En Sıcak Konular

Emir Yıldızdan

Köşe Yazısı
Emir Yıldızdan
4 Haziran 2009

Ekonomik Şok Testler, Sessiz Silah 

 

Ekonomik Şok Testler, Sessiz Silah [1]

 

“Şok testler karşısında nasıl davranıyorsunuz?

 Alışkanlıklarınız nasıl değişiyor?”

Ülkemizde (veya diğer ülkelerde) zaman zaman bazı ürünlerin fiyatlarındaki aşırı dalgalanmanın gerçekte sebebi nedir? Bu dalgalanma, üretimin azalıp tüketimin artmasından mı, yani arz talep dengesinin bozulmasından mı kaynaklanmaktadır? Yoksa suni olarak fiyatlarla oynanmakta mıdır? Eğer böyle bir ihtimalden bahsediyorsak, yani fiyatların suni olarak yükseltilmesinden bahsediyorsak, bunun sebebi sadece üretim azlığından mı yoksa kâr amaçlı mı? Amaç sadece ve sadece kâr elde etmek mi? Yoksa bunun arka planında başka sebepler mi var?

Biz, bu fiyat artışlarının (şok bir şekilde) aşırı şekilde yükselmesinin sadece kâr amaçlı olmadığını düşündüğümüz için bu yazıyı hazırladık. Konuya uzak kişilerin bunu hemen komplo teorisi olarak nitelendirmesi, bizim onlardan farklı düşünmemize engel değil. Bir komplonun ilk tedbiri neydi: “Herkesi bir komplonun var olmadığı konusunda ikna etmektir.”

Nitekim bu kısa yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda sizin de aklınızda bazı soru işaretleri olacaktır? Şimdi bir örnek ürün seçerek konumuza geçelim:

Ülkemizde geçtiğimiz aylarda pirincin fiyatında aşırı bir yükselme olduğunu hepimiz yaşayıp gördük. Neden pirincin fiyatı birden  bire bu kadar yükseldi? Ve bu yükselme karşısında biz Türk toplumu olarak nasıl davrandık? İşte ben burada asıl nedenin kâr değil, bizim davranış şekillerimizde meydana gelen değişiklikleri ölçmek olduğunu düşünüyorum. Dediğim gibi bu sadece benim düşüncem. Konuya uzak kişilerin bu tezi komplo teorisi olarak karşılayacaklarını biliyorum. Ancak bu konunun uzmanı olanlara da bu yazı hiç de komplo teorisi olarak gelmeyecektir.

Şimdi, pirincin fiyatındaki aşırı yükselme ile bizim davranışlarımız arasında nasıl bir bağ var? Pirincin fiyatındaki aşırı dalgalanma neticesinde bizim tüketim alışkanlıklarımızda nasıl bir değişme olmaktadır. Bu gelişmeler; bizim satın alma  alışkanlıklarımızda ve bütçemizde nasıl değişimlere sebep olmaktadır?

Bu konunun uzmanları, piyasadaki para ile piyasaya bağlı insan kitleleri arasındaki direkt ilişkiyi çözdüklerinden bu ekonomik  şok test yöntemlerini uygulamaktadırlar.

Pirincin fiyatının aşırı şekilde artması neticesinde diğer ürünlerin satışında ne gibi değişiklikler olmaktadır? Bütün bunlar, takip edilebilir ve ölçülebilir durumdadır. Diğer yandan, bu yükselme ile beraber insanların davranışları arasındaki ilişki bu testin ne kadar işe yarayıp yaramadığını göstermektedir. Siz o sıralar vizyonda olan hangi filmleri tercih ediyorsunuz? (Şiddet, korku, komedi, duygusal vs.) Televizyonlarda hangi programlara ve filmlere yöneliyorsunuz? Kredi kartı harcamalarınızda ne gibi bir artış olmaktadır? Hangi alternatif ürünlere yöneliyorsunuz? İçki ve sigara tüketiminde bir artış oluyor mu? İnternette hangi sayfalara girmeye başlıyorsunuz? Örnekleri bu şekilde çoğaltmak mümkün.

