En Sıcak Konular

Tarık C.

Köşe Yazarı
Tarık C.
21 Ağustos 2014

Oxford’a “HAYIR!” Diyorum!Yakın bir zamanda, "Şeytanî Shaked ve Pandora'dan Doğacak Işık" yazımda değindiğim konuların devamı mahiyetinde bir makale yayınlamayı düşünüyordum. Bahsi geçen yazı için, iletmiş olduğunuz güzel temenni ve tebrikler için çok teşekkür ederim. Netameli bir yazıydı. Zira milletimizin ve İslam aleminin bu kadar zulüm ve haksızlıklara düçar olduğu bir dönemde, bu zulümleri işleyen zalim devletlerin iyilik yapabilen vatandaşları olabileceğini ve onların da kalbinde örtük de olsa Nur-u Muhammedi (sav)'in var olduğu gerçeğini kabul oldukça zor olabilir ve bu satırların yazarının yanlış anlaşılmasına da sebebiyet verebilirdi. Çok şükür ki böyle bir şey olmadı. Bundan dolayı Kalperen kardeşlerime teşekkür ediyor ve onların geniş ufuklarından dolayı 16 Yıldız namına iftihar ettiğimi ifade etmek istiyorum. Bir başka platformda oldukça yanlış yorumlanabilirdi yazılanlar. Allah razı olsun.

Devam şeklinde olacak yazıda da "Çocukluk hakikati" ve buna değinen Batı'da neşet etmiş bazı yazarlara değinecektim. Üçüncü yazıda ise "Ahirzaman çocukları" ve "mühlet verilenler" konusuna girmek istiyordum.

Fakat sürpriz bir şey oldu. Bahsettiğim konular ile alakasız da değil. Hadise Batı'da gerçekleşmek üzere. Batı'da öyle bir ülkede ki… İslam ve Türk dünyasına en büyük zararları vermiş ve düşmanlığını büyük ölçüde devam ettirmekte olan bir İngiltere'de. Bizim iç işlerimize karışmakta hiçbir çekince göstermeyen ve hep kılcallarımızda olmuş ve saçımıza, sakalımıza, kaşımıza, kirpiğimize karışmış İngiltere'de. Elbette orada da "yaratılışta kardeşimiz" olan (Hz. Ali'nin sözü), iyilik duvarına kerpiç koymaya çalışan, İslam'ı tanıdığı anda kalbinde örtük halde bulunan Nur-u Muhammedi'nin (sav) inkişaf edeceği insanlar bulunmakta. Allah kalbini çürütmemiş, mühürlenmeye daha istihkak kesbetmemiş oranın da insanlarına hidayet buyursun. Amin! Kalbi mühürlenenlere ise dua etmek bizim haddimizi aşar.

Neyse… İkinci yazımda isminden kısaca bahsetmeyi (sadece isminden. Detay yok) düşündüğüm JRR Tolkien'in de çok sevdiği bir ağaç var. JRR Tolkien ise malumunuz "Yüzüklerin Efendisi" ve "Hobbit" isimli romanların yazarı. Bu ağaç 200 yaşını aşmış dev bir karaçam. Enfes bir güzelliği var ağaç severlerin zevk edebileceği. Çam ağacı, Hz. Hızır (as) sırlarındandır. İnsan kalbi ile de ayrı bir ilişkisi vardır. İleride -imkanlar müsait olursa- bu konulara da girmeyi düşünürüz. Yoksa dünyanın en büyük şeytanî ritüeli olan yılbaşı yada noel kutlamalarında neden bu kadar çok çam ağacı kesildiğini hakkı ile anlamamız mümkün değil.

Bu ağacın geçtiğimiz günlerde iki büyük dalının kırılmasından dolayı, ağacın bulunduğu bahçe görevlileri bu muhteşem ve tarihi harikayı kesme kararı aldılar. Enteresan olan nokta şu:

Bu konu hakkında tabiat ve ağaç sevgisi ile maruf İngiltere'den, Amerika'dan ve diğer batılı ülkelerden değil de, onların bu konuda küçümsediği Türk insanından ilk tepki geldi. Birkaç arkadaş bu konudan haberdar olur olmaz bir kampanya başlattılar. Bu kampanya uluslar arası bir imza kampanyasına dönüştü. Kısıtlı imkanları ile, neredeyse batılı her ülkeden 1400 imzaya ulaştılar. Ben bu kampanyaya destek verilmesi gerektiğine inanıyorum. İngiltere'de kesilmek üzere olan tarihi bir ağaç; buna ses çıkarmayan Batı insanı ve Türkiye'den birkaç genç insanın bu duruma "Bu iş olmaz kardeş!"demesi ve bir çok ülke insanını organize etmesi. Buna organizasyona İngiliz insanı da dahil. Bu gençlerin aldığı inisiyatif ile hem ülkem ile hem de bu gençlerle iftihar ettim. Bu kampanyada olanların hangi görüşte olup olmadıkları ile ilgilenmiyorum. Gazi Paşa'nın bir ağacın kesilmemesi için koca köşkü raylar üzerinde taşıttığını, Fatih Sultan Mehmet Han Hazretlerinin ağaç kesenin başının kesileceğini ifade etmesi ve Kulbak Bilge'de Oktan Abi'nin bizlere anlatmış olduğu ağacın Türk Milleti adına ifade ettiği kutsal mânâlar benim için önemli ve diyorum ki

"Ben Türk milletinin bir ferdi olarak, dünyadaki mezalime elimden geldikçe müdahele etmeye çalıştığım gibi, İngiltere'de gereksizce kesilecek bir ağaca da karışırım. Ben varsam, zor!"

