En Sıcak Konular

Ay'da Su Kaynağı Bulundu

30 Mart 2023 10:51 tsi
Ay'da Su Kaynağı Bulundu Ay'da Su Kaynağı Bulundu

Ay'da Su Kaynağı Bulundu 

Çin'in Ay yüzeyinden topladığı numuneler, Ay yüzeyini kaplayan cam baloncukların içinde su olduğunu ortaya koydu. Tahminlere göre Ay'da 270 trilyon kilogram su bulunuyor olabilir. 

Çin, bundan birkaç yıl önce Ay'a Chang'e 5 isimli bir uzay aracı göndermiş ve bu uzay aracının Ay'dan numune toplamasını başarmıştı. Ay yüzeyinde küçük bir delik açan uzay aracı, buradan yaklaşık 1,7 kilogram malzeme toplamıştı. Toplanan numune ile ilgili yapılan araştırmalar, Ay'ın devasa bir su kaynağı olabileceği sonucuna ulaştırdı. Eğer tahminler doğruysa Ay'da 270 trilyon kilogram su bulunuyor.

Yapılan incelemeler, Ay'ın yüzeyini kaplayan cam baloncuklar içerisinde su olduğunun anlaşılmasını sağladı. Ancak bir mikroskop ile görülebilen bu baloncukları özel bir cihaz yardımı ile inceleyen bilim insanları, baloncuklarının içinin suyla dolu olduğunu tespit ettiler. Üstelik bu su içmek için de kullanılabiliyor. Dahası da var. Yapılan incelemelere göre doğru yöntemler kullanılırsa, Ay'daki su roket yakıtı ve hatta hava üretmek için de kullanılabilir.

Bugüne kadar yapılan çalışmalar, Ay'da bulunan suyun iki kaynağı olduğu sonucuna ulaştırdı. Bunlardan bir tanesi, Ay'daki volkanik aktiviteler. Ayrıca Güneş rüzgarları da Ay'da su oluşmasına yardımcı oldu. Rüzgarlar ile uzayın derinliklerinde savrulan hidrojen atomları, Ay yüzeyindeki oksijen atomlarıyla bir araya gelip, suyu oluşturdu. Ay yüzeyine çarpan meteorların ortaya çıkardığı minerallerin yoğunlaşıp cam baloncuklar haline gelmesi de bu suyun depolanmasını sağladı. Uzmanlar, oluşan cam baloncukların sadece birkaç yıl içerisinde suyla dolu hale gelebildiğini ifade ediyorlar.


https://www.webtekno.com/ay-cok-fazla-miktarda-su-depoluyor-olabilir-h133325.html


Bu haber 1,704 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,852 µs