En Sıcak Konular

Oktan KeleşOktan Keleş
22 Kasım 2012

DİKKAT! TUZAK OLABİLİRUyarılar:

Suriye’ye ait uçağın Ankara'ya indirilmesinden sonra bugün de Ermenistan uçağı Erzurum'a indirildi. Dünya medyası Türkiye’nin bu hareketini son dakika haberi olarak verdi. Oysa bu işte bir gariplik yok mu? Gariplik şu: Ermenistan, uçağının indirilmesinden sonra açıklama yaptı: “Biz Erzurum’a inmek istedik.” diye. Yani bir müdahale ve zorlama yok! Ancaaak, dünya kamuoyu bu ayrıntıyı hiç görmedi!

Şimdi, Türkiye ve Ermenistan uçakta, insani yardım malzemesi olduğunu duyurdular. Sonra uçak yoluna devam etti. İşte bu noktada dünya medyası haberi şu şekilde verdi: Türkiye, insani yardım malzemesi taşıyan Ermenistan uçağına müdahale etti! İşte ayrıntı bu noktada: Hatırlarsanız, Mavi Marmara gemisi de insani yardım malzemesi taşıyordu ve İsrail’in alçakça müdahalesine maruz kalmıştı. Mavi Marmara olayından sonra İsrail ve Türkiye arasında diplomatik kriz çıkmış, ilişkiler hayli gerilmişti. Bu gerilim halen devam etmektedir. Türkiye, İsrail’den özür dilemesini ve tazminat ödemesini istemişti. Araya arabulucular girmiş, özrü yumuşatmak veya özür dilemiş gibi gösterilerek, iki ülkenin arası düzeltilmeye çalışılmıştı. İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman alçağı, Başbakan Netanyahu'ya Mavi Marmara olayı sonrası, "Türkiye'den özür dilenmesi halinde hükümetten çekileceğini ve koalisyonu bozacağını" söylemişti. Ne tuhaftır ki, Netanyahu erken seçim kararı aldı. İsrail kamuoyu, yapılacak seçimlerde yine koalisyon bekliyor. Yani değişen bir şey olmayacak! O halde niye seçim kararı alındı? Üstelik özür polemiği ön plana çıkarılarak bu yapılıyor. İşte bu noktaya dikkat etmek gerek!Şimdi can alıcı başka bir noktaya temas edelim: Diyelim ki, Türkiye’ye dost müttefik koduyla bir yanlış istihbarat verilse; uçak veya bir gemi durdurulsa ve istenmeyen bir şekilde sonuçta ölümler olsa… Bu planlar ve ölümler önceden planlanmış olsa… İşte Türkiye bu tuzağa düşerse, dünya kamuoyu karşısında çok zor bir duruma düşürülür. Bu durum da İsrail’in işine yarar ve o da Türkiye’yi suçlayarak: Bakın sizde aynısını yaptınız, demek ki oluyormuş.” Diyecektir! Onun için bundan sonraki her istihbarat çok önemli ve dikkatle incelenmeli.

Başka bir ayrıntı ise; İsrail Başbakan’ı Netanyahu açıklama yaptı: “Golan Tepelerinden asla çekilmeyeceğiz.” diye. Aynı günlerde dünya medyası ve bizim medyada da başka bir haber yer aldı: “Suriye, İsrail'e karşı hava savunma sistemlerini kuvvetlendiriyor.” Diye. Şimdi yine dikkat: Suriye uçağından ne çıktı? Radar hava savunma parçaları vs. Ne oluyor şimdi? Sanki Türkiye, Suriye’nin İsrail’e karşı kullanacağı ve Suriye’nin işine yarayacak mühimmatı ele geçirmiş gibi oluyor. İşte bu algılatmaya dikkat! Rusya zaten Suriye'ye her yolla silah sevk eder. Çünkü orada üsleri var. Ama bu algılatma Arap kamuoyuna karşı yapılarak, Türkiye’nin gizlice İsrail’e yardımcı olduğu haberleri yayılıyor. Bunu da Arap sokaklarında yayıyorlar. Uyanın beyler!

Bir başka dikkat edilmesi gereken husus; tüm dünya medyası Türkiye’nin, Suriye'ye ait uçağın indirilmesini manşetlerden nasıl verdi? Bir araştırın bakalım:

New York Times: Tansiyon yükseliyor: Türkiye Suriye uçağını zorla yere indirdi.

Wall Street Journal gazetesi: "Suriye çatışması iki cephede büyüyor" başlığıyla duyururken, Türkiye'nin, Şam ile gerilen tansiyonu, Suriye'ye ait sivil bir uçağını Ankara'da zorla durdurarak yükselttiğini yazdı.

Reuters: "Türkiye Suriye'nin uçağını alıkoydu."

Telegraph gazetesi, Suriye'ye askeri kargo taşıdığından şüphelenilen yolcu uçağının Türk askeri jetleri tarafından Ankara'ya zorla iniş yaptırıldığını...

