En Sıcak Konular

Türk Dünyasında "Ortak Türk Tarihi" Ders Kitabı İçin İmzalar Atıldı

7 Kasım 2021 12:34 tsi
Türk Dünyasında Uluslararası Türk Akademisi Bilim Kurulu 4. Toplantısı dün İstanbul’da gerçekleşti. Toplantıda, “Ortak Türk Tarihi”, “Türk Dünyası Coğrafyası” ve “Ortak Türk Edebiyatı” ders kitaplarıyla ilgili gelişmeler görüşüldü ve atılacak adımlara ilişkin karara imza

Türk Dünyasında "Ortak Türk Tarihi" Ders Kitabı İçin İmzalar Atıldı

 

Uluslararası Türk Akademisi Bilim Kurulu 4. Toplantısı dün İstanbul’da gerçekleşti. Toplantıda, “Ortak Türk Tarihi”, “Türk Dünyası Coğrafyası” ve “Ortak Türk Edebiyatı” ders kitaplarıyla ilgili gelişmeler görüşüldü ve atılacak adımlara ilişkin karara imzalar atıldı.

İstanbul’da 4 Kasım 2021 tarihinde Türk Konseyi Eğitim Bakanları 6. Toplantısı ve Uluslararası Türk Akademisi Bilim Konseyi 4. Toplantısı, Milli Eğitim Bakanlığının ev sahipliğinde gerçekleşti.


Ortak Türk Tarihi konusundaki gelişmelerin konuşulduğu Uluslararası Türk Akademisi Bilim Kurulu 4. Toplantısı’na Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Kazakistan Eğitim Bakanı Ashat Aymağanbetov, Azerbaycan Eğitim Bakanı Emin Amrullayev ve Kırgız Cumhuriyeti Bakanı Bolotbek Kupeşev katıldı.


TÜRK DÜNYASINDA ORTAK DERS KİTAPLARI KONUSUNDA SON AŞAMAYA GELİNDİ

Toplantı sırasında Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali ders kitaplarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kıdırali, “Ortak Türk Tarihi” ile ilgili son aşamaya gelindi.” dedi. Ayrıca “Türk Dünyası Coğrafyası” ve “Ortak Türk Edebiyatı” kitaplarının hazır olduğunun müjdesini verdi. Türk Akademisi Başkanı, üye devletlerden gelen önerilerin önemli olduğunu ifade ederek, bunların süreci hızlandıracağını dile getirdi.


“ORTAK TÜRK TARİHİ” LİSE DÜZEYİNDE HAZIRLANDI

Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Ortak Türk Tarihi” dersinin içeriğinden bahsetti. Bakan Özer, “Ortak Türk Tarihi” ders kitabının Türkiye’de liselerde okutulacağını açıkladı.


2022-2023 EĞİTİM-ÖĞRETİM  YILI İÇİN HAZIRLIKLAR HIZLA DEVAM EDİYOR

Ayrıca Bakan Özer, “Türk Dünyası Coğrafyası” ve “Ortak Türk Edebiyatı” derslerinin 2022-2023 eğitim-öğretim yılından itibaren 9, 10 ve 11. sınıflarda seçmeli ders olarak verileceğini söyledi.


KAZAKİSTAN ORTAK TÜRK TARİHİ DERSLERİNE BAŞLADI

Kazakistan Bakanı Ashat Aymağanbetov, “Ortak Türk Tarihi” dersinin Kazakistan okullarında başarılı bir şekilde okutulmakta olduğunu ifade etti. Aynı şekilde, Azerbaycan Eğitim Bakanı Emin Amrullayev, “Ortak Türk Tarihi” dersinden memnun olduğunu ve bu bağlamda Akademinin çalışmalarını takdir ettiğini söyledi.

Kırgız Cumhuriyeti Bakanı Bolotbek Kupeşev, ortak ders kitaplarını desteklediğini belirterek, bu konuları çalışacak bir ortak komisyon kurulmasını önerdi. 

 

Haber: qha.com.tr Bu haber 842 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,620 µs