En Sıcak Konular

Danimarka Bir Rus Araştırma Gemisine El Koydu

5 Kasım 2021 13:52 tsi
Danimarka Bir Rus Araştırma Gemisine El Koydu Danimarka makamlarının Rusya Bilimler Akademisi tarafından kullanılan Akademik Ioffe adlı araştırma gemisine el koyduğu bildirildi.

Danimarka Bir Rus Araştırma Gemisine El Koydu

 

Danimarka makamlarının Rusya Bilimler Akademisi tarafından kullanılan Akademik Ioffe adlı araştırma gemisine el koyduğu bildirildi.

Rusya’nın Kopenhag Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, Danimarka makamlarının Rusya Bilimler Akademisi’ne bağlı P.P. Şirşov Okyanus Bilimleri Enstitüsü’nün kullandığı Akademik Ioffe adlı araştırma gemisine el koyduğu belirtildi.

Rus Büyükelçiliği’nin Sputnik’e yaptığı açıklamaya göre alay, geçen pazartesi günü Rus gemisinin yakıt almak için girdiği Skagen Limanı’nda yaşandı. Akademik Ioffe araştırma gemisinde jeolojik keşif gezisine çıkan 38 mürettebat üyesi ve 23 bilim insanı bulunuyordu.

Rusya bandıralı geminin devletin mülkünde olup, P.P. Şirşov Okyanus Bilimleri Enstitüsü tarafından bilimsel araştırmalarda kullanılıyor.

“Gemi, Akademik Ioffe'nin önceki faaliyetleri ile ilgili üçüncü kişinin hak iddiası üzerine ihtiyati tedbir olarak el konuldu” açıklamasında bulunan büyükelçilik yetkilisi, Kanada menşeili One Ocean Expeditions LTD şirketinin mahkemeye başvurduğu bilgisini verdi.

Ren TV televizyonunun aktardığı üzere gemiye el konulma olayı, Rusya'nın Akademik Ioffe’yi bir Kanada seyahat acentesine charter kullanımı için verdiği 2019 yılında açılan bir dava ile bağlantılı.

Açıklamaya göre Rus Büyükelçiliği, geminin alıkonulduğu mahkeme kararlarının kopyalarını aldı ve Rusya Dışişleri Bakanlığı'na iletti. Büyükelçilik personeli Danimarkalı meslektaşları ile temas halinde kalmaya devam ediyor.

Akademik Ioffe, 1988’de inşa edilmiş ve adını Sovyet bilim insanı fizikçi Abram Fedoroviç Ioffe'den alan 117 metre uzunluğunda bir araştırma gemisidir. Benzersiz bir bilimsel tesis statüsüne sahip olan gemi, okyanusta uzun menzilli ses yayılımı üzerine deneyler için kullanılıyor. 

 

Haber: tr.sputniknews.com Bu haber 396 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,368 µs