En Sıcak Konular

Beyin İnterneti Geliyor

28 Eylül 2023 08:30 tsi
Beyin İnterneti Geliyor Beyin interneti geliyor: İnsanlar zihinleri ile bilgisayarları ve akıllı cihazları kontrol edebilecek

Beyin interneti geliyor: İnsanlar zihinleri ile bilgisayarları ve akıllı cihazları kontrol edebilecek

ABD'li bilim insanları herhangi bir cihaza bağlanmaya ihtiyaç duymayan ve insan vücudunun kendi enerjisi ile çalışabilen bir beyin implantı geliştirdi. Alanında bir ilk olan çalışmada yer alan araştırmacılar, bu implant sayesinde insanların her yerde ve her zaman sahip oldukları beyin interneti aracılığı ile bilgisayarları ve akıllı cihazları kontrol edebileceğini söyledi.


İnsanların bilgisayarları ve akıllı cihazları zihinleriyle kontrol etmelerini sağlayacak kablosuz bir implant sayesinde, kullanıcılar yakında 'beyin interneti”ne sahip olabilir. 


ABD’de yer alan Purdue Üniversitesi'ndeki bilim insanları tarafından icat edilen beyin implantının, mevcut beyin çiplerinin aksine, kullanıcının beyin dalgalarını yakalamak için bir bilgisayara veya cihaza bağlanması gerekmiyor.

HER YERDEN HER ZAMAN BAĞLANMAK MÜMKÜN OLACAK

Araştırmacılar, bir pirinç tanesi büyüklüğündeki  implantın insanların nerede olurlarsa olsunlar internete, bilgisayarlara ve diğer akıllı cihazlara bağlanmalarını sağladığını söyledi. 

ALANINDA BİR İLK

Diğer taraftan, beyin sinyallerini harici bir cihaza bağlamak için birçok girişimde bulunulmuş olsa da, son araştırma nöral implantlar ve giyilebilir cihazlar arasında yüksek bant genişliğine sahip kablosuz iletişimi gösteren ilk çalışma oldu. 


Çalışmada yer almayan California Üniversitesi'nden Jan Rabaey, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Kafatasının dışından bir implantla iletişim kuran bir cihaza sahip olmak çok çekici. Pek çok insanın uğraştığı bir soruna yeni ve ilginç bir bakış açısı getiriyor.” dedi.

BEYİN ÇİPİ NASIL ÇALIŞIYOR?

Purdue Üniversitesi’nin  çiplerini yerleştirmek için doktorlar kafatasının üzerindeki deriyi çıkarıyor ve hassas bir cerrahi diş matkabı kullanılarak iki taraflı bir kraniyotomi gerçekleştiriliyor. 

Kraniyotomiden sonra, beyne bağlı olmayan çiple akıll cihazlar arasındaki teması iyileştirmek için orta hat kafatası inceltiliyor. 

İNSAN VÜCUDU DOĞUŞTAN DESTEKLEYEBİLİYOR

Bilim insanlarının açıklamasına göre, beyin de dahil olmak üzere insan vücudu, yüksek hızlı doğası vücut boyunca uzanan bir geniş bant kanalı oluşturan küçük elektrik sinyallerinin üretimine dayalı iç iletişimi doğuştan destekleyebiliyor.


Beyin interneti geliyor: İnsanlar zihinleri ile bilgisayarları ve akıllı cihazları kontrol edebilecek - 
Çalışmanın baş yazarı Shreyas Sen, “'Elektrik alan tabanımız vücut çevresinde olgunlaştığında, yüksek bant genişliğine sahip ultra düşük güçlü implanttan bilgisayara iletişim için beyin içinde de uygulanabilir olduğundan, bu araştırmayı yürütmek bizim için bariz bir seçim haline geldi.” dedi.

https://www.ensonhaber.com/teknoloji/beyin-interneti-yolda-bilgisayarlar-zihin-ile-kontrol-edilebilecek


Bu haber 1,581 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,197 µs