En Sıcak Konular

Bir Robot, Kendi Varlığını Keşfetti

22 Ağustos 2022 08:38 tsi
Bir Robot, Kendi Varlığını Keşfetti Tarihte İlk Kez Bir Robot, 'Kendi Varlığını' Keşfetti

  Oktan Keleş 2015 yılında Kulbak Bilge romanında robotların kendini inşa ettirdiğini yazmıştı. 

 https://www.onaltiyildiz.com/?haber,3811

 

Tarihte İlk Kez Bir Robot, 'Kendi Varlığını' Keşfetti 


Şu ana kadar sadece çevresindeki objeleri tanıyan ve yönlendirmeye ihtiyaç duyan robotlar ile ilgili bir ilk yaşandı: İlk kez bir robot kendi 'varlığını', kendi başına keşfetti.

İnsanlar, daha doğdukları ilk andan itibaren çevrelerini ve kendilerini tanımaya başlar. Bu süreçte de sobanın sıcak, buzun soğuk olduğunu, ayak serçe parmağımızı bir yere çarpmanın çok can yakabildiğini, bazı yemeklerin lezzetli olduğunu öğrenir ve ona göre hareket ederiz. 


Bu özellik şimdiye kadar yalnızca canlılara özgü idi. Robotlar, kendi varlıklarını ve özelliklerini ise dışarıdan yani geliştirilerden gelen bilgiyle öğreniyordu. Yeni bir çalışma bu durumu değiştirmiş gibi gözüküyor. Columbia Engineering'den bir ekip, sadece çevresini değil kendisini de algılayabilen ve hatta kendisini "hayal eden" bir robot geliştirdi.

Columbia Engineering tarafından hazırlanan bir çalışma, tarihte ilk defa bir robotun insan yardımı olmadan kendi bedenini tamamen öğrenip modelleyebilen bir robot geliştirildiğini ortaya koydu. Science Robotics dergisinde yayımlanan makalede araştırmacılar, robotun bunu nasıl başardığını da açıkladı. 

Buna göre araştırmacılar, robotik kolu 360 derece açıdan çeken beş kamera ile robotu bağlayarak işe başladılar. Bu kameralardan gelen görüntülerde, kendi motor komutlarının sonuçlarını gören robot, hareketlerini ve kendisini öğrenmek için üç saat harcadıktan sonra durdu. Çalışmaya göre robot bu bilgileri daha sonra farklı engelleri aşmak, hedefleri gerçekleştirmek ya da engellerden kaçınmak için de kullandı. Hatta olası hasarları da önceden görüp ona göre stratejilerinde düzeltmeler de yaptı.

Araştırmacılar daha sonra robotun kendisini nöral ağda nasıl gördüğünü keşfetmek için zorlu bir sürece başladı. Bu sürecin sonunda robotik kolun kendisini bir nevi sisin içinde, %1'lik bir hata payıyla modelleyebildiğini gördüler. Bir karar vermesi gerektiği zaman robot, önce kendisini o şeyi yaparken hayal etti. Simülasyonlarında sonuca ulaşabildiğinde de aksiyona geçti. 

Bilim insanlarına göre bu çalışma, kendi kendine yetebilen robotlar için önemli bir atılım olacak. Böylelikle robotlar kendi başlarına sorunları çözebilecek, kendilerini anlayabilecek, arızalarını ya da hasarlarını onarabilecekler. 

https://www.webtekno.com/robot-kendi-varligini-kesfetti-h127097.html

 
Bu haber 2,451 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,509 µs