"Kalperenler"in sesinin Oxford'da yankılanması temennisi ile… Ayrıca İngiltere'deki Kalperenler'e de selam olsun...

Tarık C.

NOTLAR:

1) Konu ile ilgili çıkmış bir haber:

Tolkien'in Ağacı'nı Kurtarmak için İmza Kampanyası

07 Ağustos 2014

Oxford Üniversitesi Botanik Bahçesi basına yaptığı bir açıklamada Oxford İl Meclisi ve Oxford Üniversitesi'nin 'Tolkien'in Ağacı' olarak bilinen 215 yaşındaki siyah çamı kesme kararı aldıklarını açıkladı. Yakın zamanda 2 ana dalı devrilen ağacın bahçenin ziyaretçileri için güvenlik riski taşıdığı gerekçesi ile bu karara varıldığı ifade ediliyor.

Dünya çapında pek çok Tolkien fanatiğinin tepkisini çeken bu karar ülkemizden bir Tolkien sever olan Mehmet Akif Malatyalı tarafından bir imza kampanyasının başlatılmasına sebep oldu. Ağacı kesme kararının çok alelacele ve yeterli açıklama yapılmadan verildiğini ifade edenMalatyalı, dalları devrilmiş bir ağacı keserek ölüme mahkûm etme kararından önce, dünyanın her tarafında profesyonel ağaç uzmanları tarafından sürekli uygulanan destekleme ve çelik halatlar ile sağlamlaştırma yöntemlerine başvurulup, ağacın etrafında güvenli bir alan kordonlanarak yeni nesillerin de 'Tolkien'in Ağacı'ndan ilham almalarına imkân tanınması gerektiğini ifade ediyor.

İmza kampanyası ile ilgili görüştüğümüz Malatyalı, kampanya ile ne amaçladığını şu şekilde ifade ediyor:

"İmza kampanyasının başlamasındaki amaç dünya çapında milyonlarca insan tarafından sevilen J.R.R.Tolkien'in en sevdiği ağaç olarak bilinen ve yazarın bilinen en son fotoğrafını önünde verdiği siyah çamı kesip yok etmekten başka alternatiflerin aranmasını istememiz. Tolkien gibi doğa aşığı ve eserlerinde insanın insana ve doğaya hükmetmek adına yaptığı doğa katliamlarını da ele almış bir yazardan bizlere miras kalan bu 215 yaşındaki siyah çamı kesmek gibi çok vahim bir adım atılmadan önce 'Tolkien'in Ağacı'nı yaşatmak ve korumak adına elden gelen her şeyin yapılmasını istiyoruz."

"Tolkien, her ağacın bir düşmanının olduğunu fakat pek azının savunulduğunu belirtiyor. Bütün eserlerinde ağaçların düşmanlarına karşı kendini ağaçların yanında konumlandırdığını ifade ediyor," diyen Malatyalı son olarak şunları söyledi:

"Gelin hep beraber Tolkien'in en sevdiği ağacın savunucusu olalım, düşmanlarına karşı onun yanında mücadele verelim ve sessiz kalarak farkında olmadan Saruman'ın mirasçılarına hizmet etmeyelim!"

http://www.kayiprihtim.org/portal/2014/08/07/tolkienin-agacini-kurtarmak-icin-imza-kampanyasi/

2) İmza kampanyası için lütfen buraya mesajımızı atalım. Her dilden olabilir. Türkçe de yazabiliriz

https://www.change.org/en-GB/petitions/oxford-city-council-do-not-cut-down-tolkien-s-tree-2

7 Ağustos 2014Bu yazı 8,305 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 28 Ekim 2018 2 Aralık 2014 Olayı
  • 20 Temmuz 2017 Ordan Burdan-15
  • 28 Haziran 2017 Ordan Burdan-14
  • 20 Haziran 2017 Ordan Burdan-13
  • 10 Mayıs 2017 Ordan Burdan-12
  • 22 Nisan 2017 Ordan Burdan-11
  • 21 Mart 2017 Ordan Burdan-10
  • 5 Mart 2017 Ordan Burdan-9
  • 8 Şubat 2017 Ordan Burdan-8
  • 25 Ocak 2017 Ordan Burdan-7
  • 28 Aralık 2016 Ordan Burdan-6
  • 25 Kasım 2016 Ordan Burdan-5
  • 28 Aralık 2015 Ordan Burdan-4
  • 5 Kasım 2015 Ordan Burdan-3
  • 5 Kasım 2015 Ordan Burdan-2
  • 10 Mart 2015 ORDAN BURDAN-1
  • 26 Kasım 2014 Surete Aldanmak
  • 14 Kasım 2014 Kalperenler
  • 1 Ekim 2014 Yol
  • 21 Ağustos 2014 Oxford’a “HAYIR!” Diyorum!

  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,219 µs