En Sıcak Konular

Emir Yıldızdan

Köşe Yazısı
Emir Yıldızdan
2 Ocak 2015

2014 Yılının En Önemli(!) Keşfiymiş2014 yılının en önemli 10 keşfi arasına girdi! Başlık aynen böyleydi ve  iki üç gün evvel gazetelerde  yer aldı:

Haberin devamında:

“BURSA'nın İznik İlçesi'nde göl kıyısının 20 metre açığında 1.5- 2 metre derinlikte bulunan ve 1600 yıl önce Aziz Neophytos'un adına inşa edilen bazilika, Amerika Arkeoloji Enstitüsü'nün (Archaeological Institute of America) tarafından '2014 Yılının En Önemli 10 Keşfi' arasında gösterildi.”

'2014 Yılının En Önemli 10 Keşfi' gibi fiyakalı bir cümle ister istemez bütün dünyada ilgi çeker. Bütün dünya medyasında yer bulur bu cümle kendisine.

Üstelik bu en önemli 10 keşiften biri ülkemizde. Sevinmemiz mi gerekir, bilmiyorum.
2014 yılının en önemli keşifleri arasına bir eserimiz girmiş. Ne mutlu!

Haberin devamında şu ifadeler yer alıyor:

“Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından havadan yapılan fotoğraf çekimleri sırasında, ilçe ile aynı adı taşıyan gölün 20 metre açığında 1.5-2 metre derinlikte bazilika formunda bir kilise kalıntısı ortaya çıktı.

Fotoğrafları inceleyen Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Mustafa Şahin'in bazilikanın bulunması ardından bunların incelendiğini, tarihi kaynakların araştırıldığını söyledi. Prof.Dr. Şahin, yapının Roma askerleri tarafından İznik Gölü kıyısında öldürülen 'Aziz Neophytos' adına yapılan kilise olduğunun belirlendiğini açıkladı. Prof.Dr. Şahin, Aziz Neophytos'un önce bazilikanın içine gömüldüğü, ardından 740'da meydana gelen deprem nedeniyle yakındaki Koimesis Kilisesi'ne götürüldüğünü açıkladı. Sualtı ekiplerinin incelemesi sonucu bazilikadaki mezar kapağının açık olması da antik kaynakları doğruladığını kaydeden Prof.Dr. Şahin, şöyle dedi:

"Yeri bilinmeyen bu kilise; büyük olasılıkla tespit ettiğimiz bazilika. 740'daki depremle yıkılarak göl derinliklerine gömülür ve unutulur. Yazılı kaynaklarda, 8'inci yüzyılda Aziz Neophytos'un naaşının, yine İznik'te bulunan Koimesis Kilisesi'ne taşındığı ve oraya defnedildiği anlatılır. Bu güne kadar naaşın neden taşındığı bilinmemekteydi. Mezarlardan birinin kapağının açık olması naaşın taşındığını doğrulamakta. Böylece bazilikanın Aziz Neophytos'a ait olduğunu da söyleyebiliriz."

Prof.Dr. Mustafa Şahin, büyük deprem ile üst örtünün zemini kapladığını düşündüklerini de kaydederek, "Enkazın kaldırılması durumunda mozaik kaplamalı zemin döşemesi dahil tüm birimleri sualtında görebiliriz. İznik ile birlikte Bursa'nın kültür ve dinler tarihi açısından önemli bir çekim merkezi olmasına da katkı sağlayacak bu yapıda arkeolojik çalışmalar büyük önem taşımakta. Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölümü olarak bilimsel çalışmayı yürütmeye hazırız" dedi.

