En Sıcak Konular

Emir Yıldızdan

Köşe Yazısı
Emir Yıldızdan
6 Nisan 2011

Kraliçe'ye Soruyoruz: Neden 31 MartGazetelerde şöyle bir haber yer aldı:

Başbakan Erdoğan, 31 Mart 2011 Perşembe günü, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth tarafından kabul edilecek, ayrıca İngiliz muhatabı Başbakan David Cameron ile Yardımcısı Nick Clegg ile görüşecekmiş.

Tarihimizdeki önemli dönüm noktalarından biridir 31 Mart tarihi.

II. Meşrutiyet'in ilanından sonra Sultan Abdülhamid yönetimine karşı  büyük bir ayaklanmanın adıdır 31 Mart. Rumî Takvim'e göre 31 Mart 1325'te (13 Nisan 1909) başladığı için bu adla anılmıştır.

Şurası bir gerçek ki, İngiltere 31 Mart isyanın ardındaki başlıca aktörlerdendir. Belki de İngilizler o yüzden bu tarihi (31 Martı) çok seviyorlar.

O dönemin tanıklarından dinleyelim 31 Mart’ı. Bakalım nasıl anlatıyorlar:

“Avukat Abdurrahman Şeref Laç, bir heyetle birlikte hukuki bir mesele için Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde yatmakta olan Rıza Tevfik'i ziyaret eder. Yanlarında bir hakim de bulunmaktadır. Ondan izin alarak Rıza Tevfik'ten 31 Mart'ın iç yüzünü anlatmasını isteyen avukat Laç, kendisinden aşağıdaki cevabı aldığını aktarmıştır:

 “Hakim Bey! Hakim Bey! Biz günahkârız, günahkârız, günahkârız! Hangi irtica, hangi Sultan Hamid'in tertibi? 31 Martı biz yaptık, biz! İttihad ve Terraki Fırkası yaptı! ALLAH bizi affetsin! ALLAH bizi affetsin! ALLAH bizi affetsin! Sultan Hamid isteseydi bizi derhal tenkil ederdi.[bastırırdı.] Fakat yapmadı. Merhameti mani oldu. Kan dökülmesini istemezdi. Ama biz döktük(...) Cinayetler işledik.(...) ALLAH bizi affetsin! Evet biz yaptık, sonra Sultan Hamid'i tahttan indirdik ve Yıldız'ın hazinesi soyuldu. Tepsi tepsi, sini sini pırlanta, elmas, İttihad ve Terraki Merkezi'ne nakledildi. Ama kapanın elinde kaldı kimseye yaramadı... "

"Hakim Bey, Allah bizi affetsin, günahımız çok büyüktür. 31 Mart uydurma ihtilâli hazırlandığı zaman ben Talât Bey'e bundan kaçınılması lâzım geldiğini söyledim. Beyhude yere kardeşkanı dökülmesinin ne büyük cinayet olduğunu anlattım. Aldığım cevap şu oldu: Ne yapalım Rıza Bey, İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin paraya ihtiyacı var. Bu ihtiyacı ancak Yıldız Sarayı'nın zenginliği ve oradaki hazine karşılayabilir. "

31 Mart senaryosu başarıyla yürürlüğe konulmuş, başkent İstanbul tam anlamıyla kaosun içine yuvarlanmıştır.

23 Nisan günü Abdülhamid son cuma selamlığına çıkmadan önce subayları huzuruna davet eder. Onlara son bir konuşma yapar. Hareket ordusunun İstanbul'a girmek üzere olduğunu, kesinlikle çatışmaya girilmemesini tembihler ve şöyle devam eder:

 "31 Mart günü okunan ferman benim değildir, bu hadise bazı düşmanlar tarafından tertiplenmiştir. Sizleri aldatmışlar, kötü emelleri için teşvik ve tahrik etmişler. Asker evlatlarım bunlara kesinlikle inanmasınlar. Kışlalarında sakin olsunlar, silah kullanmasınlar..." (*)

Olayların sonucunda: Meclis-i Umumi Milli adı altında birlikte toplanan Heyet-i Mebusan ve Heyet-i Ayan'ın 27 Nisan'da II. Abdülhamid'in tahttan indirilmesini, yerine V. Mehmet Reşat'ın geçirilmesini kararlaştırır.

31 Mart olaylarının neticesinde Abdülhamid Han tahttan indirilip, Yıldız Sarayı yağmalanmıştır.

Abdülhamid’in tahttan indirilişini tebliğ eden ekibe bakalım:

Yahudi Emanuel Karasso, Arnavut Esat Toptani, Ermeni Aram Efendi ve Padişah'ın uzun seneler yaverliğini yapmış olan karışık soydan Arif Hikmet Paşa. Sultan Abdülhamid, gelenlerin kimler olduğunu öğrenince;

"Bir Türk padişahına, İslâm halifesine hal kararını bildirmek için bir Yahudi, bir Ermeni, bir Arnavut ve bir nankörden başkasını bulamadılar mı?" demekten kendini alamadı. Akabinde Padişah ve yanındakiler Hareket Ordusu'nun subayları eşliğinde Sirkeci Tren istasyonuna götürülerek özel bir trenle Selanik'e gönderildi.

Sultan’ın tahttan uzaklaştırılması ile neticelenen bu olay tarihimize 31 Mart vakası olarak geçecektir.

