En Sıcak Konular

Kuzey Amerika'daki 'En Eski' İnsan Ayak İzleri Keşfedildi

25 Eylül 2021 12:36 tsi
Kuzey Amerika'daki 'En Eski' İnsan Ayak İzleri Keşfedildi Arkeologlar tarafından Kuzey Amerika'da yürütülen yeni bilimsel araştırmalar, bölgede bilinen en eski insan ayak izleri olduğunu düşündükleri kalıntıları ortaya çıkardı.

Kuzey Amerika'daki 'En Eski' İnsan Ayak İzleri Keşfedildi

 

Arkeologlar tarafından Kuzey Amerika'da yürütülen yeni bilimsel araştırmalar, bölgede bilinen en eski insan ayak izleri olduğunu düşündükleri kalıntıları ortaya çıkardı.

ABD'nin New Mexico eyaletinde bulunan White Sands Milli Parkı'nda yapılan araştırmalar, bölgede faaliyet yürüten bilim insanlarının düşüncesine göre Kuzey Amerika'da insana ait en eski ayak izlerinin keşfine yol açtı.

Keşfedilen ayak izlerinin 21 bin ila 23 bin yıllık olduğu tahmin ediyor. ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu'ndan bilim insanları, fosillerin yaşını hesaplamak için raylara gömülü tohumları analiz ederken, izler milli parktaki toprak katmanlarına gömüldü. Araştırmacılar ayrıca bulunan düzine ayak izlerinin çoğunun çocuk ve genç olmak üzere çeşitli insanlara ait olduğunu belirledi.

Daha önce ise bilim insanları, Kuzey Amerika'da bulunan ve Clovis kültürü olarak bilinen şeyle ilişkili taş mızraklar nedeniyle Amerika'daki en eski insanın varlığının 11 bin ila 13 bin yıl önce olduğunu varsaymışlardı.

Viyana Üniversitesi'nden arkeolog ve radyokarbon tarihleme uzmanı Tom Higham, “Kanıtlar çok inandırıcı ve son derece heyecan verici. Bu ayak izlerinin gerçekten iddia edilen yaşta olduğuna ikna oldum" dedi.

Albuquerque to Nature'daki New Mexico Doğa Tarihi ve Bilim Müzesi'nde paleontolog olan Spencer Lucas ise "Bu makale, bölgedeki ayak izlerinin yalnızca insana ait olmadığını, aynı zamanda 20 bin yıldan daha eski olduğunu da çok ikna edici bir şekilde ortaya koyuyor" ifadelerini kullandı.

Söz konusu araştırma, White Sands Milli Parkı, Ulusal Park Servisi, ABD Jeolojik Araştırma Kurumu, Bournemouth Üniversitesi, Arizona Üniversitesi ve Cornell Üniversitesi'nden uzmanlar tarafından yürütüldü. 

 

Haber: tr.sputniknews.com Bu haber 361 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,368 µs