En Sıcak Konular

Araştırmacılar, Çin'de Gökyüzüne Müdahale Edip Yağmuru Engellediler

9 Aralık 2021 12:40 tsi
Araştırmacılar, Çin'de Gökyüzüne Müdahale Edip Yağmuru Engellediler Pekin Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, Çin'in hava durumu yetkililerinin bu yıl büyük bir kutlama sırasında açık gökyüzü sağlamak için hava modifikasyonunu başarıyla kullandığını söylüyor.

Araştırmacılar, Çin'de Gökyüzüne Müdahale Edip Yağmuru Engellediler

 

Pekin Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, Çin'in hava durumu yetkililerinin bu yıl büyük bir kutlama sırasında açık gökyüzü sağlamak için hava modifikasyonunu başarıyla kullandığını söylüyor.

Çin Komünist Partisi, 1 Temmuz’da yüzüncü yılını büyük bir etkinlikle kutladı. Kutlama, Tiananmen Meydanı’nda gerçekleşti ve on binlerce kişi katıldı. Tsinghua Üniversitesi’nden bir araştırma makalesine göre; Çinli hava durumu yetkilileri, etkinlik sırasında gökyüzünün açık olmasını sağlamak ve hava kirliliğini azaltmak için hava modifikasyonu kullandı.

Aslında Çin hükümeti 2008’den beri hava durumunu değiştirmeye çalışıyor. Tsinghua Üniversitesi araştırmacılarının yeni bir makalesine göre de artık yapay yağmur oluşturmayı ve hava kirliliğini azaltmayı başardılar.

Makale 26 Kasım’da Çevre Bilimi adlı hakemli bir dergide yayınlandı. Araştırma, Çin hükümetinin kutlama etkinliğinden önceki akşam yağışı zorlamak için bulut tohumlama tekniklerini kullandığını gösteriyor. South China Morning Post’un haberine göre, bu durum da o sırada hava kalitesini ortadan iyiye yükseltti.

Bulut tohumlama, yıllardır var olan bir hava durumu değiştirme tekniği. Tuz kullanımı, elektrik yükleri ve hatta kızılötesi lazer darbeleri dahil olmak üzere kullanılabilecek birkaç farklı yöntem bulunuyor. Tsinghua Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Çin hükümetinin havadaki kirlilik seviyelerini düşürmeye çalışmak için bulut tohumlamayı kullandığına inanıyor.

Çin hükümeti, olaydan önceki saatlerde yağışları zorlayarak kirlilik seviyelerini düşürmeyi başardı. Ne yazık ki, Çin hükümeti ne tür bir bulut tohumlama kullandığı hakkında herhangi bir ayrıntı paylaşmadı. Şu anda hava durumu değişikliği için herhangi bir gelecek planını da paylaşmıyor. 

 

Haber: www.sozcu.com.tr Bu haber 537 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,637 µs