En Sıcak Konular

Çin, Ay’a Mürettebatlı Roket Göndermeye Hazırlanıyor

4 Eylül 2021 10:45 tsi
 Çin, Ay’a Mürettebatlı Roket Göndermeye Hazırlanıyor Uzay Yarışları: Çin, Ay’a Mürettebatlı Roket Göndermeye Hazırlanıyor

Uzay Yarışları: Çin, Ay’a Mürettebatlı Roket Göndermeye Hazırlanıyor

Çin’in uzay politikaları doğrultusunda Ay’a mürettebatlı roket göndermek için çalıştığı bildirildi. Yeni bir roket geliştirmek istemeyen Çin, mevcut bulunan Long March 5 tipi roketini “Long March 5-DY”ye yükselterek uzay misyonunu gerçekleştirmeyi düşünüyor.

Uzay yarışı Rusya ve ABD'nin aya uzay araçları ve insan göndermelerinden sonra bitmiş gibi görünse de, son zamanlarda Çin'in de bu yarışa dahil olmasıyla yeniden alevlendi. Uzay projelerine dev yatırımlar yapan Çin'in sıradaki hedefi ise belli oldu.


Kimi zaman bir güç gösterisi olarak, kimi zaman ise uzay hakimiyetini sağlamaya yönelik uzun yıllardır farklı ülkeler tarafından bir yarış halinde yapılan uzay araştırmaları her geçen gün önem kazanıyor. Bu önem doğrultusunda uzay politikalarını güçlendirmek için hamlelerde bulunan Çin, Ay’a insanlı roket göndermeyi planlıyor.

Long March roketlerinin baş tasarımcısı Long Lehao’nun yaptığı açıklamaya göre; Ay’a insanlı iniş hedefini zaman kaybetmeden gerçekleştirebilmek için, yeni bir roket tasarlamak yerine mevcut bulunan Long March 5 tipi roket “Long Marc 5-DY”ye yükseltilecek. Lehao’nun açıklamaları resmi olarak onaylanmadı fakat önümüzdeki haftalarda resmi açıklama gelebileceği düşünülüyor.

Sadece roketleri güncellemekle yetinmeyen Çin, aynı zamanla insanlı uzay görevleri için tasarlanan astronot kıyafetinin ve iniş için gerekli ekipmanların hazır olduğunu da açıkladı. Ay misyonunu NASA’dan önce gerçekleştirmek isteyen Çin 10 yıl içerisinde hedefine ulaşmak istiyor. Ay’a insanlı iniş çalışmaları ertelenmeden devam ettiği takdirde, NASA kendi araçlarını test ederken Çin bu planını gerçekleştirebilir.

 

https://www.webtekno.com/uzay-yarislari-cin-ay-a-murettebatli-roket-gondermeye-hazirlaniyor-h114359.html


Bu haber 1,149 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler

  1. Bozkırın Mübarekleri: Temuçin – 1

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,258 µs