Vesti: (Rus Vesti televizyonu) Türkiye 17 Rus vatandaşının da bulunduğu Suriye uçağını 9 saat boyunca Ankara'da alıkoydu. Ancak Rus diplomatlara uçakta bulunan kişilerle görüşme izni verilmedi. Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği Sözcüsü İgor Mityakov, aralarında çocukların da bulunduğu Rus yolculara yardımcı olmak için havalimanına giden Rus diplomatların vatandaşlarla görüşemediğini söyledi.

Der Spiegel:Türkiye ile Suriye arasındaki "uçak indirme kriz"ini "Türkiye Suriye uçağındaki Rus askeri araçlara el koydu" başlığıyla verdi. Haberde, Moskova'dan Suriye'ye giden yolcu uçağının Türk savaş uçakları tarafından zorla Ankara'ya indirildiği belirtilerek…” vs.

Dikkat, Avrupa ve ABD basını başta olmak üzere dünya basını Türkiye’yi suçlayan manşetler atıyorlar. Batılı ülkeler, kendi kamuoylarına mesaj veriyorlar: “Türkiye zorla sivil uçak indirdi, alıkoydu.” diye. Yani toplumların bilinçaltına Türkiye “korsan bir ülke olarak gösteriliyor ve savaş isteyen taraf” olarak dünya kamuoyuna algılatılıyor.

Lütfen dikkat, bizim medyada bunların üzerinde yeterince durulmadı. Bizim medyamızda, bu manşetler yerine, ara yorumlar ön plana çıkarıldı: "Uluslararası Sivil Havacılık kurallarını belirleyen Chicago Sözleşmesi vs… Türkiye buna göre hareket etti, bizi takdir ediyormuşlar," havası pompalanıyor bu bir oyundur dikkat... Bunlar iyi alametler değil.

Erdoğan Cumhurbaşkanlığı seçiminde Ak Parti’ye Beşir Atalay’ı emanetçi olarak bırakabilir. Başbakan yardımcısı ve imza yetkisi var. M. Ali Şahin ve Numan Kurtulmuş isimleri veya diğerleri medyada yıpransın taktiği uygulanıyor. Sayın Atalay’ın ismi tartışılmasın taktikleri... Uğraşılan şeylere bakın..

Bir eleştiride basına: uçaktan öyle yada böyle askeri malzeme çıktı. Neden MİT’i tebrik etmediniz! Kötü bir şey olunca yerden yere vuruyorsunuz. “Bu istihbaratı olsa olsa yabancılar vermiştir” diyorlar yani istihbarat hedefini buldu mu MİT'in adı bile anılmıyor. MİT bunu yapacak seviyede değil, psikolojik söylemleri havada uçuyor.

Bende diyorum ki siz öyle sanın.

Saygılar.

Oktan Keleş

oktankeles@gmail.com

onaltiyildiz@gmail.com

16 Ekim 2012
Bu yazı 22,350 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 8 Mayıs 2024 Görü
  • 30 Ekim 2023 Necro: Dijital Büyü
  • 1 Temmuz 2023 GÖK TANRI İNANCININ KURANDAKİ İZLERİ
  • 2 Mayıs 2023 Nato Ezoterizmi
  • 23 Şubat 2023 NEKRO İSTİLA
  • 23 Eylül 2022 Adguk Öğretisi - Tanrının Gözü
  • 14 Eylül 2022 Kambaba-24 NATO-Yunan'la Savaş Olur mu? - Elizabeth Peygamber Soyu mu?
  • 28 Temmuz 2022 Mason Kemalistlerin ve Sözcülerinin Yalanları-2
  • 24 Temmuz 2022 Mason Kemalistlerin ve Sözcülerinin Yalanları-1
  • 23 Haziran 2022 KamBaba - Devler Uyanıyor - Bölüm 1
  • 17 Haziran 2022 Beş Büyük Plana Dikkat! AKP; Ana Muhalefet Partisi Olmaya Hazırlanıyor. (Kambaba-23 Gündem Özel)
  • 7 Mayıs 2022 Kambaba Gündem, Mülteci Sorunu - ( Kambaba-22 )
  • 19 Mart 2022 Kambaba-21
  • 27 Ocak 2022 Oktan Keleş ile Gündem-1
  • 19 Ocak 2022 Kambaba-20 Gizlenen 2025 Güneş Patlamaları - OTAĞ - Doğal Yaşam
  • 4 Ocak 2022 Adguk Öğretisi
  • 23 Ekim 2021 Kambaba-19 Gündem
  • 26 Eylül 2021 Kambaba-18 (Yaşanan kimin sistemi ? - Kur'an da her şey var mı? - Balık avı)
  • 24 Eylül 2021 Kambaba-17 ( Cahiliye Devri ile Bugünün Farkı !)
  • 22 Eylül 2021 Kambaba-16 ( Dış Tehditler )

  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,905 µs