İznik'teki bu keşif dünyadan da büyük yankı buldu. Uluslar arası haber ajanslarının yayını sonrası Amerika Arkeoloji Enstitüsü, Prof.Dr. Mustafa Şahin ile bağlantı kurarak detayları hakkında bilgi aldı. Enstitünün bu ay yayınlanan sayısında da bazilika 2014 yılında, 'Dünyadaki En Önemli 10 Arkeolojik Keşif' arasına alındı. Dergide, Prof.Dr. Mustafa Şahin'in görüşlerine de yer verilerek, sualtı müzesi olması konusundaki önerisi de yazıldı.”

http://www.milliyet.com.tr/2014-yilinin-en-onemli-10-kesfi-gundem-1987731/


Şimdi, var olan ve bilinen bir şeyi nasıl “yeniden” keşfediyorlar? İznik’te göle “batırılan” o kilise zaten biliniyordu. Yeter ki  bunları yıllar evvel söyleyen insanlarımızın kıymetini bilelim. Üstelik bu bilgiler yazılı kaynaklarda da var. Yani sadece sözlü olarak bilinmiyor ki? Sonrada kalkmışsın “ben keşfettim” diyorsun. Ne diyelim, hayırlı keşifler…

O Kilise niye sular altında kaldı? Sormamız gereken asıl soru bu...

Bakın o Kilise’nin yerini ilk defa kim söylüyor:

Münir Derman Hazretleri.

“ALLAH DOSTU DER Kİ... YAZILMAMIŞ SIRLARIN İLKİ YAZILACAK SIRLARIN SONU 2. CİLT” eserinde üstelik  30 Ocak 1982 tarihinde bunu söylüyor.
Kitaptan ifadeleri aynen alıyorum:

Puta tapan Hristiyanlar, Allah'ın üç olduğuna inanırlar. Fakat bu kitaplarında yoktur. (İznik kongresinde toplanan papazların verdiği karardır.) 4 muhtelif İncil karşılaştırıldı ve Hristiyan ilmihali yapıldı. Bugün İznik’te papazların kongre yaptıkları kilise İznik gölünün derinliklerindedir. Açık havada su altında görülür. Bunun su altında kalması ilâhi bir hikmeti, kudreti haykırmaktadır.

Bu batmalara tabii hadise jeolojik olay zihniyeti ile bakarsan hiçbir şey anlayamazsın.” Diyor.

Yani İznik’teki gölde Kilisenin yerini  açık açık söylüyor. Niçin batırıldığını da yazıyor. Üstelik açık havada çıplak gözle dahi görüldüğünü yazıyor.

Bu bilgilerden 32 yıl sonra birileri çıkıp da nasıl yeniden keşif yapmışlar? Hem de 2014 Yılının en önemli keşiflerinden biri olarak.

Ne diyelim, biz de inandık(!)

Emir Yıldızdan
buulkem@gmail.com
Twitter: @emiryildizdan 

23.12.2014Bu yazı 7,760 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 1 Aralık 2023 Discovery Skandalı
  • 26 Mayıs 2021 Kara Yöneticiler ve Yılanların Öcü
  • 13 Ocak 2021 30 Saat Savaşları
  • 4 Ocak 2021 Günümüzün Fuggerleri, Aşı ve Korku İmparatorları
  • 30 Mayıs 2020 Göktürklerden Hediye
  • 1 Nisan 2020 Kulbak Bilge İle Çağı Anlamak
  • 7 Aralık 2019 Turks ve Caicos Adaları
  • 19 Mayıs 2019 Barbarosun Sancağı
  • 12 Aralık 2018 NATO mu PESCO mu?
  • 17 Ağustos 2018 Papaz Kaçtı Oyunu
  • 17 Aralık 2017 Yüzyıllık İntikam
  • 13 Ağustos 2017 Gökteki Türklerle Yerdeki Türkler Birleşti!
  • 31 Temmuz 2017 Pentagon'un Planını 5 Yıl Evvel Deşifre Etmiştik
  • 21 Temmuz 2017 Gargad-DNA Görünmezliği Projesi ve Manyetik Biyoloji
  • 23 Haziran 2017 27 Uçağın Sırrı
  • 4 Mayıs 2017 LOLAN (LÜLEN)-ECE-AYSULU TÜRK'e Kavuştu!
  • 6 Şubat 2017 13 Ocak 16.40, Denktaş, İstanbul
  • 1 Ocak 2017 Tarikatlar-Cemaatler ve İstihbarat-1
  • 6 Aralık 2016 Ordu, Bütün Türk Milletidir!
  • 1 Kasım 2016 Sessiz Sözsüz Yaşananlar

  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,761 µs