En Sıcak Konular

Türk Bilim İnsanlarından Büyük Buluş! Organ Benzeri Yapı Geliştirildi

9 Aralık 2021 12:43 tsi
Türk Bilim İnsanlarından Büyük Buluş! Organ Benzeri Yapı Geliştirildi Karaciğerde ortaya çıkan hastalıklar, çok sık görülmesinin yanı sıra insan yaşamını tehdit edebiliyor. Bu nedenle geliştirilmek istenen ilaçların güvenilirliğini test etmek için Türk bilim insanları organ benzeri yapılar geliştirildi. Bilim dünyasında old

Türk Bilim İnsanlarından Büyük Buluş! Organ Benzeri Yapı Geliştirildi

 

Karaciğerde ortaya çıkan hastalıklar, çok sık görülmesinin yanı sıra insan yaşamını tehdit edebiliyor. Bu nedenle geliştirilmek istenen ilaçların güvenilirliğini test etmek için Türk bilim insanları organ benzeri yapılar geliştirildi. Bilim dünyasında oldukça büyük bir adım olan bu geliştirme süreci, sağlık alanında yeni bir sürecin de habercisi.

Türk bilim insanları, karaciğer hastalıkları için yeni ilaçların etkinliği ve güvenilirliğinin test edilebileceği "organoid" adı verilen organ benzeri yapıları laboratuvar ortamında geliştirmeyi başardı.

Erdal ve ekibi, laboratuvar ortamında kök hücrelerden "organoid" adı verilen, organ benzeri yapıların kültür koşullarını geliştirdi. "eHEPO" olarak adlandırılan modelin, karaciğer hastalıklarında ilaç etkinlik ve güvenilirlik testlerinde kullanılmak üzere lisanslama ve ticarileşme faaliyetlerine de başlandı.

TÜBİTAK'ın 1702 - Patent Tabanlı Teknoloji Transferi Destekleme Çağrısı'na başvuru yapılan projeyle ilgili değerlendirmede bulunan Prof. Dr. Erdal, yapılan çalışmayla insan üzerinde araştırma yapmadan önce, insan dokusunu en iyi taklit eden organoidler üzerinde modelleme yapılabileceğini ifade etti.


ERDAL, ŞUNLARI KAYDETTİ:

"Ortaya çıkardığımız ürünü, üç boyutlu bir karaciğer hücre kültürü modeli olarak adlandırabiliriz. Geliştirdiğimiz kültür ortamında kök hücrelerden elde edilen, işlevsel ve yapısal olarak organa benzeyen yapıların kendiliğinden oluşmasını sağlıyoruz. Söz konusu çalışmamız, nadir metabolik karaciğer hastalıklar, kanser ve kronik karaciğer hastalıklarının modellenmesinde kullanılabiliyor. Hastalıkların insanda görülen etkilerini benzer şekilde laboratuvar koşullarında taklit edebilen ve en gerçekçi model olarak kabul edilen organoidleri tedaviye yönelik ilaç keşfi, ilaç yeniden konumlandırma, ilaç etkinlik ve güvenilirliğinin test edilmesi için kullanmak mümkün. Tüm dünyadaki karaciğer gelişimi, biyolojisi ve hastalıkların patogenezini çalışan araştırmacılarının yanı sıra yeni ilaç adayları olan ya da preklinik ilaç etkinlik ve güvenilirlik analizleri yapan sektörler de bu üründen faydalanılabilecek."

Çalışmada DEÜ Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Nur Arslan, Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Alper Bağrıyanık, İBG'den Dr. Soheil Akbari ve Koç Üniversitesinden Prof. Dr. Tamer Önder'in yer aldığını aktaran Erdal, bu teknolojiyi lisanslamak ve ticarileştirmek üzere başvuruyu tamamladıklarını, teknolojinin tüm dünyada kullanılmasını hedeflediklerini kaydetti.

DEÜ Rektörü ve DEPARK Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nükhet Hotar da çalışmada emeği geçen bilim insanlarına teşekkür ederek, sağlıkta da öncü çalışmalara imza atmaya devam ettiklerini belirtti. 

 

Haber: www.sabah.com.tr Bu haber 561 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,081 µs