31 Mart, İngilizlerin de içinde olduğu bir tertipti.

Bazı tarihler belki bizim için önemli olmayabilir. Ama karşımızdakiler, bu tarihleri not edip, zamanı geldikçe kullanmaktadırlar.

Tıpkı 19 Mart’ta Irak’ın işgalinin ve Libya’ya saldırıların başlaması gibi. 19 Mart 1866 yılının öcünü alıyorlardı, 19 Mart'ta saldırarak! http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=594

Tıpkı Kraliçe Elizabeth’in Türkiye’ye geldiğinde  oldukça tartışmalara yol açan savaş gemisi gibi.(Türk karasularını girmesine rağmen MMS İllustrious uçak gemisine Türk bayrağı asılmamıştı.)

13 Kasım 1918 yılında HMS Ajax isimli İngiliz savaş gemileri İstanbul’u işgal için  Boğaz’a  girmişlerdi. İngiliz savaş gemilerinin demir attığı yere, 90 yıl sonra İngiliz uçak gemisi( HMS İllustrious’ta) aynı yere demir atıyordu. Hep bir planları vardı İngilizlerin.Vatikan’ın KİN KAPISI’nı not etmeleri gibi bazı ülkelerde, kendileri için önemli tarihleri not edip, zamanı geldiğinde kullanmaktadırlar. Tıpkı Muavenet olayı gibi.   1915 Çanakkale savaşlarında Muavenet-i Milliye gemimiz  İngilizlerin  HMS Goliath (CALLUT) gemilerini batırmıştı.  


 


Çanakkale savaşlarından (1915) sonra aradan 77 yıl geçmişti. Ege Denizi'nde gerçekleştirilen NATO Kararlılık Gösterisi-92 Tatbikatı sırasında 1 Ekim 1992'de USS Saratoga (CV-60) uçak gemisinden atılan  füze ile TCG Muavenet (DM-357) isimli gemimiz yanlışlıkla(!) vurulmuştu. (Geminin üzerindeki rakamları toplarsak kaç ediyor?) 

 


Bu konunun ayrıntılarını Oktan Keleş Tv programında açıklamıştı. Kaç yıl sonra intikam aldılar?

Gemi meseleleri ile ilgili Oktan Keleş’in Piri Reis’in rotası yazısı bu konuda yeteri kadar ip uçları sunmaktadır bize: http://www.onaltiyildiz.com/artikel.php?artikel_id=131

Başbakan Erdoğan, 31 Mart 2011 Perşembe günü, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth tarafından kabul edilecek, ayrıca İngiliz muhatabı Başbakan David Cameron ile Yardımcısı Nick Clegg ile görüşecekmiş.

31 Mart tarihini kim belirledi bilmiyoruz ama tahminimiz odur ki, İngilizlerin bu işte bir parmağı vardır. (Devletler arası ilişkilerde randevu tarihi belirlenirken, bir tarih önerilir, karşı tarafta ya o tarihe uyar veya yeni bir tarih önerir. Bizim  tahminimiz odur ki, Türkiye bir tarih önermiştir ama İngiltere özellikle 31 Mart'ı seçmiştir. Ayrıca Başbakanın Irak'tan sonra, İngiltere'ye geçişi de oldukça manidar.) 

 

İngilizlerin 31 Mart takıntısı ile ilgili yakında inşallah ilk defa ifşa edilecek bilgiler sunacağız.

 

NOT: Bu yazı bir  fikir yazısıdır. İsteyen komploda diyebilir.

 

Erol Elmas

buulkem@gmail.com

  30 Mart 2011

----

(*) Mustafa Armağan: Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı-2 sh. 278

 


Bu yazı 13,266 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 7 Aralık 2019 Turks ve Caicos Adaları
  • 19 Mayıs 2019 Barbarosun Sancağı
  • 12 Aralık 2018 NATO mu PESCO mu?
  • 17 Ağustos 2018 Papaz Kaçtı Oyunu
  • 17 Aralık 2017 Yüzyıllık İntikam
  • 13 Ağustos 2017 Gökteki Türklerle Yerdeki Türkler Birleşti!
  • 4 Ağustos 2017 Gargad-DNA Görünmezliği Projesi ve Manyetik Biyoloji
  • 31 Temmuz 2017 Pentagon'un Planını 5 Yıl Evvel Deşifre Etmiştik
  • 23 Haziran 2017 27 Uçağın Sırrı
  • 4 Mayıs 2017 LOLAN (LÜLEN)-ECE-AYSULU TÜRK'e Kavuştu!
  • 6 Şubat 2017 13 Ocak 16.40, Denktaş, İstanbul
  • 1 Ocak 2017 Tarikatlar-Cemaatler ve İstihbarat-1
  • 6 Aralık 2016 Ordu, Bütün Türk Milletidir!
  • 1 Kasım 2016 Sessiz Sözsüz Yaşananlar
  • 22 Eylül 2016 Kadim Savaş Devam Ediyor
  • 16 Eylül 2016 Che Guevara Yahudi'dir!
  • 28 Ağustos 2016 Biden Hangi Şantajlarla Geliyor
  • 5 Ağustos 2016 Şifreler Açıklanıyor!
  • 29 Haziran 2016 İstanbul'un İlk Sahibi Türklerdi!
  • 8 Haziran 2016 Türklerin Sırrı AY'da Saklanıyor

  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  10,156 µs