Siz kendi sorunlarınızdan kaçıp nelere/nerelere yöneliyorsunuz? Bütün bunlar bu testin amaçları arasında yer almaktadır.

 Sonuç  Olarak:

Bu tür hareketler neticesinde Türk ekonomisindeki (diğer ülke ekonomileri de) değişiklikler önceden tahmin edilebilir ve kontrollü bir kriz yaratılabilir hale getirilmektedir. Bu kriz neticesinde, toplumsal kurumlara olan güven sarsılır, o an yönetimde olanların başarısız oldukları vurgulanır ve konunun uzmanlarca idare edilmesi gerektiği kulaklara fısıldanır. O zaman bir yetkili de kalkıp kameralar karşısına geçer, biz bu krizi aşamıyoruz bunun uzmanı olan arkadaşı/ arkadaşları göreve çağırıyoruz, diye demeç verir. (Durumu düzeltmek için ABD'den arkadaşım ve bu konunun uzmanı Kemal Derviş'i çağırdık. Bu sözü hatırladınız değil mi?)

Yani hem kişiler hem de kurumlar kendi işlerini kendilerinin idare edemeyecekleri konusunda 'ikna' edilip “konunun uzmanlarına işi bırakın.”  mesajı bilinç altına işlenir.

Kuşkusuz Türkiye için böyle testleri öngörenlerin 20 yıl önceki öngörüleri ile bugünkü öngörüleri arasında epeyce fark olması gerekir. Son yıllarda her şey daha kontrol edilebilir olduğu için tahminlerin de tutma şansı o kadar artmıştır. Toplumsal yapımızda meydana gelen değişimlere bakarak da bu sonuca varabiliriz.

Bu konu ile ilgili, William Cooprer'in hayatına mal olan ‘Akpokalips'in Atlıları’   kitabına bakılabilir.[2]

 [1] 04.06.2009

[2] William Cooprer, Apokalips'in Atlıları Gizli Örgütler ve Yeni Dünya Düzeni, Selis Kitapları Basım Tarihi 2003 Çeviren Zeki Enes Akkan.

Emir Yıldızdan

buulkem@gmail.com

 

 Bu yazı 12,573 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 1 Aralık 2023 Discovery Skandalı
  • 26 Mayıs 2021 Kara Yöneticiler ve Yılanların Öcü
  • 13 Ocak 2021 30 Saat Savaşları
  • 4 Ocak 2021 Günümüzün Fuggerleri, Aşı ve Korku İmparatorları
  • 30 Mayıs 2020 Göktürklerden Hediye
  • 1 Nisan 2020 Kulbak Bilge İle Çağı Anlamak
  • 7 Aralık 2019 Turks ve Caicos Adaları
  • 19 Mayıs 2019 Barbarosun Sancağı
  • 12 Aralık 2018 NATO mu PESCO mu?
  • 17 Ağustos 2018 Papaz Kaçtı Oyunu
  • 17 Aralık 2017 Yüzyıllık İntikam
  • 13 Ağustos 2017 Gökteki Türklerle Yerdeki Türkler Birleşti!
  • 31 Temmuz 2017 Pentagon'un Planını 5 Yıl Evvel Deşifre Etmiştik
  • 21 Temmuz 2017 Gargad-DNA Görünmezliği Projesi ve Manyetik Biyoloji
  • 23 Haziran 2017 27 Uçağın Sırrı
  • 4 Mayıs 2017 LOLAN (LÜLEN)-ECE-AYSULU TÜRK'e Kavuştu!
  • 6 Şubat 2017 13 Ocak 16.40, Denktaş, İstanbul
  • 1 Ocak 2017 Tarikatlar-Cemaatler ve İstihbarat-1
  • 6 Aralık 2016 Ordu, Bütün Türk Milletidir!
  • 1 Kasım 2016 Sessiz Sözsüz Yaşananlar

  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  12,236 µs