020 Gök Taşı mı NASA?
  • 21 Mayıs 2020 Kambaladan Selamlar-4
  • 7 Mayıs 2020 Kambaladan Selamlar-3
  • 29 Nisan 2020 Pentagon UFO İstanbul
  • 17 Nisan 2020 Kambaladan Selamlar-2
  • 10 Nisan 2020 Kambaladan Selamlar
  • 31 Mart 2020 Koronorgan Kulağı
  • 27 Mart 2020 Kutsal Korona Aşısı, Aziz Korona mı? İnsanlığın Yeni Tanrısı mı?
  • 22 Mart 2020 Hz. Corana (ra) Açıklaması- Video-
  • 15 Mart 2020 Hz. Corona (r.a)
  • 11 Mart 2020 Virüsten Yağ Çıkarmak
  • 13 Şubat 2020 Şeytanın Ölçüsü: Işık Hızı Muamması
  • 30 Ocak 2020 Korkmayın, TÜRK Var!
  • 12 Kasım 2019 KUR'AN'DA TÜRK İSİMLERİ

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,054 µs